13.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Pirát Michálek by se rád prostě jen pomstil

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Pirát Jakub Michálek si udělal sólo tiskovku, kde oznámil, že chce zrušit návrh na zvýšení renty bývalým prezidentům Klausovi a Zemanovi. Návrh si prosadily jiné pětikoaliční strany, Piráti s tímto zásadně nesouhlasí, jak pravil Michálek. Hleďme ho, státníka. Místo skutečných škrtů bude škrtat na podkladu své zášti.

„Zvyšovat rentu bývalých prezidentů Klause a Zemana, v době kdy rodiny šetří, politici zmrazují platy, úředníkům se má brát a u seniorů zpomalí valorizace, to mi prostě nedává smysl. A mrzí mě, že o tom musím vůbec mluvit. Ale vůči lidem to není fér a jsou to nové výdaje, ne úspory. Principiálně mi vadí, že to bylo předloženo bez koaliční dohody. A že to odvádí pozornost od daleko důležitějších věcí, jako jsou reformy, které Česko nutně potřebuje. To nejde jen odbavit škrty a zvyšováním daní,“ napsal k tomu Jakub Michálek na svém Twitteru.

Renta exprezidenta je 50 tisíc měsíčně. Nezvyšovala se už dlouhá desetiletí. Platy poslanců se naopak zvyšovaly naposledy letos v lednu. Skočilo jim to o 13 procent nahoru. Jakub Michálek, kovaný to populista, pro zvýšení svého platu bez remcání ruku zvedl. Na schůzi, kde si poslanci navýšení platů schvalovali, Jakub Michálek nevystoupil s bouřlivým projevem. Naopak, nevystoupil vůbec. Jen zvedal ruku.

Je hezké, že Michálek použil totožnou rétoriku, kterou držela v Poslanecké sněmovně opozice, když se snažila navýšení poslaneckých platů zablokovat. Totožné argumenty – rodiny šetří, důchodci nemají nic do úst, a my si budeme přidávat na platech. Není to solidární. Použily to na koupi voličů opoziční strany v prosinci loňského roku, používá to i Jakub Michálek nyní. Před půl rokem opozici vládní koaličníci označovali za populisty. Jakub Michálek je nyní ovšem spravedlivě rozhořčen. Ač, stejně jako ve své době opozice, se snaží kalkulovat s prostou lidskou závistí… a vlastní zlovolností, kdy na základě zášti chce ponížit samotný úřad prezidenta, protože dvě bývalé hlavy státu mu jsou nesympatické. To kdyby žil Václav Havel, to by se to v Michálkovi pralo jako v tatramatce.

Ale Michálkovi jde o to, aby se ušetřilo. Já bych věděl, jak šetřit. Rušit a slučovat ministerstva? Na jednom ale naprosto zbytečném sedí Michálkův kolega za Piráty Šalomoun. Ministerstvo pro legislativu. Pryč s ním. Jak s ministerstvem, tak i Šalomounem. Ministerstvo pro EU? Proč ho máme? Langšádlovic trafika s Ministerstvem pro vědu? Absurdita této vlády. A proč máme ministerstvo životního prostředí a zemědělství? Proč je nesloučit? Dopravu sloučit s průmyslem a obchodem? Kulturu nacpat pod školství? Šlo by to.

A proč má každé ministerstvo své budovy? Sloučit je do jedné, jako to mají ve Švýcarsku. A co takhle snížit počet poslanců na jednu stovku? A počet senátorů na čtyřicet? Stejně jich tam je většina jen v roli přeplacených automatů na zvedání ruky. Při covidu jsme si takový formát vyzkoušeli a fungoval báječně. A co takhle omezit neomezený počet politických náměstků na ministerstvech, kam se nastrkali Piráti, kteří se nedostali do Sněmovny? Jé, to by bylo ušetřených peněz, že bychom z nich uživili klidně stovky až tisíce bývalých prezidentů.

Přesně jak říká Jakub Michálek, místo skutečných reforem je nám dáno řešit, jak moc Michálek nenávidí Klause a Zemana a jak by jim chtěl jako malý kluk uškodit. To je státník, s kterým to dotáhneme daleko.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)