Otrávená řeka zelené bojovníky nezajímá. Proč asi?
ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ
Čekala bych, že právě tento šílený případ bude pro Greenpeace, Hnutí Duha, Rebelii proti vyhynutí, Stranu Zelených a podobné organizace impulsem k demonstracím, blokádám, hladovkám. Je to přece naprosto bezprecedentní útok na životní prostředí. A taky je to ukázka chování moci v České republice.
Ministr životního prostředí po havárii prohlásil dvě věci. Zaprvé, že ekologickou katastrofu rozhodně nezpůsobila chemická firma DEZA, která patří jeho šéfovi a premiérovi Andreji Babišovi, a že skutečný viník bude známý za pár týdnů. Obě tvrzení byla evidentně podložena…ehm, ničím. Dodneška se prý neví, kdo Bečvu otrávil. Je to normální? Není.
A stejně tak není normální, že to vůbec nezajímá naše zelené bojovníky. Jestlipak víte, co se stane, když do vyhledávače na webu Hnutí Duha napíšete heslo Bečva? Vzhledem k okolnostem byste nejspíš čekali spousty odkazů na články, výzvy k demonstracím apod. Bohužel ale vyhledávač najde jen jakési dva texty o stavbě přehrady na Bečvě. Jen o malinko lepší je to na webu Greenpeace, kteří alespoň udělali o otrávení Bečvy v listopadu jakousi přednášku. Strana Zelených se k otrávení Bečvy vyjádřila jen jednou a to v září. Od té doby nic. Nic. Nic.
Hnutí Duha a jejich NIC. Obrázek je aktivní a po jeho rozkliknutí se můžete přesvědčit sami. (printscreen 10.3.2021 14:40)
Greenpeace jejich verze velkého NIC. Obrázek je aktivní a po jeho rozkliknutí se můžete přesvědčit sami. (printscreen 10.3.2021 14:40)
Nikdo z nich nedemonstruje, nikdo nestojí před Ministerstvem životního prostředí a nepožaduje vysvětlení a potrestání viníků. Nikdo nepořádá tiskové konference, happeningy. Nikdo se nepřevléká za mrtvé ryby a neumírá před sídlem vlády. Prostě nic.
Za to od všech zmíněných institucí neustále slyšíte, že je nutné zavřít uhelné elektrárny a začít sypat miliardy na dotacích do solárních a větrných elektráren. Část z nich by bez ohledu na to, jaká je to ekologická čuňačina, sypala miliardy na dotacích i do spalování biomasy. A pak se občas naši zelení bojovníci zapomenou, a dokonce přiznají, že lobbují i za to, aby se místo uhelných elektráren nastavěly plynové, i když nepochybně dobře vědí, že je to kvůli únikům metanu při těžbě z klimatického hlediska minimálně srovnatelný, ale nejspíš ještě horší zdroj.
Jak to tedy je s tou ochranou životního prostředí? Jak to je s morální integritou a prioritami ekoaktivistů? Na čem jim doopravdy záleží? A co je tedy vlastně motivuje k jejich jednání? Nevím. Ale opět to posiluje moje podezření, že zejména těm mediálně nejviditelnějším ekoskupinám o životní prostředí vůbec nejde a jejich skutečný zájem je úplně jiný.
Čest výjimkám.