10.10.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Používá Hamás zbraně z Ukrajiny?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace Dmitrij Medveděv měl včera prohlásit, že palestinské hnutí Hamás použilo při útoku na Izrael západní zbraně, které se tam dostaly kvůli korupci na Ukrajině. Tedy, jinými slovy, že ukrajinští šíbrové a kšeftmani prodávají dlouhodobě, možná dokonce od počátku konfliktu, americké a další západní zbraně, dodávané jim pro boj s Rusy každému, kdo slušně zaplatil. Včetně teroristů z Hamásu. No a Hamásníci je teď uplatnili při rozsévání zkázy v Izraeli.

Může mít ten zpropadený Rus pravdu? Ukrajinská strana po jeho prohlášení okamžitě vyskočila, jak onen pověstný čertík z krabičky. A podle hesla, že nejlepší obranou je útok, okamžitě obvinila Rusko, že ji chce „diskreditovat”. Podle Obranného zpravodajství Ministerstva obrany Ukrajiny, rozjíždí Rusko velikou dezinformační kampaň, v níž chce zneužít útok Hamásu na Izrael k pošpinění Ukrajiny. Prý má k tomu účelu připravené nějaké kořistní, západní zbraně, které hodlá ukázat jako důkaz zrady, podlosti a korupce, panující v Zelenského zemi.

Nicméně po sítích koluje čerstvé video, ve kterém nějaký anonymní bojovník Hamásu děkuje ukrajinským úřadům za prodej zbraní a slibuje, že je použije proti Izraeli. Chlubí se přitom poměrně solidním zbrojním arzenálem, sestávajícím z kousků, běžně používaných ozbrojenými silami Ukrajiny.

Kvůli tomuto videu a mnoha fotografiím nejrůznější americké výzbroje v rukou Hamásu, už ve Spojených státech vznesla republikánská kongresmanka, Margorie Taylor Greeneová, oficiální dotaz, kde se to tam vzalo: “Pocházejí (ty zbraně) z Afghánistánu? Přišly z Ukrajiny? Je pravděpodobné, že správná odpověď je obojí.” Těmito slovy se ovšem nehezky otřela o Bidenovo bolavé místo – útěk z Afghánistánu. Během kterého zanechala americká armáda v Afghánistánu, jen tak, k volnému použití tamních (a světových) islamistů, tisíce zbraní, miliony nábojů a stovky kusů sofistikovaná, vojenské techniky.

Je vysoce pravděpodobné, že lepší a vymakanější kousky techniky už byly dodány „spřáteleným režimům”, tedy zemím, ideologicky souznícím s afghánským Talibanem. A že v současné době procházejí v zemích typů Irán tak zvaným reverzním inženýrstvím. Tedy že jsou rozebírány a vytěžovány, k poučení místních zbrojířů. Ovšem co s tisíci běžných, normálních kvérů? Útočných pušek, Javelinů a Stingerů? Když už má v Afghánistánu svou flintu každý, cti dbalý muž, zhruba nad 13 let? Možná tak byly ty věci pro soudruhy z Hamásu jen za odvoz….

To ovšem vůbec nevylučuje „ukrajinskou” variantu. Už nějakou dobu před útokem Hamásu projevovali izraelští vojáci a politici obavy, že část mohutné řeky výzbroje, dodávané Ukrajině, je odkláněna na Střední Východ. Do rukou jejich nepřátel. Vysoce postavený velitel Izraelských obranných sil (IDF), řekl před časem Newsweeku, že na rozdíl od Talibaců, motivovaných ideologicky, jsou transfery zbraní z Ukrajiny poháněny zištností tamního vysoce i středně postaveného managementu. Nejmenovaný velitel k tomu novinářům řekl, že primární trasa pašeráků vede přes Černé moře do Středozemního moře a argumentoval, že situace je prý velmi nebezpečná.

Bylo by to možné? Že by Ukrajinci prodávali v průběhu války zbraně, určené pro boj s nepřítelem třetí straně, cizincům, a navíc islamistům? Ty zbraně, o které jejich president Zelenský tak úporně žadoní, kudy chodí? No, možná si ještě vzpomenete na houfnice Caesar. Na ta Francouzská, dalekonosná děla, která na počátku války daroval Ukrajině president Macron. Mělo jít o sedm kousků. A už po několika týdnech se prolátlo, že dva kusy prodala hned začerstva jejich obsluha Rusům. Nepříteli. Podle Donbas Insider, je prodali přes prostředníka, po 120 000 dolarů za kus. Přičemž jejich jednotková, pořizovací cena ve Francii, činí 7 milionů eur. Takže když prodali úhlavnímu nepříteli, proč by váhali nad kšeftem se vzdáleným a bohatým muslimským státem. Který to pak Hamásníkům daruje.

Ostatně, o amerických Javelinech, dodaných na Ukrajinu a nabízených později na Darknetu, se před asi rokem také dost mluvilo. Bulhaři přinesli fotky stránek, na kterých „někdo” inzeroval tyhle protitankové rakety jak v supermarketu. Na akčním letáku, s fotkami a cenou. Ta činila 30 000,- dolarů za kus. No, nekupte to! Zvláště když máte za zády bohatý Katar, který na nějakou tu pětku nekouká. Jako mají tihle Hamásníci.

Ovšem ať už ta moderní, americká výzbroj, objevující se v rukou Hamásu, pochází z Afghánistánu, nebo od ukrajinských šíbrů, pro nás je důležité jedno. Že ji mají. Že mezi půldruhou miliardou muslimů, kteří nás a naši civilizaci upřímně nenávidí, koluje obrovské množství té nejkvalitnější americké výzbroje. A jak Hamás právě názorně předvádí, že se ji nebudou zdráhat využít ke zničení naší kultury a civilizace.

Podívejte se na fotky. Co to právě vystupuje z nesčetných člunů na Lampeduse?  Samí mladí, dobře živení a namakaní muži vojenského věku. Myslíte si, že když „někdo” dopravil takové množství zbraní do Gazy, do enklávy oplocené a docela slušně hlídané, že bude mít problém je dostat do děravé, politickou korektností paralyzované Evropy? S nechráněnými hranicemi a volným pohybem zboží? Armáda islámu už se tu vylodila, teď se rozmisťuje a čeká.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)