
Prezident republiky šíří dezinformace a veřejnoprávní média je svým posluchačům předávají bez upřesnění
PAVEL ŠIK
Petr Pavel v rozhovoru pro Českou televizi a Český rozhlas prohlásil dvě věci. Za prvé, že prezident je automaticky vedoucím delegace na summitu NATO. Za druhé, že o tom, kterých částí summitu se zúčastní, rozhoduje sám.
První tvrzení je věcně nesprávné. Druhé přinejmenším není možné odvodit z pravidel NATO. Přesto Česká televize ani Český rozhlas tato tvrzení nijak nekorigovaly ani se prezidenta nezeptaly, z čeho je dovozuje.
Co skutečně říká NATO?
Na svých oficiálních stránkách NATO popisuje summit jako zasedání Severoatlantické rady na nejvyšší úrovni, tedy na úrovni hlav států nebo předsedů vlád.
Nikde ale nestanoví, kdo je automaticky vedoucím národní delegace. To ponechává ústavnímu pořádku jednotlivých členských států.
Stejně tak nenajdete žádné ustanovení, podle kterého by prezident automaticky rozhodoval o rozsahu své účasti na summitu. Organizace národní delegace je otázkou vnitrostátního práva, nikoli aliančního protokolu.
Stačí se podívat na praxi spojenců. V Německu zastupuje stát spolkový kancléř, v Británii premiér, v Itálii premiér, v Belgii premiér, na Islandu předseda vlády atd. NATO nikde neurčuje, že hlavou delegace musí být prezident nebo monarcha.
Slovo automaticky, které Pavel použil, má přitom zcela konkrétní význam. Znamená, že něco nastává ze samotné podstaty funkce, bez dalšího rozhodnutí vlády. Kdyby tomu tak skutečně bylo, kompetenční spor by vůbec nemohl existovat. Prezident by totiž žádné rozhodnutí vlády ani Ústavního soudu nepotřeboval.
Co udělala veřejnoprávní média?
Nechala prezidenta republiky pronést dezinformaci o pravidlech NATO, aniž by položila jedinou ověřující otázku a zveřejnila to v titulku.
Žádné: „Pane prezidente, kde je to v pravidlech NATO uvedeno?“
Žádné: „Jak toto tvrzení odpovídá praxi Německa, Itálie nebo Velké Británie?“
Žádné: „Můžete doložit, z čeho vyplývá, že je prezident automaticky vedoucím delegace?“
Veřejnoprávní média mají především ověřovat výroky veřejných činitelů. Zvlášť tehdy, když politik tvrdí, že existuje pravidlo mezinárodní organizace, které z jejích vlastních dokumentů nevyplývá.
Tentokrát to Česká televize ani Český rozhlas neudělaly.
Možná příště, ale nemyslím si.
FB
- Volba menšího zla - 26.6.2026
- Když narostou křídla - 26.6.2026
- Kulidakis: Pavel tam nemá co dělat - 26.6.2026


Vysloužilý jenerál si zkouší své jenerálské choutky a manýry na demokraticky zvolené vládě.
Ústavu asi ani nečetl, nebo jí nerozumí, anebo ani nechce.
Vláda republiky ale nestojí na žádném bzerplace.
Je potřeba změnit způsob jmenování nejvyššího soudu tak, aby jeho členové nebyli dosazováni v podstatě v jeden okamžik a pak zase dlouho dlouho nic. Chtělo by to podobný časový harmonogram třeba jako u voleb do senátu, kdy se vždy obměňuje třetina jeho osazenstva.
Hlavně by měla být zveřejněna jména té jeho bandy s tím, koho zastupují a odůvodněním jak jejich účast na summitu prospěje naší zemi.
nahraďme ústavní orgány „úspěšnými“ fotbalisty a ANO bude líp – reálně jistě
Asi takhle. Respektování pravidel NATO není a nemůže být totožné pro kohokoliv, tj. samozřejmě i pro prezidenta naší země s respektováním Ústavy ČR.
A pak jsou tu samozřejmě výklady čehokoliv a kdykoliv a jak se to hodí páně Babiše a Macinky. Nebo opačně Macinky a Babiše. Zatím se do toho neplete ten další z ze současné „trojice boží“, což je dobře, protože ti dva si bohatě stačí a jen blekota už do partičky kolem akce v Ankaře by přinesl k tomu děsu a hrůze vytvářené BABI-MACI už jen a jen větší směšnost a ubohost.
No a když už u našich fotbalistů – na MS (kam se dostali jen tak tak o fous) kde se nedařilo, co se asi bude hned dít s jejich šéfem tj. trenérem? Ten půjde do hajzlíku první, protože je to hlavně a první on kdo může za ten debakl – neúspěch.
Debakl, neúspěch naší nové vlády pod vedením premiéra Babiše lze konstatovat už po cca půl roce jejich vládnutí, pardon řádění a devastaci naší země.
Takže co? Špatný tým, špatný šéf. Stejně jako v tom fotbale, že balíku?
Pro Alici.
Ne, není třeba měnit to co píšete, ale je třeba z gruntu tj. předčasné volby, a ono to bude brzy, protože Babiš tu katastrofu neudrží, ani kdyby se kvůli udržení sobě a Okamurovi imunitě, rozkrájel na nudličky do polívky, změnit celou vládu.
Českám, že Alice někdy napíše něco byť jen trochu rozumného, ale ono od ní pořád DLOUHO NIC.
Můžete to řádění a devastaci nějak konkretizovat ?!