22.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Nejasná zpráva o boji s Putinem …

Sdílejte článek:

TARGUS

.. aneb nic jsem neviděl a všecko jsem si vymyslel.

Byl jsem pracovně vyslán do jednoho – takového speciálního podniku.

Popravdě řečeno, on to výrobní podnik ani moc není. Je to spíše manufaktura. Kdosi znalý řemesla sestavil v jedné prázdné hale poloprovoz k produkci tzv. modifikátu.

Kdo ani vzdáleně netuší, co to je modifikát, nechť vezme na vědomí, že takto se pojmenovává asfalt předem definovaných vlastností, který se obohatí nějakým „hampejzem“.

1/ Asfalt si objednáte a necháte přivézt z nějaké rafinérie, kterých je i přes nařízené embargo na ruskou ropu stále dost.

2/ Budoucí černé zlato stočíte do připraveného tanku (tank je v tomto případě nádoba, nikoli bojové vozidlo osvobozující Bachmut), v němž musíte umět topit, aby zlato bylo stále v kapalném stavu.

3/ Následuje pozvolné upouštění černé kapaliny do míchací nádoby, do níž se postupně a pomalu přisypává jakési tajemné ONÉ, které silně připomíná nám dobře známý polystyrén.

4/ Když se to dobře promíchá a prohřeje, černé zlato je hotovo. Expeduje se tak, že cisterna, která vám přivezla obyčejný asfalt, najede na plnicí místo, soudruh točvolant odklopí horní dekl a dovnitř se natočí nějakých třicet tun černé dobroty a hlavně drahoty. Cenový rozdíl je samozřejmě definován drzostí producenta a oproti klasickému asfaltu je v řádu desetinásobků…

Rozdíl mezi klasickým asfaltem a tzv. modifikátem spočívá hlavně v tom, že modifikát je na rozdíl od certifikovaného asfaltu v podstatě nesmytelný jakýmkoli rozpouštědlem, které funguje na klasiku. Žádná nafta či benzín, žádný trichlor nebo tetrachlor, žádné sádlo z pašíka, dokonce ani pravé máslo od vašeho sedláka – pardon – farmáře, prostě nic.

Výhodou tzv. modifikátu je, že se radikálně zlepšují mechanické vlastnosti, tudíž i trvanlivost živičné směsi, položené na vozovky ve střední Evropě.

Prostě kromě mytí a čištění čehokoli, co se od modifikátu uleptá a upatlá, žádné nevýhody neexistují.

Proto mne coby osobu relativně zvídavou a nesmírně protivnou, jakož i extrémně dotěrnou, zajímalo, jak se vlastně takový modifikát tvoří. Doposud všechny výrobny této směsky svůj pracovní postup přede mnou tajily.

A najednou bác ho – soudruzi mne pustí do haly a já můžu beztrestně očumovat výrobní linku přímo v akci! No neber to!

A tak jsem chodil a čuměl. Tedy popravdě řečeno nějak moc chodit nebylo potřeba, protože auto se jen taktak vešlo mezi big bagy s onou tajemnou modifikační hmotou.

První, co mne upoutalo, byly zelené nápisy v azbuce.

Pustil jsem si budíka, protřel jsem si oči, opařil si pro sichr pysky čerstvě uvařenou kávou, a to vše abych se ujistil, že nechrápu, a šel jsem študovat štítky.

A na každém štítku jsem přečetl slovo Voroněž a rok výroby 2020.

 

Ano, ano! Soudruzi stále mají nasysleno a používají granulát vyexpedovaný v roce 2020 a my se všichni tváříme, že tomu bez výhrady věříme.

Věřil bych bez výhrad, kdyby se v dotyčné hale nestřídaly polské kamiony – plachťáky, jako svatí na orloji. Držáky registračních značek jsem už raději kontrolovat nešel, abych čistou náhodou nedostal od někoho pár facek. Jeden nikdy neví…

Takže bez výhrad už věřím jenom Haškovu Švejkovi a jeho volání: „Tuhle válku vyhrajeme! Na Bělehrad…!

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)