Dva američtí astronauti, kteří momentálně pobývají na Mezinárodní kosmické stanici, si poněkud prodlouží svůj plánovaný pobyt – a to až do února příštího roku. NASA totiž rozhodla, že Boeing Starliner, kosmická loď, která je tam vynesla, je příliš nebezpečná na to, aby se jí dalo věřit i při návratu.
Poněkud prodloužená služební cesta, aneb když místo inženýra zavládne manažer
MARIAN KECHLIBAR
Návrat na Zemi je o něco nebezpečnější manévr než vzlet z ní, a to hlavně kvůli tomu, že při něm “brzdíte o atmosféru” – loď se zkrátka nasměruje téměř plnou oběžnou rychlostí (cca 28 000 km/h, ano, je to nepředstavitelné) do vrchních vrstev atmosféry. Ty jsou sice extrémně řídké, ale vůči předmětu letícímu tak šílenou rychlostí zase tak řídké nejsou, a účinně jej zbrzdí na téměř nulu, aniž byste přitom spotřebovávali nějaké palivo.
Háček je hlavně v tom, že toto brždění vyvolává vně lodi úplné inferno. Vzniká při něm plazmatická vrstva rozpálená na teplotu vysoké pece, ne-li víc, skrz kterou se plavidlo musí probojovat za pomoci takzvaného tepelného štítu, a to ve velmi přesném úhlu, od něhož se nesmí odchýlit. Jakékoliv selhání znamená, že loď i s posádkou padne za oběť plamenům.
Přesně to se stalo roku 2003 v případě raketoplánu Columbia, na kterém byl tepelný štít při vzletu poškozen odletujícím kusem izolační pěny. Při návratu vedlo toto poškození ke smrti všech sedmi lidí na palubě, a v NASA nemají pražádnou chuť si tento katastrofální incident zopakovat. Když tedy Starliner, připojený momentálně k ISS, vykázal řadu technických potíží, rozhodlo vedení kosmické agentury, že návrat s jeho pomocí nepřipadá v úvahu.
Oba vesmírné trosečníky tak začátkem příštího roku odveze domů již osvědčený model, SpaceX Dragon, jediná současná americká kosmická loď schválená pro provoz s lidskou posádkou. Původně přitom měli být “tam nahoře” pouhých osm dní, nikoliv osm měsíců.
Toto není ani tak vina NASA samotné, jako spíše příšerná ostuda Boeingu, firmy, která v jakémsi minulém životě – cca do 90. let 20. století – stála na samotné špičce technologického vývoje a bývala synonymem kvality a pokroku.
Dnešní Boeing je naopak synonymem velkých problémů: padající letadla a nefunkční kosmická loď, jejíž vývoj se přitom značně protáhl a spolykal cca 4 miliardy dolarů. Z toho ovšem musel 1,6 miliardy dolarů vícenákladů pokrýt sám Boeing, protože smlouva byla tentokrát tvrdší než obvykle a vícenáklady už nepokrývala.
NASA byla ochotna Boeingu vyjít hodně vstříc, nejen kvůli “staré známosti”, ale i proto, že současná situace je pro ni nepříjemná. Jediná skutečně úspěšná soukromá kosmická firma, SpaceX, má teď faktický monopol na dopravu amerických astronautů do vesmíru, a zároveň extrémně silné tržní postavení v nákladních letech, do čehož je nutno počítat i další monopol v podobě jediné znovupoužitelné rakety na světě.
Jistě, na jedné straně mohou být v NASA rádi, že aspoň někdo (něco) funguje, jak má; na druhé straně je závislost na jediné firmě takzvaný single point of failure, a žádná rozumná organizace takové kritické body nemá ráda. A to ani nemusíme zabředávat do složité otázky, jak moc se majitel SpaceX, jistý Elon Musk, má rád se současným federálním establishmentem. (Nemá. Vůbec. Ani trochu.)
Leč prototyp Boeing Starlineru se jeví být pěkným zmetkem i přesto, že jeho vývoj zabral dobrých deset let, přičemž celou tu dobu polykal zhruba 25 milionů Kč denně, každý boží den včetně svátků a nedělí. Původně byl první start s posádkou plánován na rok 2017, nakonec se uskutečnil o sedm let později. V mezičase bylo na lodi zjištěno značné množství pochybných designových rozhodnutí (např. použití hořlavých materiálů coby izolací – podobný přístup stál kdysi při testování životy celé posádky Apolla 1) a závad: poruchy počítačů, zaseklé trysky, úniky všech možných kapalin a plynů. To, že vůbec došlo ke zkouškám s živou posádkou, bylo samo o sobě docela riskantní, a při dokovacím manévru selhalo hned několik pomocných motůrků, které měly loď k ISS jemně dotlačit.
Problémová loď teď bude od ISS odpojena automaticky a pokusí se vrátit bez lidí na palubě. Stane-li se něco závažného po cestě dolů, bude to pro Boeing další P. R. katastrofa, kterou jen tak nevyžehlí.
Kde jsou počátky problému? Údajně v 90. letech, kdy Boeing se souhlasem americké vlády vstřebal krachující firmu McDonnell Douglas. Tehdy mělo jít hlavně o zachování příslušného technologického know-how v USA, jenže stala se ještě jiná věc. Boeing byl hodně “inženýrská” firma, kdežto MDD byl veden lidmi, kteří byli odborně nemožní (proto taky zkrachovali), ale perfektně ovládali kancelářskou politiku. Tak se stalo, že bývalý management MDD, přesně ten, který tu firmu potopil, se po akvizici ocitl v čele spojené firmy.
Od té chvíle prý pozice inženýrů v Boeingu začala upadat a rozhodující roli dostaly dvě věci: maximální kvartální ziskovost a šmajchlování s americkou vládou, která je nejvýznamnějším zákazníkem firmy. Jedním z projevů toho maximálního tlaku na úspory byl masivní outsourcing, předávání důležitých činností do jiných firem, aby se realizovaly o něco levněji. Už roku 2001 varoval v interním dokumentu (PDF) jeden z vrchních techniků Boeingu před tím, že takovéhle úspory za každou cenu se můžou zatraceně nevyplatit, protože firma zároveň ztratí kontrolu nad kvalitou a procesy u subdodavatelů. (Není bez zajímavosti, že firma SpaceX, která teď nad Boeingem tak ční, se snaží o pravý opak a maximální množství komponent se snaží vyrábět sama, interně.) Bylo mu to platné jako mrtvole zimník.
O jednu generaci později se firma, která dřív sklízela obdiv celého světa, ocitla v pozici odstrašujícího příkladu. Má sice hezký program pro diverzitu a inkluzi, ale zároveň si u některých prodejců letenek můžete při hledání spojení vyfiltrovat typ letadla, abyste se vyhnuli těm novějším, problémovým modelům od Boeingu, což by ještě před dvaceti lety bylo naprosto nemyslitelné.
Na soukromém trhu je nyní pověst Boeingu tak nevalná, že skoro nedokáže prodávat letadla – staré smlouvy běží, ale nových je velmi málo. Proti loňskému roku se Boeingu tržby propadly o 70 procent a jediné, co jeho manažery může trochu uklidňovat, je skutečnost, že jejich hlavní konkurent, evropský Airbus, prostě nemá dost výrobních kapacit na to, aby jim sebral úplně všechny zákazníky. I tak prožívají v Airbusu zlaté časy. Na přelomu roku měly světové aerolinky u Airbusu objednaných fantastických 8598 letadel, přičemž celková fronta se asi o 2000 kousků nafoukla.
Dokáže takovou firmu dát ještě někdo dohromady? Americký stát by jistě nerad přišel o tak důležitého dodavatele, ale formálně je to soukromá firma a kompletní výměnu vedení jí můžou nadiktovat jen akcionáři, nikdo jiný. A bude vůbec stačit kompletní výměna vedení, když se celá ta firma máčela v marastu krátkozrakého uvažování po dobré čtvrt století? Její nejlepší inženýři jsou dávno jinde, případně v důchodu. Jak je asi naláká zpět?
- To teda bude jízda - 25.10.2024
- Kostka, čára a ceny ropy … co to má společného? - 25.10.2024
- Šance Harrisové na vítězství výrazně klesají, jsou nejnižší od Bidenova odstoupení - 25.10.2024
Outsourcing je, jak říkají pravičáci, cesta do pekla. Krátkodobě sice klesnou náklady, management si vyplatí odměny, ale dlouhodobě vede k odborné devastaci firmy. Návrat je u Boeingu skoro nemožný, protože chybí minimálně 1 nová generace inženýrů, kteří by se učili od starších. Jakékoliv know-how odchodama (do důchodu) bez návaznosti mizí a po 2 generacích zmizí úplně a už je to nevratné. Přitom Boeing byl známý inženýrským přístupem, někdy třeba primitivním a zastaralým, nicméně účinným, jednoduchým a spolehlivým.
“Pozice inženýrů začala upadat a rozhodující roli dostaly dvě věci: maximální kvartální ziskovost a šmajchlování s vládou, která je nejvýznamnějším zákazníkem firmy. Jedním z projevů byl masivní outsourcing.”
Co mi to připomíná? Že by ČEZ?
ČEZ sám sebe taky zničí sázkou na občasné zdroje. To není technologie pro celostátní síť, ale jenom pro ostrovní spotřebu. Odborníky na uhelné elektrárny během 10ti let ztratí. Ale až do konce se budou chvástat, jak jsou zelení a bezemisní (rozuměj be CO2 *).
(*) V Praze se vyskytují plakáty “Není na CO2 čekat”, vybízející k urychlené redukci emisí CO2. Prý aby “se nám lépe dýchalo” Neuvěřitelné ignorantství a zaslepenost! Žádné obvyklé ani několikrát větší nebo menší procento CO2 ve vzduchu nemá na “dýchatelnost” sebemenší vliv. Od toho jsou ú)plně jiné emise, proti kterým by se mělo bojovat. CO2 není škodlivý.
ČEZ ničí hlavně nás, sebe až sekundárně. V prostředí, kde ceny určuje kartel řízený státem/EU, nemůže státní firma zkrachovat, dokud nezkrachuje celé odvětví.
Tohle svinstvo zvolna propadá z USA do velkých evropských firem.
Kde to Ojrokomis ještě podporuje a tlačí silou. Prostě politika (ideologie) má opět navrch nad realitou. Pamětníkovo oko zaslzí.
Už nezáleží na výsledku, ale POSTUP a přístup musí být ideologicky kovaný. Nefunguje to? Lidi to nechtějí? Nevadí, soudruzi. Děláte to dobře! Zadotujem vás a té lůze nařídíme, že ten váš šmejd musí kupovat. Zákonem.
A to jsem si před více než třiceti lety fakt myslel, že tohle už se nikdy nevrátí…. Já blbec.
jj, dnes můžou být lidé třeba úplně blbí, ale hlavně, že jsou černí, přičmoudlí, zelení, piráti nebo duhoví…
kdo tu parazitickou verbež bude za 10-15 let živit, až všichni ti skutečně schopní a chytří odejdou do důchodu?
… a jediní, kdo jsou aktuálně schopní dostat kosmonauty zpátky na zem jsou rusové. A tak je nutno ještě více podporovat ukrajinu a uvalovat ještě více sankcí na to zločinné rusko, až se ten západ úplně zhroutí.
Vaše články se mi líbí, ale, prosím, pište česky. Co je “single point of failure”? Dnes se lidé už nedokáží jasně vyjádřit česky – ale já to nepovažuji za “světovost” ale kulturní úpadek národa. Každý se chce dostat “up”, na nový “level”, na ulici nelze poznat, co která provozovna provádí, všichni jsou “frikulíni (free, cool a in). Rusové nás prý strašně deptali, ale rusismů v té době nebylo ani 1% co je teď anglicismů. Před léty napsal jeden milovník českého jazyka knihu, myslím, že “Hráz a tvrz” v obdivu k češtině. Ten teď v hrobě rotuje jak centrifuga.
Nechtěl jsem se Vás dotknout, vážím si Vaši práci, Vy ani těch anglicismů tolik nepoužíváte, ale to znechucení chtělo ven. Týká se to obecně mediální (jen?) scény.
Přeji pevné zdraví a mnoho dalších příspěvků.
no, škoda mluvit. A jeden neví, je-li ta jazyková tupost vrozená, nebo stádní, podobně jako to tetování. Čeština má slov, že je člověk ani nemůže znát, natož, aby je všechna používal. A ti, kteří by měli být denodenními nositeli “správné” mluvy, to je rádio a televize se vezou na vlně davu. Zaslechl jsem jednou z rádia : ( a to přímo od Jana Rosáka….. a za správnou odpověď vyhráváte voučr na…..a pak dodal.. voučr to je vlastně takový poukaz….
Voučr černožky je? ie ě
https://www.youtube.com/watch?v=-8isbZXlSLw
krásnou ilustraci k užití cizích slov jste uvedl. A plyne z toho, že všechna slova, která jsme neměli jsme si už dávno ukradli, přejali, či adoptovali. A není naprosto důvod nahrazovat je anglismy jenom proto, že jsou horem dolem cpány do mladých tupců u kterých najdou dostatek prázdného místa v jejich hlavách.
Single point of failure bych v tomto kontextu definoval jako “součástku, na které se to vždy zaručeně po.ere”.
jo kurvítko…..tak to řekněte hned
Chybi Braum a Kolorjov v USA, nejsou kadri, kadri vsjo resat 😂
Ale mají sik šnel los, tradicí.
https://www.youtube.com/watch?v=NeQM1c-XCDc
https://www.youtube.com/watch?v=Z-vmrIbbqKc
Bob Bishop: Tohle už není NASA z časů vašeho dědečka
https://kispep.wordpress.com/2024/08/27/bob-bishop-tohle-uz-neni-nasa-vaseho-dedecka/
Tito hlasovali v europarlamentu pro migraci!!
Připomeňme si, kdo pro tuto rezoluci z českých europoslanců hlasoval: Martina Dlabajová (ANO), Dita Charanzová (ANO), Petr Ježek (ANO), Pavel Telička (ANO), Jan Keller (ČSSD), Miroslav Poche (ČSSD), Olga Sehnalová (ČSSD), Jaromír Kohlíček (KSČM), Kateřina Konečná (KSČM), Jiří Maštálka (KSČM), Luděk Niedermayer (TOP 09), Stanislav Polčák (TOP 09), Jiří Pospíšil (TOP 09), Jaromír Štětina (TOP 09), Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), Pavel Svoboda (KDU-ČSL), Tomáš Zdechovský
Jeste jednou diky, pane Mahovlich!
Ať opráší tu raketou, s kterou byly na Měsíci, ta je v cajku, ne? 😀
Jo, to byly časy, 6x za 4 roky úspěšně na měsíci (cha-cha) , dnes nedoletí na ISS (nebo zpět). Zhang Hailian, zástupce hlavního inženýra čínského leteckého průmyslu, uvedl, že s technologií z roku 1968 je šance na 6 úspěšných přistání za 4 roky asi 0,1 %.
Tak to prostě je. Naše civilizace není nic permanentně evolucionujícího. Ani v technologickém pojetí. Jednu dobu se létá na Měsíc, o půlstoletí později jen na orbitu, a o deset let později to už bude na Mars. A zase bude dobře.
Jenže Hitlerovy inženýry, který ty rakety zkonstruovali a řídili to ze země, už USA nemají. Všechno je v lidech. Peníze se dají vytisknout, ale lidi ne.
Boeing a NASA 😂
to jsou ty společnsti, co se jim myši prochází v “kosmu” po motoru ?
Ticho …. ještě vezmete otrokům co jsou pro vyšší a vyšší daně za obrázky z PC, které mají oproti oficiálně přiznaným scifi nevalnou kvalitu plnou chyb, jejich naivní bašťounství a chuť těch pár ve studiu udělaných videí a obrázků platit … kameraman prvního odletu z měsíce …. prsk a jak krásně to prej letělo zase nahoru tím jedním prskem ….tam sedí dodneška a taky si nestěžuje … nebo ty super animačky indckého přistání nebo kdovíkoho ještě .. to nemělo prostě chybu … https://www.youtube.com/watch?v=dim8elzo5vE v malování udělám lepší animačku za hodinku …. fakt tomu ty lidi tleskají a věří že to je záběr sondy na měsíci v tomhle tisíciletí????
Reálný socialismus v USA a EU.
Uvažování progresivistů Kechlibarů, plně v intencích synovce devianta Freuda, soukmenovce Kechlibarova, Edwarda Bernays a jeho adoranta a žáka Dr. Goebbelse.
Bude to pro Boeing další P. R. katastrofou, dí soukmenovec Kechlib, jako správný, rozšafný milovník šouletu.
Boeing Šílený Max pohřbil hned při první, prý tedy PR katastrofě, všechny pasažery i posádku, mimo jiné kvůli chybě software, o které Boeing věděl, ale piloti nevěděli a prostě neměli šanci. A ti mrtví nebyli PR štábem jen nakašírovaní. Snaha byla to svést na piloty, protože untrmenši z Habeše,že.
Jen 29 pct. F35 je combat-ready přiznal v US Senátu při slyšení nedávno Nigger-House a min. války Yanks.
Kolik pilotů už, ne stíhačka, ale zastarálá a superpředražená koncepce vrhače jaderných pum, F35 zabil?
A takhle vám dělají díru do hlavy i na UA. Krynky bylo velké vítězství ukříků, příčemž to byl minibrity management hrubě cynický, nelidský masakru UA untrmenšů z lehké námořní proxy ua pěchoty. Vylodění na tzv. kose krymské, kamenité, bez prakticky porostu, nějakých minus 200 ukřiků, ale UA vlajka vlála v příboji cca 30 min. Skvělé PR, jako ukro hřbitov masový, Robotyno. A nyní Kursk, správně dle PR se dozvíte, kolik metrů čtverečních RU ze začátku NATO obsadilo. Na km to byl cca čtverec 35 km krat 30 km do hloubky, byl – dle NATO PR. Ani to dnes neplatí, NATO technika a živá síla je systematicky eliminována a od včerejška má rozbitou životně důležitou logistiku ze Sum, a Sumy jsou bombardovány.
Kechlibar je jak ta ukro propagandistka, která ve státním TV studia právě hlásila, jak NATO to děla dobře, a vypadl v TV proud když RU raketa eliminovala vodní elektrárnu, zase lži PR, že přehradu, u Kyjeva.
S PR můžete přesvědčit o mnohém, ale jsou věci, které neokecal Bernazs ani jeho žák, Dr. Goebbels. A neokecají je ani jejich dnešní žáčci, i když pilní a snaživí, jak kadet Biegler.
Kechlibara zde pamatuji, jak tvrdil, že Himars jsou game-changer.
A lidé, kteří na ten bordel poukaži, nebo mají proti němu svědčit, tak nějak demokratický umírají.
https://www.msn.com/en-us/money/companies/second-boeing-whistleblower-found-dead-here-s-a-timeline-of-the-company-s-mounting-problems/ar-AA1o2XhR
F-35 je zastaralý kočkopes, ani stíhačka, ani bombardér. Něco jako univerzální šroubovák, na ho.no a na nic. Kdo chce, informace si najde.
Jestli začne válka, tak budou Zemi obíhat 2 mumie v rouře navždycky.
Když pěkně poprosí Rusko, tak pro ně přiletí Sojuz.
Četl jsem, že z Bajkonuru to k ISS zmákne za 3 hodiny.
Určitě čekají na gesto. Něco jako za díkuvzdání že se indiáni podělili v zimě o zásoby s přistěhovalci které nechtěli vidět umírat a za to jim sebrali zem. Cože
Ne nemají je rádi a jenom kroutili tedy lítostí hlavy nad amky kteří se ve skafandrech vraceli z kosmu omrzlí. Není to u nich nic co by neuměli se svými lidmi.
Ja myslim, ze astronauti si válí šunky nekde na zemi a serm tam zajdou do studia, aby natocili pohadku pro dospele z vakua nekonecneho vesmiru :).
Proč? Kosmonauti dnes už netáhnou. Dneska táhne to, jaký má kozy influencerka na yt, či jak dlouhýho šulína má a jak umí roztáhnout vejfuk influencer.
Dávat prachy na kosmonauty, jako PR, je prodělek.
Naopak, psát kdo je, zatím roboticky, na odvrácené straně měsíce a o vesmírném výzkumu Indie, jsou narativy, které poškozují natostány a dluhovou uHniji.
Taky si to myslím. Americké filmy o letech do vesmíru jsou vrchol sci-fi koko.ismu pro burany. Už jen to, jak si tam jeden “propašoval” golfovou hůl a míček. Kdyby se hmotnost toho nářadí nezapočítala, tak Měsíc zaručeně netrefí.
Blbost. Kolik procent hmotnosti lodi dělá golfová hůl? 0,05% max. To je hluboko pod přesností výpočtů nebo i měření (výpočtu) hmotnosti celý lodi. Zkrátka zanedbatelný. I daleko větší odchylka by si vyžádala nanejvýš pár gramů paliva při manévrování.
Nejsem technik, ale.celá záležitost s americkými lety na měsíc mi připadá absurdní.
No, viděla jsem na jejich mars vozítku mouchu. Mouchy na Marsu, život na Marsu potvrzen. Ti tupci holyúdi to mají vymakané (v kebulích). Ale popcorni stále věří jejich übermenschlichkeit.
V Jižní Africe se už také neprovádějí unikátní transplantace srdce a určitě nikdo neuhodne proč.
Ty transplantace srdce se nějak přestali provádět celosvětově, nebo se o tom nepíše všude, nebo to už vovce nezajímá – to nevím.
Ale mohu vás ujistit, dlouho jsem v Africe, ehm pracoval, že zbrojní průmysl JAR je dodnes na velmi slušné úrovni.
A armáda JAR by si se Svatováclavskou rotou stratéga Řehky a jeho poskokoka, svině Foltýna dokázala poradit mnohem rychleji než pasáčci koz a ovcí v sandálech v Afgu.
Soros měl 12 transplantací srdce (otázka – z koho asi? z vopice asi ne)
a dožil se díky tomu 102 let.
Celkově dobrý výkon.
Tak a teď se musí objevit ruský řekněme “Krasin’ a ty astronauty u orbitu sundat a dostat na Zemi.
Otázkou je, zda je to technicky a také politicky řešitelné.
Popcorni to nikdy nedovolí, tu ostudu by nesmyli za sto let. Oni vymyslí něco. Třeba že umřeli na covid a mrtvoly nemá cenu vozit zpět za miliardu.
Záleží čím, je to i otázka minut. Pokud tam mají své rusové na orbitě jistě by byli v jiném návratovém modulu co by dup. Ale to není jen tak, riziko je vždy. A co potom při havárii, za dobrotu na žebrotu?
https://www.youtube.com/@SvetKosmonautiky
Vožralí ruští mužici jsou schopni do vesmíru spolehlivě dopravit-a také je dostat zpátky na zem nejen profesionální kosmonauty,ale i civilisty v podobě režiséra a herečky(Klim Šipenko & Julia Peresild)v rámci prvního filmu na světě,který byl natáčen i ve vesmíru(mimochodem ten film Vyzov,anglicky The Challenge je velice dobrý a moc se mi líbil,i když je trošku delší)-jaktože největším borcům na světě z USA to tak drhne???Kde udělali káuboji chybu????