7.1.2023
Kategorie: Ekonomika

Odtučňovací dieta státu zase nikde

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Marian Jurečka, to je ten s výstavním bíbrem, oznámil, že zvednout daně je nevyhnutelné. Prostě nutnost. V předvolebních debatách i slibech o tom, že se bude zeštíhlovat stát, ani památky. Fialovo – šetřit musí stát, nikoliv lidé – se tak zapisuje do análů naší politiky jako jedno z nejpopulističtějších provolání. Stát kyne, lidé se musí uskromnit. Udělejme si pár křiklavých medailonků, které nám budou ilustrovat šetření státu.

Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti. Toto se o něm píše na vládním webu: „Posláním ministra pro evropské záležitosti bude pracovat na strategickém rozvoji, posílení pozitivního vnímání ČR v rámci Evropské unie a současně zvyšovat u českých občanů pocit evropanství a národní hrdosti a naplňovat tak slova Václava Havla: Evropa jako úkol.“ Slyšel už někdo o zbytečnější pracovní pozici? Pozice podobná maskotům, kteří do zákazu běhali po Václavském náměstí a v masce zvířátka lákali turisty na nějaké obšourné povyražení. A takové, z božího dopuštění, telátko přijde daňového poplatníka na 195 300 Kč měsíčně. A to bez náhrad, které umí ministerský plat nafouknout na mnohem objemnější zásah do peněženky daňového poplatníka. A každý ministr i poslanec rád náhrady. Však přes náhrady si svého času našetřil Stanislav Gross na byt v Praze. Pak to sváděl na strýčka s tetičkou. To byly krásné časy. Teď už se ze státního rozpočtu žere nepokrytě a bez fiktivních strýčků.

Něco podobného, jako když v domácnosti dojdou peníze a hlava rodiny oznámí, že se přestává kupovat mouka, protože on si nechce odepřít viržínko po obědě. Ministryně pro vědu Helena Langšádlová? Dalších 195 300 korun v prachu. Přínos pro vědu? Bída s nouzí. Hrůza a děs. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun? Ten je angažovaný ve vládě už jen proto, aby si plnil prasátko a Piráti měli jednu čárečku navíc za spolupachatelství na vládě Petra Fialy. Dalších 195 300 korun plus náhrady měsíčně v bezedné díře státního hladu.

A co takhle zredukovat počet politiků? 100 poslanců a 40 senátorů? Přestal by systém fungovat? Zhroutil by se stát? Nezhroutil. Měsíčně bychom ušetřili bez náhrad 150 milionů. Jen na čistém platu vykopaných žvanilů. V příkopu se takové peníze neválí. Musí se vzít lidem z peněženek. Při covidové hysterii se ti naši potentáti také dokázali sejít v polovičním počtu a škodili společnosti v neztenčené míře. I míra demokratičnosti by byla zachována. Ač nevím, nomenklatura Fialova politbyra si s nějakou demokracií hlavu neláme a chystá nejhorší cenzurní zásah do společnosti od dob komunismu.

Ale ne, na státním provozu se šetřit nebude. To nám dokázal tlak Fialova kontrabandu ve Strakovce, když i přes veto prezidenta prosadil prakticky neomezený nábor politických náměstků na ministerstva. Což je prakticky rovno vnitrovládnímu puči, kdy si nynější vláda pojistila názorovou uniformitu ministerstev i do příštích let. V kombinaci s Rakušanovým dohledem nad názorovou jednotvárností svých podřízených i úředníků dalších úřadů jasně ložený puč bez pozornosti médií. A těch krmelců, co tak vzniklo. Přeplacených krmelců, kam se mohou lifrovat ambiciozní Piráti, kteří při volbách pohořeli. Jeminánku, to je žrádýlka. Ne, ne, žádné šetření nebude. Nikdy, tady nikdy.

A podívejme se, jak je v hospodaření vláda Petra Fialy progresivní. Nyní jsme na špici zemí Evropské unie v ceně nejen za plyn (tam se to dá třeba i pochopit, jsme vnitrozemský stát, jenž je zcela závislý na blahovůli okolních sobeckých vlád, které s naším plynovým štěstím rády kšeftují), ale ocitli jsme se nově také na špici v cenách za elektřinu, doposud jsme byli druzí, za Velkou Británií. A tady už jsme na poli velmi absurdního dramatu, kdy už se snad Fialova nadvláda pod patronací Německa a německých zájmů zcela pomátla na rozumu. My, čistí výrobci elektřiny za pár haléřů máme nejdražší elektřinu v celé Evropě. Ne, tady se šetřit nebude. Tedy, na občanech a firmách se tady šetřit nebude. Zpráva z posledního týdne – firma Botas končí a zavírá. Na vině jsou vysoké ceny energií. Fialovi se to povedlo. Je to pašák. Zvládl to. Potopil další část naší budoucnosti. Likvidátor v roli premiéra. Už jste mu poslali děkovný dopis? Jistě si to zaslouží. Pošlete ho v němčině. Případně v ukrajinštině. Češtinou pohrdne.

Zdroj: Oba grafy HEPI Energie-Control Austria, MEKH and VaasaETT Ltd.

Z čehož mi plyne jediné. Jsme zemí, na které se zkouší experimenty. Česká republika je velká laboratoř naplněná pokusnými králíky, kde i naprosté nesmysly se za pomoci novoročních projevů jakéhosi fialového demagoga z Brna vykládají jako boj za mír, za stabilitu, za soudržnost, za budoucnost. Nesmysly, kterým máme, dí demagog ze Strakovky, uvěřit a tiše přijmout svůj úděl. A komu se to nelíbí, ten je dezinformátor.

Nedávno jsem psal o invalidním důchodci, kterému zvýšili ze společnosti PRE zálohy ze tří tisíc nejdřív na 18 tisíc, po hádkách na 12 tisíc. Za koho jsem byl okamžitě z mnoha stran označen? No přece za dezinformátora. A to ač mám vše podložené jak papíry, tak i vzájemnou komunikací mezi invalidou a společností PRE. Takže ne, to zdražení je dezinformace. Klíma s Rakušanem na to dohlédnou. Budou se zvyšovat daně, ceny všeho, ale jestli si všimnete, Klíma s Rakušanem už si s vámi poradí. A jako bonbónek připravuje pro dělný lid vláda Petra Ukrajince nadstandardy ve zdravotnictví a zvyšování věku odchodu do důchodu. Takže budoucnost je daná. Jen makat, platit, neremcat a pak tiše zdechnout v pangejtu. Experiment jménem Česká republika dosahuje svého vrcholu. Poslední už ani nezhasne, jen naiva si může myslet, že tu zbude nějaká elektroinstalace.

Přemýšlím, komu to hodit v prezidentských volbách. A konstatuju, že s výše řečeným o tom snad ani není třeba dumat a hodit tam tu nejhorší variantu. Někoho, kdo republiku dotáhne během pár týdnů na naprosté morální a hodnotové dno, někoho, kdo si jde na Hrad jen pro moc, který se v moci bude koupat jako strýček Skrblík ve svých penězích. Protože ten už tu českou státnost zlikviduje definitivně. Rozhodně v součinnosti s fialovým puchem ze Strakovky. Nejvíc mocichtivou je rozhodně Danuše, naše nová vkrizidentka. Teprve až budeme na naprostém dně, začne se hýbat ten skutečný odpor. Pak, doufám, povstane nové národní obrození, které z naší země udělá zase místo pro život. Ale asi ne. Asi to státotvorně půjdu hodit Babišovi.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)