7.2.2023
Kategorie: Společnost

Novodobí svazáci

Sdílejte článek:

ROBERT KOTZIAN

Nechci si zvykat na svazácké manýry mnohých lidí, u kterých jsem byl léta zvyklý na normální debatu, kterou provázela snaha porozumět druhému.

O nebezpečnosti Ruska, dlouho možná spíše latentní, v poslední době otevřené, jsem nikdy nepochyboval. Zkušenost komunismu a zkušenost z roku 1968, které současná situace potvrzuje a zdůrazňuje, jsou v naší zemi stále živé a měly by pro nás být trvalým varováním. Vždy jsem se ve veřejném životě podle toho choval. A vždy se podle toho budu chovat.


Pokud se ale dnes odvážíte psát o rizicích vyplývajících z vlivů ostatních států a jiných, nestátních aktérů na Českou republiku, není téměř možné, abyste si od moderních svazáků nevykoledovali nařčení, že tím relativizujete ruské nebezpečí, nebo dokonce, že píšete prorusky. Už vůbec nelze v jednom textu odsoudit snahy ruského státu ovlivňovat české prostředí a komentovat jiné zdroje ovlivňování. Protože svazáci ihned přiskočí s tím, že vlastně srovnáváte zjevné nebezpečí Ruska a méně podstatné vlivy, které komentujete. Výslovné odsouzení snah Ruska vás nezachrání, protože to vlastně, podle svazáků, píšete jen tak úvodem jako nějaké alibi…

Nikdy jsem netrpěl bláhovou iluzí, že putinovské Rusko je nějakým garantem konzervativních hodnot. Nemám o Rusku vlastně žádné iluze. Ale je absurdní, abych každý text, například o mezinárodní situaci, musel začínat orwellovskými dvěma minutami povinné nenávisti vůči Rusku. A to jen proto, aby mě soudobí svazáci neodsuzovali za kolaborantství, relativizaci, nebo něco podobného.

Absurdní je, že se vám tohoto kádrování dostává i od lidí, kteří si s minulým režimem zadali. Ano, s komunistickým režimem neřízeným z Moskvy skrytě či nepřímo, ale otevřeně a nesmlouvavě. Od lidí, jejichž komunistickou dráhu nepřerušili oni sami poznáním zrůdnosti režimu, ale až listopad 1989, který vše obnažil. Nesoudím tyto lidi, vím, že mnozí byli mladí a nezkušení, ale nechápu, proč oni takto soudí dnes druhé…

Je mi z toho všeho smutno, ale nechci si na to zvyknout. Kritizuji-li X, neznamená, že schvaluji nebo relativizuji Y. Prostě ne, neznamená. Ať jdou k šípku všichni svazáci, co nám vnucují něco jiného.

 

Robert Kotzian

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 3,68 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)