12.12.2022
Kategorie: Společnost

Protiepidemická opatření vznikala na základě lobbingu, ne ve prospěch občanů … uniklá data ze zdravotnictví

Sdílejte článek:

MARKÉTA DOBIÁŠOVÁ

Z ministerstva zdravotnictví unikla interní komunikace mezi vysoko postavenými úředníky. Ukazuje jejich snahu o zatajení zápisů Centrálního řídícího týmu (CŘT), jehož součástí je i nejužší vedení rezortu zdravotnictví.

„Zkuste zjistit, zda zápisy (CŘT) můžeme (veřejnosti, pozn. red.) neposkytnout nebo říci, že neexistují,“ ukládá například náměstek ministra Milan Bláha ostatním úředníkům.

Čeho se úředníci bojí?

Právě v Centrálním řídícím týmu měla vznikat všechna odborná i manažerská rozhodnutí, jak efektivně řídit covidovou epidemii. Opírat se o rozhodnutí CŘT, jako o poradního orgánu, měla vláda, ostatní ministerstva i kraje.

Podle interní komunikace mezi úředníky to nyní vypadá, že protiepidemická opatření, doposud vyhlašována ministerstvem zdravotnictví, potažmo vládou, byla mnohdy činěna na politickou objednávku či na objednávku nejrůznějších zájmových skupin.

Potvrzují to slova Elišky Urbancové, vedoucí oddělení pohotovostního operačního centra CŘT ministerstva zdravotnictví. Podle mailové komunikace, kterou má redakce inFakta.cz k dispozici, se Urbancová dožaduje cenzury zápisů Centrálního řídícího týmu. Ty by dle zákona mělo ministerstvo zveřejnit:

„Opravdu je žádoucí tyto zápisy poskytovat i s ohledem na strategická, ale i interní rozhodnutí, která v rámci tohoto jednání vznikají?“ ptá se Urbancová kolegů včetně náměstka Bláhy. „Respektuji právo na dotaz podle zákona 106/1999 Sb., nicméně nelze získat výjimku z této povinnosti? Vím, že v minulosti tomu tak bylo. Obávám se, že některá rozhodnutí, která byla ve finále aplikována, byla v rozporu s postupy CŘT.“

Nato Urbancová podotýká: „Bude se nám velmi obtížně vysvětlovat, proč časová řada ‚zápis vs. rozhodnutí‘ neodpovídá… Jen se mi osobně zdá, že se ženeme do velkých problémů, a chtěla jsem vyvolat diskuzi na téma, zda opravdu není možná varianta zápisy neposkytnout (například na základě právního odůvodnění)…“

Svůj telefon Urbancová redakci nezvedla. Stejně tak ani náměstek Milan Bláha, který se taktéž ohrazuje proti zveřejnění zápisů CŘT: „Za sebe bych se zveřejnění bránil, nicméně je třeba říci, zda to lze. Materiál k diskreditaci ministerstva zdravotnictví to bude famózní. Prosím, zkuste zjistit, zda máme možnost neposkytnout. Nebo říci, že neexistují…“

Jde i o vakcinaci dětí

Zápisy Centrálního řídícího týmu by dle zákona mělo ministerstvo zdravotnictví zveřejnit. Redakce inFakta.cz o ně žádala dle zmíněného zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, zejména kvůli povolené vakcinaci dětí starších dvanácti tzv. boostery (posilujícími dávkami), což je téma, jemuž se dlouhodoběji věnujeme.

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) ji totiž nedoporučil. Podle Ireny Storové, ředitelky SÚKLu, chybí data o prospěšnosti takové vakcinace a zejména o bezpečnosti posilujících dávek mRNA vakcín Pfizer/BioNtech.

Na to konto se vyjádřil nyní pro inFakta.cz i imunolog a profesor medicíny Jiří Beran: „Myslím si, že není vhodné očkovat proti covid-19 žádné děti, které netrpí závažných chronickým onemocněním nebo onemocněním s těžkou poruchou imunity. Vzhledem k cirkulující variantě viru SARS-CoV-2, jež v podstatě nezpůsobuje závažné formy nemoci a krátké délce ochrany po očkování, je u jinak zdravých dětí očkování proti covid-19 bez přínosu.“

Chlíbkův lobbing

Redakce inFakta.cz zjistila, že tuto vakcinaci dětí si politicky objednal sám ministr Vlastimil Válek (TOP 09). Proč? Dosud tajné zápisy Centrálního řídícího týmu ukazují, že za posilující vakcíny Pfizer/BioNtech dětem lobboval Roman Chlíbek, předseda vakcinologické společnosti. Spolku, který ovšem za svá rozhodnutí nenese žádnou odpovědnost.

Podle informací, které máme k dispozici, projednával vakcinaci dětí Centrální řídící tým začátkem letošního roku. V zápisu ze dne 11. ledna 2022 se uvádí: „Důležité apelovat na třetí posilující dávku očkování. Dle prof. Chlíbka a dostupných dat je vakcína funkční proti omicronu také u dětí…“

Jak už inFakta.cz informovala, žádná data o prospěšnosti tohoto plošného očkování ve spisu ministerstva však nejsou – neexistují. Ministerstvo tedy nedisponuje ani důkazy o tom, že jsou posilující dávky vakcín pro děti bezpečné. Přesto, jak zápis z 11. ledna uvádí, Roman Chlíbek vakcinaci dětí prosazoval. Citace ze zmíněného zápisu: „Posilující dávka u dětí 12+ let – prof. Chlíbek bude navrhovat umožnění boostru vakcínou Comirnaty“.

Hned 12. ledna přichází na ministerstvo, konkrétně hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, dopis vakcinologické společnosti. Vakcinaci dětí 3. dávkou doporučuje: „Pro posilující dávku je možné použít kteroukoli očkovací látku. Doporučujeme preferenčně používat mRNA vakcíny…“ Pod dopisem je podepsán Roman Chlíbek. 

Kdo řídil Válka

Den poté, 13. ledna, obdrželo ministerstvo zdravotnictví nejdůležitější stanovisko  bezpečnostního regulátora Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Na rozdíl od doporučení Romana Chlíbka a vakcinologické společnosti je v něm napsáno jasné „NE“ posilujícím dávkám dětem ve věku 12+.

Potvrdila to Irena Storová, šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv. „Ve chvíli, kdy nejsme schopni říct, že tu převažuje benefit nad rizikem, tak to nemůžeme pro ty děti doporučit,“ sdělila Storová. „A to přesně byla takhle situace. Není dostatek informací o tom, že pokud se této věkové skupině podá boostovací vakcína, tak tam převáží prospěch nad rizikem.“ 

Zápis Centrálního řídícího týmu ze dne 14. ledna ukazuje, že o této vakcinaci dětí jednalo vedení ministerstva znovu. Sám ministr zdravotnictví Válek se v ten den postavil na stranu SÚKLu. Třetí dávky dětem starších dvanácti let povolit nechtěl.

Citace ze zápisu Centrálního řídícího týmu: „PM (pan ministr, pozn. red.) zdůraznil, že nepovolíme posilující dávku pro věkovou kategorii 12+ let, protože je rozpor ve vyjádření SÚKLu a výboru odborné společnosti (prof. Chlíbek). PM požaduje znát odůvodnění na jakém základě a z jakých dat SÚKL nedoporučuje očkování uvedené věkové skupiny. PM chce znát tým odborníků ze SÚKLu – požadavek na jednání s paní ředitelkou SÚKLu Mrg. Storovou a jejím týmem.“

Storová na koberečku

Do rozhodování se tehdy znovu vkládá Roman Chlíbek a požaduje stanovisko SÚKlu zaslat. Jen pár dnů nato si bere ministr zdravotnictví Irenu Storovou tzv. „na kobereček“. Přestože ta na rozhodnutí dětem 12+ vakcinaci třetími dávkami nepovolit trvá, nařizuje nakonec osobně ministr zdravotnictví svým úředníkům, aby Státní ústav pro kontrolu léčiv obešli a povolení plošné vakcinace dětí posilujícími dávkami na jeho pokyn vypracovali.

21. ledna 2022 Válek vydává za ministerstvo zdravotnictví protiepidemické opatření. Oficiálně povoluje použití přípravků Comirnaty (Pfizer/BioNTech) pro vakcinaci dětí 12+ třetí dávkou. Do dnešního dne jí bylo naočkováno 41 825 dětí.

 

Markéta Dobiášová, infakta.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)