
O patro níž
ŠTĚPÁN CHÁB
Naše závislost na technologickém vývoji ve Spojených států je velmi nerozumná. Teď to ukázal summit G7 ve Francii, kdy naši představitelé prakticky klečeli před Trumpem a prosili o to, aby se s námi USA rozdělily.
„Nemáme čipy, nemůžeme je vyrábět, nemůžeme je designovat. Nemáme ani cloudovou infrastrukturu, abychom měli kde ty modely provozovat. A nemáme ani modely,“ popsal vládní zmocněnec pro AI Lukáš Kačena naše možnosti pro Ekonomický deník.
Ale pozor, nic není ztraceno. Naopak, na konci tunelu je světélko naděje. A ne, není to rychle jedoucí lokomotiva. Je to cesta do vykoupení. „Budeme používat velké americké modely, ale můžeme pracovat na tom, abychom si otevřené modely přetrénovali podle svých potřeb a provozovali je na vlastní platformě. Jako stát si musíme vybudovat vlastní know-how a vlastní infrastrukturu,“ dopovídal Kačena. Zní to jako fajn nápad.
A až je mi z toho stydno, protože Mikolov je vizionář s velkými schopnostmi, který měl potenciál posunout celou naši zemi kupředu. My jsme ho u nás ale v ČR zdržovali od práce tou naší byrokratickou zhoubou a dotačním předpeklím. Jsme mrtvý stát, který trestá své schopné vlastní neschopností. Nebo schopností snad až vybujelou tady udusit všechno, co je byť jen malinko jiné a ukazuje cestu.
Ale přesuňme se o pár kilometrů na západ. Do Francie. Do města Évian-les-Bains, kde k jednomu stolu s lídry G7 usedly i hlavy největších společností vyvíjejících AI. A tak vedle Trumpa a šesti evropských lídrů seděli Sam Altman (OpenAI), Dario Amodei (Anthropic) nebo Demis Hassabis (Google DeepMind). A to u hlavního jednání, nikoliv jako nějaký okrajový zájmový pletařský kroužek pro znuděné potentáty, jaký summit G7 někdy hostí. Do počtu na obědě poseděl i Arthur Mensch, šéf francouzského Mistral AI. Ale hádám, že tam byl trochu nesvůj, protože jej pozvali jen proto, že summit probíhal ve Francii a Mistral je jediná trochu vyvinutější evropská umělá inteligence.
Fascinující.
Co byla hlavní myšlenka evropských představitelů?
Trauma pátého kola u vozu, které volá po obnovení kruhu důvěry, protože nemá žádné jiné páky.
To vyplývá ze střetu mezi Anthropicem a Bílým domem. Anthropic před pár týdny oznámil, že jejich verze AI Mythos 5 a Fable 5 je natolik vyspělá, že dokáže odhalit i velmi komplikovanou zranitelnost softwaru, kterou i ten nejbystřejší vývojář neodhalí (a nejen to). A když ji Anthropic vydal předplatitelům k volnému užití, přišlo z Bílého domu befelem, že obě verze AI mají být okamžitě zastavené pro všechny cizince, protože se jedná o možné ohrožení národní bezpečnosti (a ono to tak nejspíš i je). Anthropic obě AI stopnul úplně. Z trucu, ale i kvůli tomu, že řada z jejich vývojářů jsou neameričané.
Ale právě z toho pro Evropu vyplynulo to, co vyplynout časem prostě muselo. Politici i velké firmy byly doslova vytřeštění z toho, že USA si svůj vývoj začínají křečkovat pro sebe. A křečkovat budou, ať už v Bílém domě bude sedět Trump, nebo nějaká jeho bidenovská kopie.
Francouzský Mistral AI Arthura Mensche je sice evropský zázrak, ale jeho tržní hodnota a rozpočty jsou desetinové oproti OpenAI nebo Googlu. Navíc i Mistral musel letos kvůli penězům na drahý výpočetní výkon uzavřít partnerství s americkým Microsoftem.
Evropa má sice nizozemskou firmu ASML, která jako jediná na světě vyrábí stroje na nejmodernější čipy, ale ty stroje posíláme do Tchaj-wanu a USA, protože sami v Evropě nemáme ani jednu špičkovou fabriku, kde by ty čipy šlo vyrobit. Jsme prostě technologická kolonie. Proč tu továrnu nemáme? Lehčí otázka by nebyla?
Ale vraťme se na úvod k panu Kačenovi. „Budeme používat velké americké modely,…“ Nemáme infrastrukturu pro vybudování vlastní AI, nemáme čipy, nemáme je kde vyrábět, vyrábět je ani neumíme. Ale budeme používat americké modely, které si vycvičíme dle našich představ.
Je nutné vycházet ze zcela jednoduché a platné premisy – Spojené státy nemají přátelé, mají jen své zájmy. Spojené státy budou vždy hledět na zisky, na vliv, na moc. Na své vlastní zisky, na svůj vlastní vliv, na svou vlastní moc.
A tak český zmocněnec pro AI Lukáš Kačena (a jeho kolegové v Evropě) sice může snít o tom, že budeme využívat americké modely, ale jen modely, které nám Američané užívat dovolí. Dostaneme vždy tu nejteplejší housku právě vytaženou z pece? Skutečně? Nebo si Američané na základě nejnovějších modelů vybudují konkurenční výhodu a Evropě předají modely, které samotnou Evropu vždy nechají o patro níž?
Proč by si Američané chtěli nechat vyrůstat nebezpečnou konkurenci v Evropě, která by jim brala zisky, vliv i moc díky jejich nejnovějším modelům AI? K ničemu takovému nedojde.
- Ústavní soud nařídil vládě: Pavel na summit NATO pojede - 24.6.2026
- Baxa vám vyhlásí válku - 24.6.2026
- O patro níž - 24.6.2026


Lidé v EU se dělí na dvě skupiny. Jedni nechtějí EU sjednotit a druzí ji chtějí sjednotit jen proto, aby brala uprchlíky a sponzorovala Ukrajinu a další cizí války a oslabovala svůj průmysl na nesmyslných sankcích. Ani z jednoho přístupu nic užitečného nevznikne. Jednotlivé státy konkurovat nedokážou a ti co podporují celek jej směrují naprosto špatně. Strana která by chtěla silnou a fungující EU podporující investice a vědu prostě není. Lidí kteří něco takového podporují je minimum a dvě hlavní frakce (tedy většina ostatních) je považují za blbce. Zatím to tedy na nějaký obrat nevypadá.
smrt EU ! pukafče
brouk pytlík , už nikoli bc. ale bp.
😂
Jo, už je to tak, kdo bude mít tu nejdokonalejší imitaci inteligence, ten bude vládnout ostatním, protože se bude rychleji a efektivněji rozhodovat, jak s těmi ostatními vydrbat. K ničemu jinému, neřkuli prospěšnému, to lidstvo nevyužije. UI jako rychlý vyhledávač způsobí urychlené hloupnutí nastupujících generací a situace patrně vygraduje tehdy, kyž ti hloupí už nebudou schopni ani zformulovat otázku….protože myšlení dávno odvyknou.
Malinký asijský státeček vžešlý z ničeho a nejenže je zelený a bohatý, ale také působí v oblasti hardware a stojí za projektem sea-lion.ai.
EU je nereformovatelná. Její vedení nedokáže přinést nic prospěšného tomuto kontinentu a bohužel bruselský dotačně grantový mor prosáknul i členské země. Už tady skoro nexistují podnikatelé, kteří přežijí bez dotací. Poslední úspěšný evropský projekt, který uspěl se jmenuje Airbus.
Jak to říkal pan Somr v Básníkách? Nalevo rakety, napravo rakety a my se hádáme o nějakou AI.
Ke
„Nebo si Američané na základě nejnovějších modelů vybudují konkurenční výhodu a Evropě předají modely, které samotnou Evropu vždy nechají o patro níž?“
:
To dělají už dávno.
Např, v Borland Pascalu (90. léta) se ve zdrojových textech vyskytovala místa, na nichž bylo patrné, že tam toho bylo původně více, avšak před dodáním veřejnosti to bylo odstraněno.