25.2.2025
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Pohled na volební mapu Německa

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

U sousedů v Německu je po volbách. Hlasy jsou sečteny a první na pásce, CDU/CSU, má hlavu v pejru, jak se svým „neslavným vítězstvím“ naložit. Ponechejme mu pro tuto chvíli jeho starosti, s kým složit vládu, která by měla smysl a podívejme se na volební mapu Německa.

Na první pohled nás udeří do očí jasné rozdělení země. Na teritoriu původní, Spolkové republiky Německo, převládá černá barva vítěze voleb, CDU/CSU. Ale vedle, na východě, přesně v hranicích bývalé NDR se rozlévá modré moře. Barva vítězící AfD.

S vyjímkou hlavního města Berlína tu AfD dominovala úplně všude. Drtivě. Bezkonkurenčně. Nenechme se mást celoněmeckými výsledky strany, které se pohybují okolo 21%. Tady, na východě byly hodně přes 30%. Místy, například v pásu okolo našich hranic, přesahovaly 46%. Podívejte se  na interaktivní mapu.

A další zajímavost. Podíváme-li se na výsledky Zelených, například v pokroku nakloněném Guardianu, uvidíme mizivé ostrůvky lehce nazelenalých odstínů v „nových spolkových zemích“ a vedle toho kontrastní, syté odstíny téže barvy ve starých německých zemích. Reuters to shrnul a zprůměroval takto – na Východe dostali zelení s bídou 5,6%, zatímco na Západě si sáhli na pěkných 12,5%.

Rozdělení Německa tedy nejen trvá, ale jak to vypadá, dále se prohlubuje. Nejde jen o životní úroveň. Také politicky se obě Německa rozcházejí, volby od voleb, více a více. Už to nelze svádět na chudý a zaostalý Východ. Který ještě nedorostl té pravé demokracii. Kdepak. Příčiny jsou zjevně jinde. Souvisí jak s převládajícím způsobem obživy, tak i s nepřenosnou zkušeností z bývalé NDR.

Tam, kde převládají lidé výroby, má společnost zažité elementární, praktické zkušenosti s tím, co je fyzicky možné a co naopak fungovat rozhodně nebude. Naproti tomu „ekonomika služeb“, praktikovaná ve vyspělých oblastech, lidem tento vhled do materiálna nedává. Prostě tam, kde dominují ekonomické, bankovní, právní a marketingové služby (doplněné umělci, školstvím a mohutným třetím sektorem nevládek) nad výrobním sektorem, tam je obyvatelstvo náchylnější uvěřit nesmyslným teoriím, odporujícím fyzikálním zákonům. Jak už kdysi pravil George Orwell: „Byla to taková pitomost, že tomu mohl uvěřit jen intelektuál.“

Dědictví bývalé NDR, které dodnes ovlivňuje politické preference, pak spočívá v tom, že lidé 50+ jsou vůči pokrokové propagandě zcela imunní. Všechny ty nástroje masové manipulace, nátlaku, jednostranných výkladů, citového vydírání a vyvolávání pocitů viny si ještě dobře pamatují a vědí, k čemu to vedlo. A o svou zkušenost se neváhají podělit. Navíc pak tito lidé absolvovali (z dnešního pohledu) skvělé školy. Byli vedeni k hlubokým znalostem přírodních a technických věd. Aby byli jednou schopni zlepšovat a improvizovat. Tehdejší režim dobře věděl, že je v praxi čeká nedostatek téměř všeho, a tak jim dal vzdělání, které jim umožňovalo se s tím v provozu poprat.

Takovým nenabulíkujete, že solární panely na střeše utáhnou slévárnu kovů. Neuvěří vám, že je možná bezemisní výroba cementu (když je jejím principem termální rozklad uhličitanu vápenatého). Absolventům takovýchto škol také jen obtížně do hlav nalejete, že je nutné zrušit krávy, protože prdí a namísto toho si dovézt hovězí z Argentiny (kde krávy neprdí) loděmi, spalujícími mazut a říkat tomu ekologické opatření. O strašlivém globálním oteplování pak těžko můžete přesvědčit historicky gramotného člověka, který si se zájmem přečte o Vikingských dvorcích z 8. století, nově objevených při ústupu „věčného“ grónského ledovce. O genderu a 65 pohlavích člověka pak už nemá cenu vůbec hovořit…

Tyto rozdíly mezi Západem a Východem nezmizely ani po 30 letech. A paradoxně jsou naší nadějí. Mnohem lépe než západní část Evropy totiž vidíme, jakou je celý ten zeleno-genderově-multikulturní „pokrok“ pitomostí a tak se snad od toho blázince v Bruselu budeme chtít odpojit dříve, než nám způsobí další škody. Jen to chce letos dobře volit. Lépe, než právě předvedli Němci.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
6 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)