18.5.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Nevyhazujte televizi, ta za nic nemůže!

Sdílejte článek:

JIŘÍ MACKŮ

Zpráva z tisku: Občan Č. T., rozčilený sledováním údajného objektivního a vyváženého zpravodajství ČT, v náhlém pohnutí mysli vyhodil aparát z okna.

Přitom až ze třetího patra a tak nešťastně, že masívní tv bedna spadla rovnou na dole stojící kočárek. Žádné drama se však nekonalo. Vozítko bylo totiž staré, notné jeté, pajdavé pouze tříkolové, navíc plné starého papíru. A jeho provozovatel, rovněž značně opotřebovaný, mezitím stranou neohroženě doloval z kontejneru již jiné vyčtené tituly jako Blesk, Story, Aha, Čas pro hvězdy, Rytmus života, Pestrý svět, Moje sladké tajemství, Moje šťastná hvězda, Můj čas na kafíčko, VIP svět a ještě mnohé další pěkně barevné tiskoviny.

Tak až k něčemu podobnému, ovšem s horšími následky, by mohlo dojít, kdyby čtenáři vyslechli doporučující kydy jednoho venkovana, vystupujícího pod krycím jménem Vidlák.

Dovolím si s takto důrazně vysloveným apelem nesouhlasit, ale vnitřně mu rozumím, pochopil jsem ho. Z toho vyplývá moje upgradovaná verze: nevyhazujte přístroj, tedy hardware, ten za nic nemůže. Vyhoďte naopak (symbolicky, z hlavy) software, tu nejvíc provokující část produkce budovy zpravodajství České televize. Anebo – to pro odolnější charaktery – vydržte a se sdílenou realitou se noblesně vyrovnejte, aniž byste přitom litovali nadekretované každoměsíční finanční oběti. Takové, za níž si můžete buď celý měsíc vybírat z tv programů (pozor: nejen ČT!) dle vlastní chuti a zájmu, nebo pár minut věnovat konzumaci jedné třeba nepříliš chuťově vyvedené pizzy. Kterou stejně už druhý den bez valných přetrvávajících uměleckých zážitků ´upravenou´ vrátíte přírodě.

Chápu rozhořčení nespokojených, jakým vtíravým až agresivním způsobem nám ČT prezentuje své (z jiných míst výrazně lépe dotované) představy o objektivní, vyvážené a pravdivé publicistice. Jako celoživotní novinář tím trpím zvláště. V takovém případě ale přece máme každý na vybranou: buď použít ovladač a ´odejít´, nebo sdílené informace záměrně vnímat a průběžně je konfrontovat s odlišnými. Kdo z více zdrojů informovaný věří ve svůj zdravý rozum a úsudek, ani vyslovených lží se nemusí bát, ba se nad jejich trapností lze i pobavit. A může mít z výsledku toho porovnání navíc dobrý pocit.

No – a to je vlastně vše, co nám tak vadí. V tom zbytku programové náplně totiž není ČT horší než konkurence, ba dokonce bych řekl, že často i lepší. Nebaví vás filmy z archívu či současná tvorba krimi seriálů? Máte bohatou i zahraniční nabídku kanálu Art. Zajídá se vám už tolikrát přežvýkaná siláž nablýskaných estrád stále týchž tváří? Nuže pusťte si na Dvojce zeměpisný nebo přírodopisný film, bavte se a přitom doplňujte vědomosti.

A hlavně, to podtrhávám, uvažujte ekonomicky. Nefňukejte, že vás stojí televize (znovu: nejen ČT) 135 Kč a možná bude stát o patnáct kaček víc. Netrapte se tím, že i vy ze svého výdělku přispíváte na utajované slušné příjmy právě těch nejméně oblíbených panáčků a děvenek z kavčího hnízda, kteří vám svým falešným skřehotáním tak lezou na nervy. K ničemu je nepotřebujete. Sami jistě víte, kolik dnes stojí lístek do divadla, na koncert, na zcela všední ligový hokej natož mezistátní fotbal, nemluvě o šou zahraniční hvězdy. To všechno totiž lze, a třeba na just právě v čase masírky českoveřejnoprávní publicistikou, pořídit za tento vpravdě pakatel snadno z pohodlí domova.

Tak se pohodlně usaďte v křesle, politiku po vidlákovsku vyhoďte z hlavy, a užívejte si. Tak jako to mnozí dělají, především kvůli zachování zdravého rozumu, už dlouho.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)