8.3.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Orbán je dnes u Trumpa

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Víte, že je dnes maďarský premier Orbán v Americe, na osobní návštěvě u Donalda Trumpa? Ne? Není divu. Naše mainstreamová, liberální média, se jaksi opomněla zmínit. Ve srovnání s takovou svatbou dvaadevadesátiletého Ruperta Murdocha, či úspěchem španělské policie, která zadržela padělatele díla britského streetartového umělce Banksyho, se samozřejmě jedná o bezvýznamnou prkotinu…. Ale přesto nebude úplně od věci, když se na tu návštěvu podíváme, alespoň zde.

Podle zpráv z USA by měl maďarský premier, Viktor Orbán, dnes navštíví bývalého prezidenta Trumpa v jeho floridském sídle Mar-a-Lago. Pikantní nádech této schůzce dodává fakt, že Orbán do USA přijel bez oficiálního pozvání Bílého domu. Ba co víc, nemá ani v úmyslu se setkat s kýmkoli z Bidenovy administrativy. Takhle přímočaré a okázalé ignorování Bidenovců vyráží tamějším pokrokářům dech a komentáře v jejich médiích podle toho vypadají.

V Americe stejně jako v kolonii: když už pokrokář neví, kudy kam, vrazí tam Rusa. A tak i v USA píší, v souvislosti s Orbánovou návštěvou, o „emisarech ruských zájmů” a podobně. O stůl přitom mlátí jeho loňským setkáním s Putinem v Pekingu, na fóru o iniciativě Pás a stezka čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Sám Orbán tu schůzku ovšem charakterizoval slovy, která by měla být základem diplomacie: “Snažíme se zachránit, co se dá, z našich bilaterálních kontaktů.” Tak, jak to uvážliví a o prospěch své země dbající vládcové, odjakživa dělávali. Jednat se všemi, nikoho nevylučovat a vždy hledat to dobré, co by se dalo použít pro posílení pozice svého státu a národa.

Dneska se ovšem objektivita, alespoň v naší části světa, nenosí. Přesněji řečeno, nosit nesmí. A proto také Bidenova administrativa, ihned po svém slavném „vítězství” ve volbách, vyměnila v Maďarsku velvyslance. Do konzervativního Maďarska byl odeslán David Pressman, právník zabývající se lidskými právy homosexuálů. Aby to tam sofort uvedl do pořádku. Orbán měl totiž před volbami. Pressman orchestroval maďarskou opozici i okolní spojence (vzpomeňte si jen na naši Pekarovou) proti Orbánovi, ale nebylo to nic platné. Orbán zase vyhrál. A co hůř. Volbami posílený premier začal vydávat oficiální zprávy, s konkrétními jmény a velice názornými schématy, v nichž jeho služby rozkryly pavučinu neziskovek a „aktivistů”, organizovanou a placenou ze zahraničí, ke změně maďarské politiky.

A nyní jede za Trumpem. Budou si určitě rozumět. Podívejte se, co třeba Orbán řekl před pár dny o Evropské únii : „Stručně řečeno, Brusel opustil evropské občany. Nikdy předtím nebyla vzdálenost mezi bruselskou politikou, zájmy a vůlí obyčejných Evropanů tak velká. To je důvod, proč je v Bruselu nutná změna.” A o politice EU vůči konfliktu na Ukrajině konstatoval: „Strategie Bruselu pro Ukrajinu spektakulárně selhala. Nejen na bojišti, kde je situace katastrofální, ale i v mezinárodní politice. Marně jsme říkali, že je to válka mezi dvěma slovanskými národy, a ne naše; Brusel se do konfliktu vrhl po hlavě..” Nijak se také netajil tím, že spoléhá na Trumpa, že jedině on je (po svém zvolení) schopen zajistit mír v Evropě, a to velice rychle.

Viktor Orbán je v Maďarsku u kormidla již několik volebních období. Přesto ho lze zařadit k novým politikům. K lidem, kteří chápou podstatu změn, probíhajících ve světě, udržují dobré kontakty jak s nastupující, tak i s upadající stranou současného boje o trůny a hledají to nejlepší, pro svůj lid a stát. Podívejte se, na jeho jen pár dní stará, prorocká slova: „Rok 2024 by mohl být přelomovým, supervolebním rokem, kdy se lidé v Bruselu, Americe, Indii a na tuctu dalších míst rozhodnou, jaké vedení chtějí v proudu globální ekonomické transformace. Pro Maďarsko je důležité, že jsou tu velké příležitosti. Na konci roku bude globální politická scéna vypadat velmi odlišně od toho, jak vypadala na začátku letošního roku; a s Boží pomocí se manévrovací prostor Maďarska nezmenší, ale rozšíří se do takové míry, jakou jsme už dlouho neviděli.”

Možná se tak dnes v Mar-a-Lago mluví o budoucnosti Evropy. Bez Fialů a spol. Těm to možná časem sdělí až nový, americký velvyslanec….

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (40 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)