11.9.2023
Kategorie: Společnost

Pekarová i Nerudová ostře proti Dukovi. Ten jim vzkazuje …

Sdílejte článek:

PZ

Markéta Pekarová Adamová zkritizovala výroky kardinála Duky, ohledně LGBT+ komunity a jeho porovnávání utrpení Ukrajinců s dětmi, kteří nemají tradiční rodinu a oporu otce a matky. A to jí i dalším kritikům kardinál Dominik Duka vzkázal. 

.
Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyjádřila svůj nesouhlas na sociální síti X. V kritizování kardinálových výroků nebyla sama. Svůj nesouhlas vyjádřila i Danuše Nerudová.
.
Projevem, který kardinál Duka pronesl v koclířovském klášteře, pohoršil značnou část veřejnosti, ale i některé politiky. Své pohoršení na sociálních sítích dala najevo předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová a také bývalá prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
.
Kardinál Duka uvedl, že Židé a křesťané jsou pod tlakem, protože musí hájit tradiční rodinu a utrpení ukrajinských vojáků přirovnal k utrpení dětí, kteří nemají rodiče obojího pohlaví.
.
Na jeho slova pohoršeně zareagovala na sociální síti X (dříve Twitter) šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
.
„Pane Duko, jsem šťastně vdaná křesťanka, ale z vašich výroků je mi úzko. Berete si jako rukojmí věřící, abyste zraňoval LGBT+ komunitu a projevil jste neuctivost vůči statečným Ukrajincům, kteří vzdorují ruské agresi. Nemluvte prosím za ty, pro které není tolerance jen slovo,“ napsala Pekarová Adamová.
.
Mezi dalšími kritiky kardinálových slov byla i Danuše Nerudová, která zveřejnila svůj názor na síti X.
.
„Nejohroženější na světě bude církev, pokud s takovými názory bude (kardinál Duka, pozn. redakce) v 21. století pokračovat. Nakonec s nimi zůstane jen on sám. Protože každý tolerantní křesťan bude respektovat druhého bez ohledu na to čím je, nebo koho miluje,” uvedla kandidátka za STAN do eurovoleb a neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová.
.
Kardinál Duka si z toho však nic nedělá a kritikům jednoduše vzkazuje: „Přeberte si to, moji přátelé.“
.
Před pár dny během vystoupení v Kocléřově kardinál Dominik Duka mj. řekl: „Je hrozné utrpení těch, kdo jsou vydáni vojenské agresi. Ale nejohroženější na světě není ukrajinský voják, ale dítě, které nemá oporu v matce a otci. Židé a křesťané jsou opět, jako za nacismu a komunismu, pod tlakem, protože hájí manželství muže a ženy.“
.
A v evropské civilizaci to podle Duky byly právě křesťanské tradice a rituály tím, co dokázalo “měnit svět“. A něco takového potřebujeme i dnes.
.
„Jestliže my křesťané budeme demonstrovat svou víru, ze které vychází naše naděje, tak se nemusíme bát ani klimatické katastrofy, ani problému s elektromobily, a můžeme hledět do budoucna, protože jsme nalezli smysl života. A víme, že člověk je bytost, která myslí,“ poznamenal kardinál Duka, který se k celé záležitosti ještě vyjádřil na sociální síti X.
.
„Nejsem si vědom toho, že bych v Koclířově pronášel kázání. Pokud mi ještě v mém věku slouží paměť, tak vím, že kázání měl papežský nuncius. Jako hlavní celebrant jsem měl závěrečný pozdrav. Obracel jsem se k lidem, které považuji za myslící a nejsem si vědom toho, že bych mluvil o jednotlivých skupinách, které se sdružují pod titulem LGBT+. Můj proslov se týkal vzpomínky a připomínky velkého utrpení ukrajinského národa, který trpí pod agresí a jehož vojáci jsou vystaveni všem válečným útrapám, nejenom nebezpečí smrti, ale především těžkým zraněním.
.
Druhou otázkou, kterou se musím zabývat, je otázka dítěte, protože je to hájení těch nejslabších, to jsou ti na začátku a to jsou ti na konci. Tedy člověk ve svém zrození a dále rození, a člověk při svém odchodu a při své smrti.
.
Nikdo mě nemůže obviňovat za to, že hájím právo dítěte na otce a matku. Pro každé dítě je přirozeným místem zrození rodina, která vzniká na základě manželství muže a ženy, kde se odehrává početí a rození. HÁJÍM TEDY VE SKUTEČNOSTI ZÁKON O MANŽELSTVÍ A RODINĚ, KTERÝ PLATÍ V ČR, tak se nedomnívám, že bych byl disidentem, anarchistou, nebo stoupencem fašisticko-nacistických, bolševických bojůvek.
.
Jen bych některým z vás, kdo budou číst tyto řádky, chtěl připomenout, aby si všimli všeho toho, co je adresováno nejen mě, ale tisícům lidí a stovkám dětí, kteří jsme účastníky Pochodu pro život, který není zaměřen proti žádným zmíněným skupinám.
.
Prosím dále o slušnost, protože bez slušnosti v této zemi nebude demokracie. A lidé, kteří nemají slušnost, mají vždycky blízko k diktatuře a hegemonii.
Přeberte si to moji přátelé.
.
Závěrem bych chtěl říci, že opravdu nejsem schopen při svých povinnostech důchodce toho, že bych seděl u počítače nebo u mobilního telefonu a nemohu odpovídat na nejrůznější dotazy atd. Snažím se ale. Jinak děkuji všem za pozitivní i negativní zprávy. Diskuze je diskuze. Nezapomeňme však na základní slušnost. Ale opravdu nemohu každému odpovědět. Nemám tolik síly a nemám sekretariát k tomu určený,” napsal kardinál Dominik Duka.
.
prvnizpravy.cz
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)