Tak nám začaly žně. První fůry pšenice se hrnou na silo, já jsem od rána do večera při tom a o tomto víkendu mě nejspíš čeká hlavní nápor. Ještě nepřijeli všichni, ještě nemám ucelený obrázek z celého Znojemska, ale o první dojmy se s vámi mohu podělit:
První žňové dojmy
Letošní počasí bylo specifické. Slušné množství vody na podzim, výjimečně suchá zima, na jejímž konci trochu napršelo, a pak značně suchý březen i duben. V květnu zapršelo až ve druhé půli, ale zato velmi vydatně. Máme tedy značné rozdíly mezi plodinami.
Řepka ještě v době kvetení byla nízká a tak slabá, že zemědělci uvažovali o jejím zaorání. Ale po deštích se zázračně vzpamatovala a dává teď velmi slušný výnos. Inu, to jsou ty hluboké kořeny schopné dostat se ke spodní vodě a nadělat si zásoby. Jen ta nejhorší a nejsušší místa přemohla i tuto odolnou plodinu. Průměrná úroda bude tak 3,5 t/ha, což je velice slušné. Já vím, že se opakuju, ale boj proti řepce je nesmysl všech nesmyslů.
Ozimným ječmenům sucho prakticky vůbec neuškodilo. Jsou odolnější než pšenice a snesou horší zacházení. Letos se to projevilo. Průměrné výnosy jsou daleko přes 5 t/ha, což je leckde víc, než výnos pšenice. Tyto ječmeny se ale používají takřka výhradně na krmení, a tak jich nejsou zase tak velké plochy. Každopádně, kdo krmíte nějaké ty slepice, krůty či prasátka, nakupte si co nejdřív. Zemědělci sklidili nad očekávání, tak rádi něco pod rukou pustí. Nebude to ale trvat dlouho.
Zato pšenice… naše nejdůležitější plodina. Nečekali jsme od ní letos moc. Viděli jsme ty zaschlé odnože a rezavé vršky rolí. Čekali jsme výnos kolem 6t/ha, ale bude to asi ještě méně. I když se pšenice seje na podzim ve stejnou dobu jako ječmen, není prostě tak odolná a těch čtrnáct dní v květnu, co ještě nepršelo, tak rozhodlo. Výnos je pod očekáváními.
Zároveň se dá na první analýzu poznat, jak to nakonec bylo s hnojením. Mohu nyní potvrdit, že asi čtvrtina ploch osetých pšenicí nedostalo skoro žádná hnojiva. Zemědělci jsou samozřejmě agronomicky vynalézaví, takže využili všech dostupných možnosti, aby ta pšenice nějaký dusík měla. Například seli pšenici po řepce, což je dobrá předplodina. Zároveň loni stály výnosy řepky za houby, takže v půdě dost dusíku zbylo. Řepková sláma navíc nemá žádné hospodářské využití a tak zůstane na poli k zaorání. Výsledkem jsou použitelné sklizně i bez hnojení. Ale jen jednorázově. Znovu to už nepůjde.
Zemědělec, který loni vsadil na taktiku nízkých nákladů a nízkých výnosů, tak to neudělal vůbec špatně. Díky nízkému výnosu zbylo na jednotlivé rostlinky víc zbytkového dusíku a nakonec jim z toho vyšla potravinářská pšenice. Parametry jsou leckdy na hraně a první bouřka jim z toho udělá krmný materiál, ale dokud nezaprší, utekli hrobníkovi z lopaty a ušetřili na nákladech.
Nám stačí udělat analýzu a hned poznáme, jak to měli s hnojivem. Je to jako ohnivým písmem. A ať už se hnojilo nebo nehnojilo, ať se použily jakékoliv triky, všechny fůry mají jedno společné – jako sláma z bot z toho letos čouhá, že se s hnojivy sakra šetřilo, pečlivě se počítalo a zvažovalo se, jestli je na pole dát a nebo nedat, případně jaké množství.
Pokud mohu soudit, v letošní sezóně se na pole sypal ledek v průměrné ceně přes 10.000,- Kč/t a pro pracovníka ze sila je to na první pohled znát.
Podotýkám, že jsou to ceny zprůměrované. Takřka každý měl alespoň část hnojiv za předválečné časy, kdy byl ruský plyn levný a dodávky spolehlivé. Letos začínají zemědělci sezónu na ceně minimálně 15.000,- Kč za tunu ledku, kterého navíc není nazbyt.
Jsem sám velmi zvědavý, co se příští rok projeví. Jestli adaptace na nové podmínky a nebo panika, že je to úplně v háji. Já vás zatím své předpovědi ušetřím, protože mi k tomu chybí dva parametry – celkové množství obilí u nás ve skladech a cena. Teď přes žně cena docela hodně klesla a pohybuje se okolo 7.000,- Kč/t, což vystačí jen těm, kteří vsadili na nízké náklady razantním seškrtáním hnojiv. Kdo hnojil, pro toho je to málo. Ale současná cena moc neznamená. Jen malá část úrody se za ní prodá. Záleží, jak se cena pohne v příštích třech měsících. To už budou zemědělcům docházet peníze a alespoň něco budou muset prodat.
Už jsem tu psal, že se nedovedu rozhodnout, co je pro nás horší, jestli nízká výkupní cena komodit, která zlikviduje zemědělce, nebo vysoká cena, která zlikviduje kupující. Ptal jsem se našich obchodních manažerů a ani oni nevědí, jak se to vyvine. Jen jsme se shodli, že to rozhodne Putin. Buď vývoz přes Černé moře nebude a ceny brzy vystoupají a nebo naopak se vývoz rozjede a ceny spadnou téměř až k loňským číslům, protože Rus prý má dost obilí aby zajistil svůj i ukrajinský export… Pro Putina je výhodné obojí, každé jiným způsobem. Záleží, čemu dá geopoliticky přednost.
Zároveň také ještě nevím, kolik pšenice se teď nakládá na polské kamiony přímo u pole. Nevím, kolik se toho reálně prodalo za hotové a beze smluv kamsi do Arábie. Překupníci (takřka výhradně Poláci) chodili, lákali a platili. Zároveň stejným postupem nabízeli levná ruská hnojiva za super cenu. Ovšem rovněž bez faktury a v hotovosti. Na takové hnojivo si nejprve musíte vydělat prodejem. Pokud se na „mém“ sile shromáždí cca 8.000 tun pšenice, tak to bude při současném výnosu víceméně běžná situace. Pokud se shromáždí méně, budu mít představu, jak moc se toho prodalo pod rukou.
Zatím, věren svému apokalyptickému pesimismu řeknu, že ono „zklamání“ zemědělců z výnosu pšenice se dá také připsat tomu, že ve skutečnosti je výnos větší, ale pětina úrody jede rovnou do Gdaňsku na loď a tak se o ní nebude mluvit…
Za čtrnáct dní uvidíme.
- Zmocněnec slovenské vlády vyrazil do války proti farmaceutické mafii - 9.10.2024
- Je to prostě nemorální - 9.10.2024
- Musk versus vlády - 9.10.2024
https://www.youtube.com/watch?v=KMlmAkZez_c&ab_channel=O%C4%8Demseml%C4%8D%C3%AD
to chceš vidláku říct,že zemědělec pobere dotace od nás všech,pokud tedy někdo jěště věří že to daruje eu,pak z eu a prodá to libovolně tam ,kde s tímto dotačním šílenstvím nemají nic společného?navíc jek se bude na tyhle rádoby ušlechtilé podnikatele dívat národ,který tu půdu propujčuje k plundrování zdarma a tíhle chudáci mu za to posílají sotva na zaplacení daně a jěště se smlouvou,že mají předkupní právo a oprávnění na zápis do katastru?Je na čase tuhle politiku utnout . kdo neprodal pole za deset korun metr čvercový ,darované od babičky,která to pole ručně překopala stokrát,tak možná má štěstí ale žijeme v kocourkově,takže to zase výhra nemusí být ale je čas se o to pokusit
přesně tak to je , objevil jste toto:
https://www.youtube.com/watch?v=p2JKcNpfbAk
snad vás uchlácholí, že tuzemským obilím budou otráveni v cizině , tedy pokud to místní vláda nekoupí zpět za pětinásobek do státních hmotných rezerv, aby to kámoši mohli rozkrást
.. inu, dnes dopoledne jsem na psí vycházce chvíli poseděl na sluníčku, koukal do krajiny a ejhle.. po železniční trati se plazil dlouhatánský vláček ze žlutých nákladních vagonků, kdo měl kdy co společného s dráhou, jistě ví jak vypadají železniční vozy řady Tagnpps v barvách společnosti NACCO.. a nacco ty speciální vagonky jsou? No přece na obiloviny, do jednoho se vejde takových nějakých 90-100 m3.. boj o zrno začíná!
Jó, Orbán zahřměl a vše musí zůstat doma, žádný vývoz. Pekaři a pekárny už prý nemají z čeho dělat, u nás. Bylo na Novinkách. Jó, máme tam nahoře u koryt samé to odborníky a fachmany. Na zlodějnu.
Jo, už se sklízí “úroda. ctrl ae
i.JS
Vzdyt jsem rikal,
ze tato 5-zlodejka bude krast na DLUH.!
.. a uz je to tady (pujci 74mld.kc zlodejCEZu)
a
Prej si pujci od EK 350-miliard KC
na zvyseni energeticky nezavislosti.
..JOo z velkyho baliku se dobre odklani a SOSA do soukromejch kapes STANaru i ODSsaku..
KDO ty DlUHy zaplati, noo chudi na to doplati.!
.
6 OdpovězČvc 14, 2022 14:53
ʇɐʞʇo uǝןzǝ
Návštěvník
ʇɐʞʇo uǝןzǝ
Kteří “renaulti bossingostalkongového kádrováka gramatiky tohle dopustili? Ten maskot webu se vám vyplatil.
0OdpovězUpravČvc 14, 2022 15:55
Co je nám Čechům,Moravanům a Sllezanům Vidláku platná slušná úroda,když už je
podle Vašich slov prodána ven,možná k výkrmu negrů?
Jj, už mi dozrávají borůvky. Jahody ušly, hrášek byl vynikající a bylo ho dost. Začaly okurky, kedlubny jsou ucházející, kukuřici mám už 2 metry vysokou, hrozny se nalévají, brambory slibují vysoká výnos, cibule a česnek standardní, velké plody. Fazole vypadají nádherně a takové ty dýně a ovoce mi dělají také radost. Klidně ať je inflace 30%. Kdo umí pracovat, tomu je to šumák
..jo, ale horší bude, až si nás co umíme pracovat, všimnou ti, co umějí krást..
Já když se před lety vracel z města na vesnici, jsem jako jednu z prvních akcí znovu postavil zeď na konci zahrady, hned vedle stodoly. Původní plán byl základ z kamene, na to metr cihelného zdiva, sloupky pro dřevěné plotové šablony, aby to pěkně vypadalo.
No, a když jsem tak někdy v půli práce potkal na mojí zahradě dva mladé cigány.. co máš, pyčo more, šak se len tak diváme.. tož došlo na změnu plánu a mám zeď z plného zdiva 200cm výšky. A mého pejska už znají taky..
24. srpna 2016
Německá vláda má řešit koncepci civilní obrany poprvé od studené války. Podle dokumentů ministerstva vnitra, které citoval deník Frankfurter Allgemeine, se mají Němci připravit na napadení státu nebo jiné katastrofy. Uhlí nebo deky. Měli by být schopni vydržet s vlastními zásobami jídla až deset dní a s vodou pět dní, což představuje deset litrů vody na hlavu. Kdo má možnost zatopit si, měl by pamatovat i na zásoby dřeva či uhlí. Ti ostatní alespoň dost teplých dek. na fialovu drahotu si češi nachystají žebráckou hůl..a to se vyplatí
Vidlák jenom podle jména.Jaro,Léto,Podzim,Zima se v ekonomické hantárce rovná Inflace,Deflace,Stagnace a Stabilizace.Jak jednou osedláš Inflaci,tak si to ekonomické kolečko prostě musíš projít.Dalších x-let moc hezky nebude a je to minimálně na generaci.
Dojmy a pojmy. Respektive jsem se ukončil, ale mne to nic nedělá po 3°° chachá. Když tyciánka mi řekla děkuii vám pane. nejsem si jistý že není schopná jiného stavu do ? ekšn spolu rodiče a mezitím mohla být drobná roztržka s retardy když jsem předtím zabil mouchu po 6. kozlech a nějaký nekrofil se jí snažil ojíždět. děti
Tak trochu o těch hnojivech.
Dusíkatá granulovaná hnojiva jsou zejména dusičnan amonný a močovina.
Močovina coby roztok ve vodě jménem AdBlue,
se v poslední době futruje do naftových motorů,
které potom z výfuku hulí jedovaté oxidy dusíku napadající oční spojivky a naleptávající sliznice v nosohltanu,
(ty jsou následně napadané viry “mnohem efektivněji”,
a potom se tak množí zástupy nemocných).
Obzvláště jsou vysoké hodnoty nebezpečných
oxidů dusíku na křižovatkách velkých měst.
*
Fosfor a draslík je důležitý zejména pro podzemní části rostlin.
Nám je známé kombinované hnojivo NPK
z Babišovo chemičky v Lovosicích na severu Čech.
Tato umělá hnojiva se ale rychle zplavují z poli dopryč při deštích
(kdo má na vsi u baráku zahradu na zeleninu
a k tomu studnu,
může si být na 100 procent jistý,
že voda ze studny obsahuje nadlimitní procento dusíku,
a tedy není vhodná pro děti do tří let,
kterým se teprve vyvíjejí ledviny).
*
V době, předtím než například uměle zkrachovala kladenská huť Poldi + Koněv,
se také rozemílala na prach často vyměňovaná vyzdívka z vnitřku hutních ocelářských tzv. “konvertorů”,
která byla bohatá zejména na fosfor,
toto hnojivo takto vyrobené má výhodu,
že se živiny uvolňují pomalu v zemině leptavým efektem kořínků rostlin,
kde mohou vydržet i více sezón.
*
Jinak ten nejapný boj zeleno-blbých ekologistů
proti krávám a vepřům,
připravuje pěstitele plodin o hodnotné hnojivo,
takže v dalších dekádách bude rozhodně “veselo”.
.
Soudruihu předsedo Vidláku a jak to bude s deputátem? Zbyde vůbec něco? Nebo už je vše v Africe pro negrlata?