Německý automobilový průmysl zasáhl uragán
HELMUT BECKER
I když světový automobilový trh žije a dobře se mu daří, německý automobilový průmysl, který byl po desetiletí zkažený svými úspěchy, těžce bojuje o přežití. Pokud dojde k celní válce s USA a Čínou, jeho obchodní model bude mrtvý.
Během jednoho roku se situace v německém automobilovém průmyslu otočila o 180 stupňů. V roce 2023 jsou evidovány historické rekordní prodeje a zisky, růstový optimismus a všude teče šampaňské. V letošním roce došlo k dvoucifernému poklesu tržeb a zisku s chmurným vyhlídkám do budoucna. V zasedacích místnostechvedení automobilek se šíří panika.
Bateriové elektromobily (BEV) se staly těžce prodejnými.Neb není dostatek poptávky, jsou sklady prodejců plné. Automobilky musely razantně omezit výrobu. To platí jak pro elektromobily, tak pro luxusní vozy s oběma typy pohonu – tedy bateriovým i se spalovacím motorem – které jsou určeny na export. Některé z továren fungují pouze na 50 procent kapacity nebo méně. Ruší se směny, celé závody jsou ekonomicky na hraně a bylo oznámeno hromadné propouštění. Zvláště dramatické je, že situace velkých výrobců automobilů stahuje s sebou stovky malých a středních dodavatelů do propasti. A to i přesto, že chuť řidičů po celém světě kupovat nová auta v posledních letech výrazně vzrostla.
Poprvé od hospodářského zázraku se německý automobilový průmysl, který si na úspěch zvykl, potýká s takovými problémy. A to i přesto, že světový automobilový trh žije a dobře se mu daří. Jenže motor německé ekonomiky zadrhává – a s ním i Německo jako země automobilů.
Zlatá léta skončila
Krizová průmyslová a automobilová jednání před koncem semaforové koalice a volání po vládní podpoře, byly při hledání řešení marné, protože jak příslušní politici, tak automobilové odbory svými sedmiprocentními mzdovými požadavky zcela špatně odhadli závážnost situace. Poslední kapkou byla vláda, která již nebyla usnášeníschopná, protože koalice hodila ručník do ringu.
Výsledkem je významný posun, který starosta metropole Audi Ingolstadtu, Christian Scharpf, shrnul takto: „Dobrá léta jsou u konce!“ S tím lze jen souhlasit.
Jak se to mohlo stát? A s ohledem na celní spor s Čínou a novou vládou v USA, která vzniká za Donalda Trumpa: Jaká další břemena hrozí německým automobilkám?
Jedna věc je jistá: pokud se nebude domácímu automobilovému průmyslu dařit, německou ekonomiku postihne chřipka. Jako jednou předtím řešil bývalý kancléř Gerhard Schröder. Vznikla tehdy bouřková fronta, která by se mohla vyvinout v hurikán, jaký německá ekonomika od konce války nezažila.
Protože na rozdíl od otřesů ropné krize nebo globální finanční krize v minulosti nebudou zátěže autokrize dočasné, nýbrž budou určovat trend. Je to hořké zjištění, když víte, že zhruba pětina německé ekonomiky závisí na tvorbě hodnot v automobilovém průmyslu.
Hodně písku v převodech
Existuje mnoho důvodů pro bouři kolem automobilového průmyslu. Stížnosti na špatnou kvalitu a umístění jsou dobře známé. Klade zvláštní zátěž na německé výrobce automobilů – zejména dodavatele – kteří jsou závislí na vývozu a jsou silně vystaveni mezinárodní konkurenci. Za nerovnováhu ale nemůže jen toto. Neexistuje jen jeden jediný důvod, jako tomu bylo v případě ropných krizí v minulosti.
Místo toho jde o historicky jedinečnou interakci mnoha různých vnějších a vnitřních stresových faktorů. Existuje rostoucí mezinárodní napětí a války, stejně jako postupná deglobalizace prostřednictvím cel a izolace. To je smrtelné nejen pro export, ale i pro dovoz potřebných surovin. Dovozní cla EU na čínská auta tento trend ještě zhoršují.
Pak jsou tu chybná politická rozhodnutí v energetické a klimatické politice v Berlíně a Bruselu kvůli zákazu spalovacích motorů od roku 2035 a vysokým pokutám za CO2 od roku 2025. Všichni výrobci museli naskočit na elektrický vlak, který bohužel skončil dnes na odstavné koleji, kvůli klesajícím prodejům elektromobilů až o 25 procent na všech hlavních automobilových trzích – s výjimkou Číny.
Závažná domácí chybná rozhodnutí v různých korporátních centrálách kvůli jednostranné koncentraci na elektromobily, zcela bez ohledu na potřeby zákazníků, rozhodně nepomohla. To platí zejména pro „průmyslové majáky“, jako jsou VW a Mercedes (klíčová slova: „pouze elektrický“ a „pouze luxus“).
Nejhorší však je, že v Číně jsou všichni němečtí výrobci stejně uvízli v prodejní a ziskové pasti se svými prémiovými spalovacími motory a nabídkou elektromobilů. Čína, která je nyní největším automobilovým trhem na světě (v roce 2023 zde bylo 26,06 milionu nově registrovaných vozů; kolem 5,5 milionu z nich bylo vyrobeno v německé továrně), v minulosti představovala zhruba třetinu jejích celkových prodejů a v některých případech generovala více než polovinu svých zisků.
Nejhorší by byly celní války s USA a Čínou
Proud se obrátil: čínští výrobci jako BYD nyní dobyli trh s malými a levnými elektromobily s 60procentním podílem na trhu. A Číňané dělají další pokroky a konkurenční výhoda Němců se zmenšuje, dokonce i pokud jde o spalovací motory. To vše jde na vrub německých výrobců automobilů, kteří se již ve třetím čtvrtletí museli vyrovnat s prudkými propady tržeb a zisků.
Případná obchodní a celní válka s USA a Čínou by byla poslední kapkou. Pokud by budoucí americký prezident Donald Trump zavedl dovozní cla na německá importovaná auta ve výši 20 procent nebo více – jak bylo oznámeno – a pokud by Čína uvalila cla na německý prémiový dovoz, německý automobilový průmysl by to shodilo z útesu. Výsledkem by byl drastický pokles výroby a zaměstnanosti v celém hodnotovém řetězci. Neexistuje žádná vývozní kompenzace prostřednictvím třetích trhů.
Několik klíčových čísel ukazuje, jak výbušná je situace v automobilovém průmyslu:
- Zhruba 75 procent domácí výroby automobilů závisí na exportu. Ze 4,1 milionu aut to bylo v roce 2023 asi 3,1 milionu aut. Od roku 2016 produkce klesla již o 1,3 milionu.
- Podle automobilového sdružení VDA zůstane z celkového německého exportu aut v roce 2023 1,8 milionu v Evropě (kolem 60 procent) a 1,2 milionu (asi 40 procent) v EU.
- Z Německa do USA bylo v roce 2023 vyvezeno kolem 400 000 vozidel a do Číny 216 000. Na rozdíl od Evropy se zhruba 96 procent vývozu automobilů do těchto zemí skládalo z drahých prémiových vozidel.
- Pro doplnění: téměř 10 000 nových aut zamířilo v roce 2023 do lidnaté Indie a celkem 40 000 do Afriky; V Africe dominuje prodej ojetých spalovacích aut.
Stručně řečeno: Bez vzkvétajícího exportu do Číny a USA je obchodní model automobilového průmyslu v Německu u konce.
- Ukrajinská vratka - 3.12.2024
- Komická debata o vzdělání a infrastruktuře. S kameňákem o vědě a vývoji na závěr - 3.12.2024
- Jak jsme ztratili vše - 3.12.2024
inu prémiové německé auto je vhodné leda pro oligarchy ze západní Asie a české burany , kterým zatím nevadí zaplatit za servis a poruchy majlant
Ale máme liberální demogrrracii & evrrropské hodnoty 👍 Green deal je přece výzva !! 😂
Už se těším na to jak nové německé elektrické tanky vyjedou na Rusáky a pěkně jim to nandají! Odveta za Kurzk a tehdejší prohru Hitlera…..
Německý automobilový průmysl nezasáhl uragán ale Evropská Rada spolu s jejich plánem ke zničení životních podmínek který nazývají spolu se Schwabem Green Deal,Agenda for 55 – klimatické změny jenž přinesou hlad.
jemito, nikdo nebude nic vlastnit a vsichni budeme stastni. Vidis, jak to ten svab ma vymyslene!
Jeste mne napadlo, neni ten svab zidak? Uz vidim ty zidy, kteri nic nevlastni. To bude prca.
Tuším někdy v 70-tých(?) se v Detroitu rychle zhroutila
výroba těch hnusných krabiciózních aut
a od té doby tam na obrovských plochách roste leda plevel a 80 procent obyvatel jsou negroidi,
kteří si pro dávku kokainu či heroinu podřezávají hrtány mačetami.
*
Ten VW před nějakou tou dekádou pozavíral ve Španělsku fabriky Seat.
Škodovka to asi přežije díky nízkým výrobním nákladům
pokud to u nás ta fialovitá svoloč neposere s cenou elektřiny.
Zatím se u nás nevratně kácejí energeticky náročné ocelárny a sklárny.
Ještě v loňském roce byly v Dojčlandu masivní dotace na vysavače na kolech.
Po zrušení dotací došlo ke katastrofálnímu poklesu prodeje bzučítek v Německu, předtím i v Norsku. Prostě se ty elektrické krámy přestaly vyplácet vychcaným Bošům a přešli zase na fosily.
I u nás došlo k masivním reklamám na bzučítka, takové motoristické programy nevysílaly nic jiného, než elektrické vysavače.
Jenže trh se nasytil, kdo má barák, ten si to už koupil a nabíjí přes fotovoltaiku. Hodně majitelů Tesla krámů už elektřinu nechce a přechází zpět na spalovák hybrid.
Zelení idioti si neuvědomují, že většina národa bydlí v panelácích bez možnosti nabíjení a stát večer hodinu na nabíječce si každý rozmyslí, jestli se ten čas nedá využít rozumněji, třeba s dětmi.
Rychlonabíječky likvidují baterie a dostávají se s cenou za kW na cenu tankování LPG s dobou cca 5 minut max.. Třeba já jezdím dlouhodobě v létě za 0,95Kč a v zimě za 1,10Kč za kilometr – protože zimní gumy Nokian – skvělé na sněhu, ale strašně hlučné na asfaltu a vyšší spotřeba. Hlučnost jak náklaďák.
Idioti odtržení od reality kteří vedou ojroautomobilky stále nechápou jaká hra se hraje?
Tupé konzumní ojroovce bez pudu sebezáchovy již velice brzy nebudou mít co žrát a v zimě budou klepat kosu bez plynu a elektřiny se zákazem topit čímkoli jiným. A takové nekupují auta, kam by s nima asi tak jezdily? Takové tupé ojroovce stojí frontu na příděly náhražek žrádla.
Digitální koncentrák pro tupé ojroovce bude plně zapnut ve II. kvartálu roku 2025.