23.6.2022
Kategorie: Ekonomika

Reálpolitika je opět v módě aneb mapa aktivních panelistů na Petrohradském foru 2022

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Rusko-ukrajinská invaze na Ukrajinu evidentně vadí hlavně státům CEE. Zbytek „Západu“ se řídí slavným výrokem o císařovně Marii Terezii: „Plakala, ale brala. A čím více plakala, tím více brala.“

Na Petrohradském fóru 2022 totiž aktivně vystoupili se svými příspěvky podnikatelé a politici ze zemí, které reprezentují 75 % celosvětového HDP.

A mimochodem – italský nositel státního vyznamenání, podnikatel a bankéř Trani, který v Petrohradě reprezentoval italsko-ruskou obchodní komoru čile podniká i v České republice.

Pointa: nemá smysl malovat si situaci tak, jak ji chceme vidět my. Popisovat Petrohradské forum jako „bizární“ teď možná někomu zvýší ego, ale zároveň nám zbytečně zakrývá oči a svazuje ruce.

Zatímco my jsme „solidární“ a zdravě mravně rozhořčení, USA, Francie, Itálie, Belgie, Lucembursko a spol. jezdí do Ruska čile obchodovat. Lhaním si do vlastní kapsi nezískáme nic ani pro naši zemi, ani pro Ukrajinu, ani pro mír, ani pro ekonomický blahobyt.

Neměli bychom se proto divit, jak bude vypadat svět „den poté“. Velmoce se nakonec zase domluví, je to v jejich zájmu. Účty zaplatí jiní.

Zkrátka – pokud se opravdu potřebujeme k něčemu upínat, pak ať to není ani Moskva, ani Washington, ani Brusel, ani Berlín, ani Peking – ale ať je to Praha.

 

Hana Lipovská, fb

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)