![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
O maličkostech se v Senátu debatuje hodiny, o podstatných věcech minuty
DANIELA KOVÁŘOVÁ
Zákony musí platit všude, a ty Parkinsonovy jsou nesmrtelné, na rozdíl od těch fyzikálních, které se v poslední době snažíme ignorovat. Jeden z Parkinsonových zákonů tvrdí, že nejdéle se debatuje o blbostech, jako je zvýšení platu svačinářky, zatímco důležité a složité věci, války a státní rozpočty, procházejí skoro bez povšimnutí. Tenhle zákon pochopitelně platí i v českém Senátě, jak lze ilustrovat na poslední schůzi z minulého týdne, kdy jsme měli na programu více než dvacet bodů.
Některé body byly nepodstatné prkotiny – třeba redefinice znásilnění, která žádného násilníka neodradí, a ani obětem příliš nepomůže, nebo zákon o vodách ukládající prevenci, jež je už dávno součástí českého práva, anebo úlevy pro ukrajinské lékaře, aby u nás mohli jednodušeji opravovat zuby. O těchto zákonech a drobnostech jim podobných se minulý týden prodebatovala spousta hodin. Za mikrofonem se střídali senátoři ze všech politických stran, kteří všem těm mikronovinám nadšeně provolávali slávu. Z jejich projevů bylo zřejmé, že všechny ty nádherné novely beze změn za chvíli Senátem projdou.
Pak den poněkud pokročil, na český Senát padla tma, řady senátorů prořídly, a ti zbylí po deseti hodinách debatování klimbali a pospávali. Teprve po deváté hodině večer přišla na řadu největší změna českého procesního práva za poslední osmdesát let: nový zákon o hromadném občanském řízení soudním, lidově zvaný „hromadné žaloby“. Americké kukaččí vejce našemu právu cizí a nepřirozené. A také nebezpečné. To se dá dohromady deset spotřebitelů, kteří se za tučnou odměnu nechají zastoupit speciální spotřebitelskou organizací, jež zažaluje bohatou firmu či mezinárodní korporaci o velké výpalné. Žalovaná (například firma Coca Cola, Nike nebo Mercedes, ale možná také obec, kraj nebo celý stát) radši skupině spotřebitelů zaplatí, než aby byla vláčena českými soudy, a její pověst byla pošlapávána v médiích. Hromadné žaloby přinášejí nový proces, nové právo, nové instituty, nový a dosud neznámý svět. A rizika, dostatečně známá ze zahraničí: náklady, které v konečném důsledku zaplatí opět spotřebitel, a šikanózní návrhy coby šikovný nástroj konkurenčního boje. A ejhle, co nastalo v hluboké noci v konírně Valdštejnského paláce? S polemikou k hromadným žalobám jsem vystoupila jediná, a během několika minut Senát ten obrovský průlom do českého práva jako nepodstatnou drobnost rychle schválil.
Typická ukázka českého Parkinsona: o prkotinách diskutujeme mnoho hodin, zatímco zásadní změny projdou bez povšimnutí. Taky se plasticky ukazuje, jak zásadní je pořadí projednávaných bodů. Kdo sestavuje program, ten ovlivňuje rozhodování skoro víc než jednotliví členové parlamentu. Ráno jsou totiž všichni ústavní činitelé odpočinutí a nažhavení diskutovat. Po obědě jsou zklidněni jídlem a patřičně zpomaleni, a po deváté večer už mnozí odpadávají a chystají se na odchod domů. Na projednání nejdůležitějších bodů tak zařazením na konec zůstane mnohem méně času než na body, které jsou zařazeny na začátku.
Ať žije profesor Parkinson a britský seriál „Jistě, pane ministře“. Smějeme se vtipným replikám sira Humphreye Applebyho, a přitom zapomínáme, že to na schůzích po celém světě funguje stejně. Čest výjimkám, pokud existují. Za svůj profesní život jsem je však bohužel nezažila.
Autorka je nezávislou senátorkou a prezidentkou Unie rodinných advokátů
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
„O maličkostech se v Senátu debatuje hodiny, o podstatných věcech minuty“
V kapitalismu není cílem vlády mít moc, ale odvádět od skutečné moci pozornost.
Velmi trefný postřeh.
Není co dodat. Bylo by však co ubrat. Senát.
Ubírá se a zeštíhluje.Například v sociálních službách.
Situací nedobrou, a snad již katastrofální je financování domovů pro seniory (nikoliv soukromé).
Celkový finanční denní limit na vše je v současné době necelých 600 Kč na jednoho klienta, z nichž u většiny jejich zdravotní stav odpovídá 3 – 4 stupni bezmocnosti. V podstatě jsou to téměř všichni „ležáci“. I personální zajištění, vzhledem nejen k charakteru takové velmi vyčerpávající práce (24/7j jak fyzicky tak psychicky, ale i výdělkům zdaleka neodpovídajícím, tomu, je pro ředitele takového zařízení velmi složité a spíš než ředitel to je člověk, který musí každodenně plést z hovna bič.
Jen se klidně dál v Senátu za těch Vašich dost tisíc měsíčně hádejte o prkotiny. Z těch tisíců si ale ušetřete na Vaše, možná i zdravotně velmi špatné stáří a na nějakou tu postel v DD. Nebo víte co? Udělejte si účelnou pracovní cestu za poznáním, jak dožívá život mnoho starých a bezmocných lidí, kterým se čas na tomto světě krátí v jen posteli a plenkách. Oni už nemají možnost ten jejich zbývající čas využít jinak.
Ale, Vy senátoři a senátorky, Vy ano!
A co ty blbá KARO, věrný stíne prof. Nuttely, ty jinak myslíš prdelí, či co to máš na krku. Tohle není jen práce sehnátu, blběno fijalová!
Však (někteří) odborníci se shodli že spíchanci budou mít o 25. let kratší dožití tak je odvezou z práce.
Jak to bude s délkou dožití u blbců jako jsi ty odborníku?
Blbci nikdy nevymřou, protože blbost je věčná.