2.8.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Proč Amerika zbytečně provokuje Čínu?

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Je zjevné, že Američané jaksi přijali porážku na Ukrajině. 3. světová válka jim tím pádem nevyšla a tak zkoušejí jinde. Tentokrát si poprvé v historii troufají na mocnějšího a lépe vybaveného nepřítele než jsou sami a to je Čína. Tím, že podporují Tchajwan, dodávají jim zbraně, ale údajně také podporují Čínu a tajně jim skrze Ukrajinu také dodávají zbraně, tak přilévají oleje do ohně z obou stran. Snad věří, že tím pádem se Čína s Tchajwanem serve a je nechá na pokoji, což není pravděpodobné.

Henry Kissinger, když byl ve funkci Národního bezpečnostního poradce a Ministra státu za Nixonovy a Fordovy administrace, se postaral o zmírnění vztahů mezi Spojenými státy a Čínou a o vytvoření společného, proti-sovětského spolku.

Dnes, při napjaté situaci mezi těmito dvěma národy, telefonoval Kissinger do Bílého domu a vyzýval je, aby používali „Nixonovu přizpůsobivost“ a uvědomovali si důležitost porozumění pro Čínu.

Při jiné příležitosti řekl, že: „Není možno problémy s Čínou odstranit, takže lidé musí najít způsob, jak s nimi žít. Je velice důležité zabránit, aby se Čína nestala dominantní zemí světa, která by diktovala všem ostatním, což není možno docílit současnými konflikty.“

Podle něho, správná strategie vyžaduje občasná období přizpůsobivosti, ale také období střetů, kdy nejvíc ze všeho je důležitý citlivý, strategický přístup.

Henry Kissinger se vyznamenal nejen uspořádáním vztahů mezi Spojenými státy a Čínou, ale také uspořádáním vztahů mezi Spojenými státy a Sovětským svazem. Takže Washington pod jeho vlivem rozeznal právo Moskvy a Pekingu na existenci a přitom se nemusel srovnávat s komunistickými elementy obou států.

Je jisté, že od té doby spolupráce mezi US a Čínou, Čína začala rozkvétat. Firmy se tam začaly přemísťovat, výrobky z Číny byly na americkém trhu častější a častější. Napřed byly ubohé kvality, stejně jako první výrobky, kdysi dávno z Japonska, ale postupně byly vylepšovány a nakonec Japonce skoro vyřadily z oběhu a převzaly celý americký trh.

Čína se ovšem vyznamenala různými taktickými manévry, které jí toto prvenství zaručily. Když chtěli vyrábět některý produkt a Japonci ho dělali lepší, pozvali si inženýry z Japonska, velmi dobře jim zaplatili a požadovali, aby stejný produkt navrhli pro ně, pro Čínu. Když se tak stalo, čínská vláda rozdala tento návrh zdarma všem jejich firmám s tím, aby ho vyráběli a tím postupně vytlačili Japonce z trhu.

Kissingerův názor na Ukrajinu

Již před osmi lety, hned po ukrajinském Majdanu, varoval Kissinger americké vedení o různorodosti kulturních rozdílů na Ukrajině a o vlivu dvojí řeči v tomto národě. Tehdy zdůraznil, že Ukrajina by nikdy neměla mít dovoleno přidat se k NATO organizaci. Letos v květnu, při proslovu ke shromáždění v Davosu, se zasazoval o diplomatické řešení situace a skončení bojů.

A přitom brzy na to řekl, při rozhovoru s časopisem „The Spectator,“ že jsou tři možnosti, jak skončit ukrajinskou válku. Ta první je, že Rusové zůstanou přesně tam, kde jsou, takže by jim patřil Donbass a mohli by to považovat za vítězství. Další možnost je, že U.S. půjdou proti Rusku a z Ukrajiny je vyženou, čímž se Rusy dobytá území vrátí zpět Ukrajině. To samozřejmě nese s sebou celosvětovou válečnou konfrontaci, ale dává to možnost vrátit situaci přesně tam, kde byla v únoru 2022, než Rusové na Ukrajinu vtáhli.

Podle Kissingera, ta druhá možnost je lepší výběr. Je těžké se v tomto vyhlášeném politikovi vyznat. Obrací směr zároveň s počasím. Napřed v Davosu propagoval mírové řešení a teď propaguje válku? To je velice podivné! Snad mu jeho 99 let začíná dělat potíže?

Kissinger také říká, že jsou tři možnosti, ale o té třetí se nezmiňuje. Snad zapomněl, anebo se mu to nehodí? Je to snad případ, kdy Rusko převezme celou zemi a hyenám ze Západu nezbyde nic ke zneužívání?

U.S. slibuje Tchajwanu pomoc

Ale zpět k Číně a k Tchajwanu. Již v dubnu t.r. slíbil americký Ministr státu Anthony Blinken Tchajwanským představitelům, že Washington udělá vše pro to, aby Tchajwan měl vše potřebné na svoji obranu a mohl úspěšně odrazit možnou agresivitu Číny. U.S. k tomu účelu vyhradilo prodej zbraní za 20 miliard dolarů a prodej komerčního zboží za 2,5 miliard dolarů. To všecko je v rámci jejich snahy „podporovat domácí obranyschopnost Tchajwanu.“

Spojené státy se pak promptně postaraly, aby vzájemné vztahy s Čínou zhoršily poté, co Rusko vtáhlo na Ukrajinu. Důvod k tomu byl ten, že ani na naléhání z Washingtonu nebyl Peking ochoten připojit se k sankcím na Rusko. Čína obviňovala z válečného konfliktu na Ukrajině Spojené státy a NATO, za jejich trvalý postup dál na východ. To ješitné Američany urazilo.

Také posílání obrovského množství zbraní a peněz na Ukrajinu Číně neuniklo, což pochopitelně zavrhovali. Čínsky Ministr zahraničí Wang Wenbin vytýkal Washingtonu, že se plete do čínských záležitostí a přitom má na svědomí daleko víc válečných zločinů a ekonomického vydírání, než kdo jiný. Řekl, že: „Skutečnost ukazuje, že US je ten největší šiřitel desinformací, proviňuje se násilnou, donucovací diplomacií a je to sabotér světového míru a stability.“

Přese všecky řeči, Washington stále dál považuje Tchajwan za část Číny a zastává teorii „Jedna Čína,“ což zahrnuje i tento ostrov. Tím pádem uznává nárok Pekingu na připojení Tchajwanu, ale (prý) to nepodporuje! Číňané varovali US mnohokrát před jakýmkoliv zamícháním se do těchto záležitostí s pohrůžkou, že v případě opaku by podnikli kroky na obranu svého území.

To je, samozřejmě, velmi vážná hrozba, která by měla být brána v úvahu, ale zjevně není!

Čínský Ministr zahraničí vydal již v březnu 2022 varování Americe, že jestli nepřestane posílat lodi skrze Tchajwanskou úžinu, tak že jejich vojenskou obranu změní na staré železo.

Čína je pevně odhodlána

Čína také vydala vážné varování Washingtonu a jeho hlavnímu místnímu spojenci, Austrálii, že kterýkoliv národ, který bude podporovat Tchajwan, bude nést ty nejhorší následky. Podle nich, nikdo a žádná síla na světě není stavu zabránit Číně, aby Tchajwan připojila, když o to bude mít zájem. Toto varování přišlo následkem prohlášení australského Ministra obrany Peter Duttona, který řekl, že jeho země je připravena udělat cokoliv, aby zabránila čínské agresi vůči Tchajwanu.

Tchajwan, který je jedna z nejlépe vyzbrojených zemí světa, má v současné době pohotovost, protože se obávají, že Čína využije ruskou invazi na Ukrajině a pokusí se o něco podobného vůči nim. Pořádají časté manévry, aby udrželi vojsko v pohotovosti.

Číňané říkají, že nemají nic proti lidem z Tchajwanu, považují je za stejné, jako jsou oni sami. Ale nesnášejí cizí vměšování do celé záležitosti. Podle nich, Tchajwan by se měl s Čínou spojit mírovou cestou, protože jeho nezávislost je jim trnem v oku a nikdy se s ní nesmíří. Podle nich to byly separatistické živly, které kdysi oddělily Tchajwan od jeho mateřské země, což je Čína.

Čínský Ministr obrany Čiu Kuočeng prohlásil, že připojit Tchajwan násilím by nebylo dobré, protože na takovou válku všichni doplatí, i ti, kteří ji vyhráli. Budoucnost Tchajwanu prý leží v mírovém vývoji vztahů s mateřskou zemí a v uskutečnění spojení s ní.

Proč zkoušejí Američané provokovat?

Proč právě Čínu? Je to snad opravdu kvůli tomu, že jim 3. světová válka na Ukrajině nevyšla jak si přáli a tak ji zkoušejí vyvolat jinde? Amerika vždycky na válce vydělala a na té 2. světové vydělala několikrát. Odvezli si domů 2000 nejlepších německých vědců, vybrakovali všecky německé výzkumné instituce a patentové úřady a to z nich udělalo světovou velmoc. Doma pak pokračovali ve výzkumu, započatém v Německu a němečtí vědci pro ně postavili nejen atomovou bombu, zavedli MK-ULTRA program, ale údajně jim vyrobili i létající talíře.

Je možné, že to je jeden z důvodů, proč tak touží po další světové válce. Nejen že by si bankéři přišli na své, protože celý svět by pak byl zadlužen až po uši a ještě dvě stě let by z těch dluhů plynuly tučné úroky. Ale armáda by dovezla domů poklady všech zúčastněných národů, o které by je okradli. Patenty, vynálezy, umělecká díla, to všecko by opět putovalo do Ameriky a globalisté, kteří manipulují Washington, by samou radostí chrochtali jako vepři.

Číňané se opravdu na 3. světovou válku začali připravovat. Ten důvod je, že Američané chtějí vyslat Mluvčí amerického Kongresu, Nancy Pelosi, spolu s několika dalšími členy Kongresu na výlet do Asie, s možnou zastávkou na Tchajwanu. Tato skupina má v plánu navštívit také Japonsko, Jižní Koreu, Malajsko a Singapúr.

Na vysvětlenou, napřed je Biden a kdyby ten selhal, tak po něm bude presidentovat divoženka Kamala a kdyby i ta selhala, tak bude na řadě bábina Nancy, která se velmi ráda dívá sklenici s něčím povzbuzujícím na dno a je to na ní často poznat.

Takže Pelosi se chystá na cesty a Čína se mocně postavila proti její návštěvě Tchajwanu. Tady nejde o to, co tam docílí, nebo domluví, S největší pravděpodobností to nebude vůbec nic pozoruhodného a snad ani žádoucího, než že přednese pár předem naučených slibů, které stejně nemusí být dodrženy. To důležité je, že je to gesto! Je to signál! Je to zpráva pro Čínu a Amerika tím říká: „my stojíme za samostatným Tchajwanem; žádné připojování nebude!“

Hned na to, jako reakci, vydala čínská „Lidová osvobozovací armáda“ na stránce čínské vlády, zvané „Global Times“ výzvu: „Připravte se ne válku!“ Tato výzva vyprodukovala během pouhých 12 hodin 300 000 souhlasných příspěvků a za 15 hodin jich tam bylo 650 000, spolu se 32 000 komentářů a 28 000 přeposlání. Takže – Čína je připravena jít do války!

Původní redaktor této stránky a odborník na politické záležitosti Hu Žinžin vyjádřil názor, že „čínská armáda má plné právo zastavit v Tchajwanském vzdušném prostoru letadlo, se kterým Pelosi přiletí a kterékoliv jiné americké válečné letadlo, které by ji provázelo.“ To proto, že Čína považuje Tchajwanský vzdušný prostor za svůj vlastní.

Hu rovněž oznámil, že Peking uvažuje o všech možnostech, včetně vojenského řešení této záležitosti. Píše: „Jestliže budou americká vojenská letadla doprovázet letadlo s Pelosi na Tchajwan, pak je to invaze. Čínská armáda pak má plné právo násilím letadlo s Pelosi odvrátit jinam a vystřelit varovné střely na americká vojenská letadla. Pokud tato varování neposlechnou, pak je nutno je sestřelit.“

Zatím není jisté, jestli Pelosi a její skupina na Tchajwan zavítá. Je možné, že po drsném čínském varování začne Amerika uhýbat. Pouze agitátoři v Kongresu, jak republikáni, tak demokrati, začali Nancy urgovat, aby Tchajwan rozhodně navštívila. Bidenova administrace zaváhala a hodila to celé na ni, když prohlásili, že Čína sice bude její návštěvu vidět jako provokaci, ale jestli se tam chce podívat, tak ať se sama rozhodne.

Po pravdě řečeno, není jisté, proč vůbec tato jezinka vyráží na cesty. Je to zbytečná akce, zbytečná snaha, která vůbec nic nedocílí a budeme všichni velice rádi, když nic nepokazí.

Čína není sama a to je ten problém

Iránský President Ebrahim Raisi při rozhovoru s čínským Presidentem Si Žinpingem vyjádřil souhlas s programem „Jedna Čína,“ čímž je myšleno, že Tchajwan je její součástí. Řekl dále, že iránská islámská republika si váží přátelských vztahů s Čínou a jsou připraveni podpořit tuto spolupráci ve všech směrech, hlavně co se týče energie a námořní bezpečnosti. Irán je vždy ochoten posílit politickou důvěru a ekonomický vývoj v západní Asii.

Jinými slovy, jsou na jejich straně a v případě potřeby, jim přijdou na pomoc.

Podobě mluvil i ruský Ministr zahraničí Sergěj Lavrov, který potvrdil souhlas se strategií „Jedna Čína“ a vyjádřil přesvědčení, že stanovisko Moskvy je naprosto jasné a nezměněné.

Je hodně jiných zemí, které rovněž považují Tchajwan za součást Číny a dokonce i Spojené státy mezi ně patří, aspoň co se týče verbálního projevu. Ve skutečnosti – jeden nikdy neví. Politika je zrádná záležitost.

Jak říká Lavrov, „ne pokaždé jsou činy stejné jako slova.“

Poslední zprávy jsou, že Číňané uvalili sankce na Nancy Pelosi. To zaručuje, že Pelosi nemá dovolen přístup jak do Číny, tak na Tchajwan. Tyto zprávy jsou předběžné, čínská media ještě nepotvrdila jejich věrohodnost.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
32 komentářů