12.11.2024
Kategorie: Ze světa

Obelstí Trump Putina?

Sdílejte článek:

MICHAEL SVATOŠ

Aby ukrajinské metalurgické komplexy po válce vydělávaly globalistům dividendy, platily daně, zaměstnávaly Ukrajince, a de facto svou produkcí splácely Západu mnohamiliardové válečné dluhy, musí mít k dispozici (1) levné černé koksovatelné uhlí, (2) levnou elektřinu vyrobenou z uhlí. Trumpův mírový plán ve variantě pro Putina přijatelných podmínek však rozděluje ukrajinské uhlí od ukrajinské rudy a ocele. Kyjevu zůstanou záporožské a dněperské gigantické metalurgické komplexy. Putinovi však připadnou všechny doly na černé uhlí. Vznikne tak situace, kdy Kyjev bude po válce bezpodmínečně potřebovat ze zahraničí dovážet miliony tun černého koksovatelného uhlí, a k tomu ještě uhlí elektrárenské, a plyn na výrobu elektřiny. Rozdělení Ukrajiny podle Trump-Putinovy linie, tak vytvoří naprosto novou geoekonomickou realitu nejen celé Ukrajiny, ale i celé Evropy. Hlavní obětí Trump-Putinovi linie se nakonec rychle stanou, jak celá bruselská politika Green Deal, tak i její autoři – vládnoucí Eurokrati.

1. Beneficiář Trump-Putinovi linie a jeho příjemci v první řadě

Příjemcem Beneficia je ten, kdo má z dané úřední, daňové nebo politické konstrukce materiální požitek. V případě Trump-Putinovi linie, která hranicí oddělí “nové ruské uhlí” od “starého ukrajinského železa” bude beneficiářů několik, a nepřekvapivě USA budou beneficiářem prvním.

Západní manažeři ukrajinských metalurgických komplexů už letos v létě přiznali, že zkoušeli nahradit “nové ruské uhlí” jeho dovozem. Jako jediný rentabilní se ukázal import černého koksovatelného uhlí z USA přes přístav Oděsa. Dovoz uhlí z Kanady byl nerentabilní, protože bylo drahé toto uhlí dopravit k atlantickým přístavům. Dovoz uhlí z Austrálie byl neekonomický kvůli dlouhé námořní cestě, a čínsko-indické obchodní konkurenci na místech těžby. Dovoz uhlí z USA tak je první a jedinou ekonomickou možností, jak i po válce provozovat vysoce ziskové ukrajinské metalurgické komplexy bez nového ruského uhlí. Uhlí z Arménie přes turecké nebo gruzínské přístavy je pouze nouzovou nebo doplňkovou možností. Polské nebo jiné evropské uhlí je nerentabilní dopravovat na Ukrajinu po železnici, a samo o sobě je drahé.

Trump-Putinova linie tak v případě zachování evropských sankcí na ruské energie vytvoří přímý tučný zisk americké ekonomice. Trump slíbil, že politiku “Green Deal” okamžitě po nástupu do úřadu nahradí politikou “Drill baby, drill“, která je přesným opakem. V USA je v provozu podle poslední zprávy 793 uhelných dolů, a ty zaměstnávají přes 44 000 havířů. Trumpův vice JD Vance vyrostl v městě Middletown v Ohio, kde je jedna z největších koksoven v USA, a kde mu jeho děda “Papaw”, místní ocelářský odborářský boss, zajistil základní životní standard a vzdělání.  Trump lidem žijícím ve státech tohoto starého industriálního srdce USA slíbil návrat k bývalé prosperitě návratem k těžbě přírodních energetických zdrojů. Miliony tun amerického uhlí pro Ukrajinu se tak mohou rychle stát nepřehlédnutelným mediálním důkazem, že dvojice Trump-Vance své sliby bere vážně.

Klíčový a poslední ukrajinský důl na černé koksovatelné uhlí, leží nyní 7 km od fronty, západně od města Pokrovsk, a nachází se tak na území východně od Trump-Putinovy linie. Ještě v létě zaměstnával 6000 havířů, dodával přes 5 milionů prvotřídního černého uhlí, a přinášel majitelům roční zisk okolo 6 miliard CZK. Podle šéfa sdružení ukrajinských metalurgů Oleksandra Kalenkova, na černém uhlí z tohoto dolu přímo závisí produkce nejméně 3 milionů tun té nejkvalitnější krivorožské ocele, a z důvodů konkurenceschopnosti na světových trzích, dodávky z tohoto dolu nelze nijak ekonomicky nahradit. Je tak zřejmé, že aby Ukrajina vyráběla cenově konkurenceschopnou ocel, musí krom dodávek uhlí z USA, dovážet i “nové Putinovo uhlí”.

Zájmy Washingtonu a Moskvy na dodávkách uhlí Ukrajině se dokonale geopoliticky shodují, a obě země de facto přetnutím území Ukrajiny Trump-Putinovou linií zformují společný monopol na zásobování mamutího ukrajinského metalurgického komplexu, který může fungovat pouze při vzájemné shodě a rozdělení dodávek. Jak USA, tak Rusko, si na ukrajinském uhelném koláči rozdělí rozhodující podíl. Výsledkem těchto společných rusko-amerických dodávek budou miliony tun levné ukrajinské ocele, na níž si evropský průmysl hladově brousí zuby. Levná ukrajinská ocel bude klíčová pro ekonomickou záchranu německého, belgického, a českého průmyslu.

2. Brusel bude stát před neřešitelnou volbou, odmítnout důsledky Trump-Putinovy linie

Pokud podle nařízení Green Deal uvalí na ukrajinskou ocel vyráběnou z americko-ruského koksu svoje uhlíková cla, evropský průmysl se bude propadat do stále většího kolapsu, a rozzuření Evropané, stejně jako rozzuření Američané už zvolili Trumpa, stejně rychle v příštích volbách vyženou všechny Eurokraty z úřadů.

Pokud Brusel neuvalí na ukrajinskou ocel cla, bude ještě hůř. Němečtí, italští, francouzští a polští ocelářští odboráři povstanou a společně se svými průmyslníky vyženou všechny Eurokraty z jejich kanceláří, protože, když nepovstanou, přijdou o svá zaměstnání, i o své firmy a investice.

Eurokrati v obou případech  ztratí i své dosavadní hlavní spojence bankéře, protože ti mají ve svém účetnictví rudě svítící ukrajinské miliardy, a nehodlají je obětovat. Levná ukrajinská ocel vyráběná z rusko-amerického koksu je klíčovým produktem, který zaplatí jak velkou část ukrajinských dluhů, tak bude financovat rekonstrukci Ukrajiny, tak umožní zachránit velkou část evropského průmyslu. To samé, co platí pro Ukrajinskou ocel, platí i pro Ukrajinskou elektřinu. Jakmile se ukrajinská ekonomika opět roztočí do obrátek, bude potřebovat rychle obnovit několik uhelných elektráren. Ty sice mohou být zmodernizovány na plyn. Ale problém bude stále jeden – odkud do nich dopravit levné uhlí, a nebo levný plyn.

Výsledek ustavení Trump-Putinovy linie znamená konec Green Deal v EU. Buď nynější Brusel tuto novou realitu akceptuje dobrovolně, nebo k ní bude volbami velmi rychle donucen. Většina Eurokratů si cení svého štědře honorovaného brlohu nade vše, a tak přerod politiky Green Deal na politiku “Drill baby, drill”, bude tak rychlý, že současní opoziční politici budou jen bezmocně kroutit očima, a vřískat, že jim Eurokrati kradou jejich politiku. Teflonový Marc Rutte nebyl Washingtonem žádnou náhodou letos protlačen přes nevůli českých a dalších podobně pomatených ortodoxních rusofobů za šéfa NATO, ale právě proto, aby v Kremlu dopředu tušili, kam se bude Evropa pod taktovkou USA dále ubírat. Politika kolektivní sebevraždy Evropanů prostřednictvím Green Deal byla možná pouze do okamžiku, než si v jejím důsledku propouštění zaměstnanci evropského průmyslu konečně uvědomili, že mediální masáž, které byli v posledních letech podrobeni, měla jediný cíl, zmást je, že jejich euthanasie vysokými cenami energií, bez nichž je Green Deal absurdita, není kolektivní sebevražda, ale řízené povznesení na novou vyšší úroveň lidského bytí.  Každý národ má v sobě naštěstí hluboce zakódovanou záchrannou brzdu proti všem formám kolektivních sebevražd vymýšlených sobeckými politiky. Jakmile je brzda aktivována, každá goebbelsovská propaganda ihned ztratí svoji moc.

Tak jako selhala mediální masáž letos v amerických prezidentských volbách, selže i česká masáž příští rok. Trump-Putinova linie však celý proces urychlí.

Rusko a USA jsou dvě bezkonkurenčně na suroviny a energie nejbohatší země světa. Zisk z jejich těžby oběma mocnostem dává jak bohatství, tak zajišťuje jejich suverenitu. Brusel se snažil válkou na Ukrajině Rusko porazit. Leč Putinovu ekonomiku nesrazily na kolena ani zabavení  300 miliard dolarů, ani masivní sankce. Stačilo však jen několik desítek tisíc levných čínských aut, které dorazily na evropské trhy, a ekonomika celé Bruxelae je rázem na kolenou, a všechny vlády dosud bojechtivých Eurokratů rychle ztrácí chuť dále financovat Zelenského soldatesku. Kdo nemá vlastní levné energie a suroviny v dostatečném množství, a v potřebné rozmanitosti, nemůže se vyskakovat na mocnost, která má všeho hojnost. Lekce z války na Ukrajině je prostá – levné energie a suroviny = prosperita.

3. Mír na Ukrajině = Trojský kůň Ameriky. Přijme ho Putin?

Jakmile se mír podél Trump-Putinovy linie stane realitou, Zelenskyj musí zrušit stanné právo, a ukrajinští sociologové předpokládají, že dojde obrovskému úprku obyvatelstva. Podle doktora Владимирa Страшко, který je předním ukrajinským odborníkem na středoškolské vzdělávání mladých lidí, došlo letos v létě k obrovské změně v chování ukrajinských maturantů a jejich rodičů. Zatímco po úspěšné ukrajinské ofenzívě v létě 2022 se maturanti na Ukrajinu i vraceli, aby zde dokončili vzdělání, od letošního léta jsou školy, kde až 90% současných maturantů plánuje okamžitě po složení zkoušky Ukrajinu opustit, a tyto školy nejsou jen na územích, která asi připadnou Rusku, nebo v místech, kde se bojuje, nebo kam padají drony, ale i na západní Ukrajině. Značná část ukrajinských rodičů podle Straška jen čeká, až jejich potomek složí maturitu, a potom emigrují, a plánují, že jejich potomek bude vysokou školu studovat už na Západě. Letos se prý k tomuto masovému chystanému úprku obyvatelstva přidali už i rodiče maturantek. Podle doktora Страшко to znamená jediné, Ukrajinci už přestali věřit budoucnosti Ukrajiny. Navlas stejné prognózy už dříve, (viz MAP 65, 1836, 1892, 1995, a shrnuto zde v MAP 2000), pronesli i hlavní ukrajinští sociologové Libanová, Holovakha a Gladun.

Jakmile Kyjev souhlasí s mírem, automaticky přijme Trump-Putinova Trojského koně, který se sám aktivuje. Ukrajinská ekonomika se bude muset roztočit do obrátek, a aby jí neutekli zaměstnanci, budou zaměstnavatelé nuceni zvýšit jejich mzdy. Aby firmy uchovaly svoji ziskovost, a mohly do Kyjeva platit vysoké daně, a ten mohl splácet Západu své dluhy, bude muset být přijat import uhlí, ropy i plynu, jak z USA, tak z Ruska. Ukrajinské levné výrobky, vlastně Trump-Putinovy Trojské koně rychle dorazí na evropský trh, a začnou z něj v určitých komoditách vytlačovat evropské i čínské zboží. To brzy vyvolá zpětný pohyb velké části Ukrajinců zpět do vlasti za slušnými výdělky, při značně nižších nákladech na život. Evropští, specificky čeští průmyslníci, budou muset tomuto odlivu levných pracovních sil, na které si za poslední dva roky rychle zvykli jako na drogu, začít čelit růstem vlastních mezd. Souboj o ukrajinského zaměstnance mezi evropskými a ukrajinskými zaměstnavateli vytvoří nový tlak na rentabilitu evropského průmyslu, která je už tak nalomená sankcemi na ruské energie a suroviny. Evropa bude muset zvyšovat mzdy, a to znamená jediné, přijmout jako Ukrajina levné ruské a americké energie. Tím bude ukončen Green Deal. Jaký bude podíl výsledného mixu amerických a ruských dodávek energií Evropě se teprve ukáže, jisté však je, že tento Trump-Putinův Trojský kůň smete Green Deal i všechny jeho tvůrce.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3,64 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)