23.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Přijetí elektromobilů pod nátlakem je marketingový nesmysl

Sdílejte článek:

CA

S blížícím se rokem 2035 by se spotřebitelé měli snažit udržovat svá vozidla se spalovacími motory v co nejlepším stavu, aby si jednoduše zachovali svobodu, kterou si po mnoho let užívali.

Na konci března 2023 přijala Evropská unie (EU) nařízení, které od roku 2035 zakazuje prodej automobilů s emisemi CO₂ a nutí spotřebitele kupovat elektromobily. V roce 2020 bylo z přibližně 250 milionů automobilů na silnicích v EU téměř 1,5 milionu elektrických, což představuje 0,6 % celkového trhu. Tento podíl se v příštích několika letech zvýší, protože evropští výrobci automobilů, jako jsou Volkswagen a Renault, uvádějí na trh stále více elektromobilů a podporují je rozsáhlými reklamními kampaněmi, píše profesor marketingu Olivier Meslyv článku pro The Conversation.

Mezi výhody elektromobilů, jak je inzerují nebo propagují vlády a výrobci automobilů, patří bezproblémová jízda (pravda), údajně vynikající kvalita (která bude podle reklamy stále lepší) a skvělá funkčnost (protože se v Evropě buduje stále více dobíjecích stanic), dobrý poměr ceny a výkonu (což je pravda pouze v případě, že kupující dostávají dotace od svých vlád a pokud nebereme v úvahu, že každých pět nebo šest let je třeba koupit novou baterii) a nižší dopad na životní prostředí (což je třeba ještě prokázat).

Z marketingového hlediska je skutečnou výzvou vsadit na to, že lidé budou spoléhat téměř výhradně na budoucí výhody. Nařízení EU je v rozporu se základním principem marketingu a klasické ekonomické teorie: svobodnou volbou spotřebitele. Rovněž zkresluje produkt, což, jak všichni odborníci vědí, může spotřebitele zklamat. Lidé si nekupují auta, ale svobodu.

Potřeba odborných znalostí v oblasti time managementu

Auto je skutečně zárukou svobody: dává vám možnost pohybovat se, kdykoli chcete, s výhodami i nevýhodami, které předem znáte a které jste přijali, protože výhody výrazně převažují nad nevýhodami. Svoboda získaná s vozidly na benzinový pohon není mlhavou představou budoucnosti: zhmotňuje se v současnosti.

Když si člověk koupí elektromobil, nutně si kupuje doplňkové produkty: nabíjecí kabel, nabíjecí stanici nebo přístup k ní (s nabíjecí kartou, nebo spíše s několika nabíjecími kartami vzhledem k nejednotnosti norem pro nabíjení) a baterii. Spotřebitelé jsou vystaveni těmto omezením: nebudou moci nabíjet své vozidlo na nabíjecím místě kdykoli budou chtít, bude potřeba bezpečné a dobře osvětlené místo (kde jim zlomyslní jedinci nepoškodí kabely, nepřestřihnou je, neodpojí je – protože je skutečně možné je od nabíjecího místa odpojit – a/nebo je neukradnou).

Elektromobily také způsobují potíže zdravotně postiženým nebo starším lidem (kterých bude v Evropě v roce 2035 více než dnes). Hmotnost nabíjecího kabelu se liší podle jeho typu a délky, ale obecně je třeba počítat s tím, že člověk musí zapojit své svaly, aby zvládl 2-5 kg (až do více než 10 kg). Zdravotně postižení, zranění, těhotné a starší osoby se musí dostat ke kabelu, který zabírá místo v zavazadlovém prostoru, přemístit jej k nabíjecímu místu a zapojit (navzdory artritidě, berlím nebo bolestem kyčlí a kolen), a to pouze v případě, že parkovací místa v okolí nabíjecích míst jsou pro tyto zranitelné osoby uzpůsobena, což v současné době není.

Kromě toho kupující potřebují telefon nebo počítač, aby mohli vyhledat nabíjecí stanice (ty, které jsou funkční a mají správnou zástrčku) a vypočítat trasu. S trochou nadsázky řekněme, že před koupí elektromobilu byste se měli ujistit, že máte doktorát z time managementu a v batohu přenosnou jadernou elektrárnu. Všechny tyto nežádoucí vlastnosti elektromobilů jsou tedy určitou formou skryté daně, takže evropský text ukládá spotřebitelům více nevýhod než výhod.

Auta jsem nazval balíčkem NGP. To znamená, že spotřebitelé si je kupují, aby uspokojili své potřeby (N: needs) – aby se mohli pohybovat –, aby dosáhli svých cílů (G: goals) – aby získali svobodu – a aby vyhověli svým preferencím (P: preferences) – aby se nemuseli obtěžovat s přístupem ke zdroji energie. Každý prvek, N/G/P, je klíčovým faktorem při rozhodování o koupi a vše, co tuto křehkou rovnováhu ohrožuje, vyvolává u spotřebitelů obavy. Vzhledem k současným (a pravděpodobně i budoucím) charakteristikám dodávek a infrastruktury pro elektromobily je každý prvek N/G/P ohrožen: kupující je extrémně zranitelný vůči neočekávaným událostem, jako je delikventní chování, povětrnostní podmínky, nabíjecí stanice a případně hodiny čekání na technický servis v případě problémů.

Vše výše uvedené je v rozporu s rozumným marketingem: to je pravděpodobně důvod, proč EU musí používat nátlak, aby podpořila zavádění elektrických vozidel. Marketing výrobků s takovými nevýhodami je obrovský problém.

Pochybné porozumění spotřebiteli

Koncepce elektromobilů by také mohla způsobit několik sociálních problémů. Až budou spotřebitelé unaveni čekáním ve frontě na přístup k nabíjecí stanici, mohou se rozzlobit. Obyvatelé domů by se také mohli hádat o instalaci kabelů k nabíjecím stanicím (umístění, cena, dopad na budovu, náklady a důsledky instalace atd.). Nabíjecí stanice se stanou nástrojem moci mezi konfliktními vlastníky, pokud bude ovšem na pozemku dostatek místa pro jejich umístění.

S blížícím se rokem 2035 by se proto spotřebitelé měli snažit udržovat svá vozidla se spalovacími motory v co nejlepším stavu, aby si jednoduše zachovali svobodu, kterou si po mnoho let užívali. Mohl by se také rozvinout černý trh s bateriemi, nabíjecími stanicemi a kabely (včetně kradených), ale také se spalovacími vozidly.

Lidé, kupující si elektromobily a široká veřejnost, tak mohou zjistit, že veřejná politika jim příliš nepomohla. Spotřebitelé se pravděpodobně budou cítit poškozeni rozhodnutím EU, které odráží pochybné chápání spotřebitelského chování. Čína, která má zásoby vzácných minerálů nezbytných pro výrobu baterií a přístupová práva k různým dolům v Africe, by se pak zdála být velkým vítězem této evropské ambice.

L’adoption de la voiture électrique sous contrainte, un non-sens en marketing

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)