31.1.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Povězme si něco o titanu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Titan je lehký, šedý kov. Je stejně pevný jako ocel, ale o 45% lehčí. Nekoroduje. Používá se jako konstrukční materiál v leteckém, raketovém a kosmickém průmyslu. Hlavním důvodem jeho užití je, kromě úspory hmotnosti, jeho tepelná stabilita. Svou pevnost si totiž udržuje až do teploty cca 1000 stupňů celsia. Na rozdíl od podobně lehkého hliníku, který kolabuje už při zahřátí nad 350 stupňů. Proto je v kritických místech strojů, létajících nadzvukovou a hyperzvukovou rychlostí, nenahraditelný.

Produkuje ho pouhých 7 zemí světa. Nejvíce pak 2 země, které se Západem moc nekamarádí – Čína a Rusko. Podle americké geologické společnosti vyrobila loni Čína více než 231 000 tun surového titanu, což představuje 57 procent celosvětové produkce. Následovalo Japonsko se 17 procenty a Rusko s 13 procenty. Kazachstán pak vyrobil téměř 18 000 tun… No a na konci seznamu se skromně krčí Ukrajina se 4 000 tunami.

Málo se ovšem ví, že titan je pro USA a jejich zbrojní výrobu natolik kritický, že dostal vyjímku ze sankcí. Ruská státní společnost VSMPO-AVISMA Corporation, největší světový producent titanu, jej tak stále vesele dodává do Spojených států, válka neválka, sankce nesankce. Podobnou vyjímku si v Evropě vyjednal i Francozsko-Německý Airbus. Nejen, že to v informovaných kruzích nepůsobí dobře, ale také ze strategického hlediska není tento způsob zajištění kritické suroviny tím pravým ořechovým. Zejména, když se škorpíme s Rusem a hrozíme Číňanovi… Proto se oči USA (už před časem) obrátily k Ukrajině.

Ukrajina sice loni vyprodukovala suverénně nejméně titanu, ze všech sledovaných zemí, ale její potenciál je někde úplně jinde. Podle geologů má totiž Ukrajina úplně ty největší zásoby titanu v Evropě. Dokonce prý, co do objemu suroviny, srovnatelné, s těmi ruskými. K dnešnímu dni je známo 15 ložisek titanové rudy v různých částech země Největší se nacházejí v Charkovské, Kyjevské, Doněcké a Dněpropetrovské oblasti. Seznam aktivních, ukrajinských dolů na titanovou rudu, můžete najít zde.

USA potřebují titan, Ukrajina peníze a vojenský materiál. Oleg Ustenko, ekonomický poradce Zelenského, k tomu nedávno pro časopis Newsweek řekl: “Dnes máme titan a máme lithium, obojí je nyní velmi žádané a v budoucnu bude poptávka ještě větší. A jeho administrativa začala v tichosti konat příslušné kroky. Při jejich sledování narazíme, poněkud překvapivě, i na českou stopu.  Ukrajinská firma Velta, produkující titan, prý už pracuje na novém výrobním zařízení v České republice. Zatím poloprovozně tady předvádí svůj technologický proces Velta Ti, na výrobu titanového prášku, který lze použít k lisování, nebo 3D tisku leteckých dílů. Mezi zahraničními investory o něj panuje, údajně, veliký zájem.

Titan ovšem není jedinou strategickou surovinou, kterou může Ukrajina nabídnout. Na jejím území se nacházejí také veliká ložiska plynu. Jak břidlicového, tak i zemního. Podle některých zdrojů by mělo jít o 10 bilionů m3. (Pro srovnání, podle výzkumu British Petroleum má Rusko ložiska 38 bilionů m3 plynu). Dále se tu jen tak, bez užitku pro USA a Západ, válí jedny z největších ložisek manganu na světě. V ložiscích Marganetskoye, Zelenodolskoye, Ordzhonikidzevskoye a Tokmakskoye se jeho zásoby odhadují na 2 426,1 milionu tun. Podobně je tomu s beryliem (používá se jako odražeč neutronů v jaderných zbraních). Ložisko Perzhanskoye v Žitomirské oblasti patří, z hlediska kvality rudy, k nejlepším na světě. Kromě beryllia obsahuje také tantal, niob, zirkonium, cín, molybden, lithium, zinek, stříbro…

Volodymyr Zelenskyj  nedávno prohlásil, že odhadované náklady na poválečnou rekonstrukci Ukrajiny přesáhnou 1 bilionu dolarů. A zlí jazykové, různě po světě, spekulují, že USA tu válku na Ukrajině vlastně vedou (také) kvůli tomu titanu a spol. Že ta ložiska budou „za hubičku”, ať už válka skončí jakýmkoli způsobem. Vyčerpaná země (nebo to, co z ní zbude) nemá čím jiným platit za zbraně na „lend and lease”, o znovuvybudování infrastruktury státu ani nemluvě. A že se ty levné suroviny budou chlapcům  „za velkou louží” náramně hodit, až se potáhne na Číňana.

Až to někde uvidíte, tak tomu samozřejmě nevěřte. Na Ukrajině se bojuje v prvé řadě o hodnoty. O obranu demokracie. O semknutí Západu proti ruským agresivním hordám. O potrestání okupanta. Jo a taky o řád a (liberální) pořádek, jak říká náš nový pan president.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)