9.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Předseda Senátu je lumen

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Předseda Senátu ČR a člen vládní ODS se jal v projevu obhajovat snížení valorizace důchodů. A trochu se nám do toho zapletl, protože hned za sebe posadil valorizaci i reálné mzdy. A v jednom dvouminutovém projevu pak tvrdil naprostý opak.

„Co to znamená pro důchodce, pro seniory? I při vyplacení této snížené valorizace se průměrný reálný důchod mírně zvýší. Jinými slovy to znamená, že po realizaci této valorizace si senioři koupí více než doposud. Zatímco u ekonomicky aktivních je to už dlouhodobě tak, že si za to, co vydělávají, koupí méně, než si koupili dříve. Jinými slovy jejich reálné mzdy klesají. To neznamená, že klesají nominální mzdy, ta mzda může růst, ale roste pomaleji než inflace. Když roste pomaleji než inflace, tak to znamená, že si toho koupí méně, i když vydělávají více. U seniorů tomu tak není. Po zavedení této snížené valorizace a po jejím přijetí dojde k tomu, že jejich průměrný reálný důchod se mírně ale zvýší. Nikdo nikomu ani nominálně, to už vůbec ani reálně nesnižuje důchody,“ řekl předseda Senátu ČR Miloš Vystrčil. Třetí nejmocnější člověk v republice.

Takže si to shrňme. Senioři dostanou ve snížené valorizaci přidáno průměrně 380 Kč. To je 1,9 % z průměrného důchodu. Současná inflace se pohybuje kolem 10 %. Důchodcům se tedy přidalo 1,9 %, ale všechno jim zdražilo o 10 %. Přičemž inflace ve výši 10 % je jen průměr všeho zdražení. Mnohé položky stouply na ceně citelně víc. Tedy jsou nedostupnější. Podle Vystrčila si přesto koupí víc, než doposud. Trochu nám v tom hapruje těch osm procent, ale co už s tím.

U zaměstnanců je to podle Vystrčila úplně jinak. Tam se Český statistický úřad dopočítal toho, že platy stouply o 8,6 %, reálně ale klesly o 6,7 %. A jsme, je to jen náhoda, u toho, že i zaměstnanci si polepšili o 1,9 %, ale inflace i u nich je nyní kolem 10 %, nemluvě o těch skoro 20 % inflace před asi půl rokem. I zaměstnanci si tedy citelně pohoršili. Což mohu potvrdit na vlastní kůži, kdy se u nás šetří, jako kdybychom chtěli na dovolenou na Kanárské ostrovy, ale v prasátku je vymeteno, jako dlouho ne. A zase nám v tom hapruje oněch osm procent. Ale co už s tím.

Vystrčil se vlastně ve svém dvouminutovém proslovu chtěl pohybovat na dvou lodích, které ovšem plují opačným směrem. Říct, že důchodci se mají vlastně fajn, protože to tvrdí pětikoaliční torpédoborec. Ale zároveň chtěl být za onoho pravicového politika, který si je vědom toho, že musí stát na straně bohatnutí pracujících. Škoda, že mu u toho chudnou obě skupiny a udiveně sledují, jaké kouzelnické triky v rétorice nám ti papaláši předvádí. Premiér Fiala se přidal do proudu: „Politici by měli mít odvahu prosazovat to, co bude fungovat v dlouhodobém horizontu, i když to třeba momentálně není populární. Pokud vám některé opoziční strany například tvrdí, že ozdravný balíček nebo důchodovou reformu naše země nepotřebuje, jednoduše vám neříkají pravdu,“ napsal premiér na své Facebooku. Neříkají nám pravdu, opozičníci. K řešení je třeba se promlčet.

Nebo když jsem si pročetl zážitky těch, kteří si zajeli na nákup do Polska. Dojde k tomu, že jedeme Kalouskovu strategii protáhnout České republice krizi nepoměrně víc, než jak dlouhou ji budou mít okolní státy. Přesně to ukázal Kalousek při finanční krizi 2008/2009. Protáhl nám ten marast o pár let. Nejsou rychlá řešení. Ale je strašná spousta špatných řešení. A my jedno to špatné řešení dosadili v závěru roku 2021 do Strakovky. A teď tam sedí a svou pětikoaliční bezradností nám protahují krizi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)