30.8.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Neekologičtí ekologové kácí památné stromy

Sdílejte článek:

TK

Smutným příkladem je Hradec Králové, kde se v tichosti podřezávají stromy o prázdninách v jejich plném vegetačním období. Krásný buk v Žižkových sadech zmizel nyní v srpnu a s odstraněním posledního důkazu, tedy pařezu viz. foto, si jistě objednavatel rychle poradí. Vše je samozřejmě podloženo zaplacenými posudky. Finta je v tom, že o péči o stromy a jejich prořez se město příliš nestará a pak stačí najít třeba suchou větev nebo choroš a už z toho je havarijní stav a strom plný mízy, který zažil první republiku, TSHK bez studu podříznou.

Hradecká radnice se ale chystá také vykácet alej dubů na Eliščině nábřeží i další stromy. Územním řízením prochází návrh na likvidaci vzrostlých dubů před Aldisem. V plánu je vykácení i dalších alejí, například na třídě Karla IV, kde se umístění stromů neshoduje se záměrem studie. Ale vykácet krásnou vzrostlou alej dubů na Eliščině nábřeží, která má být za vysokých nákladů nahrazena stejným druhem dubu a posunuta jen o desítky centimetrů, je nejenom nepochopitelné, ale do značné míry i podezřelé. Stáří dubů se odhaduje na 80 let, jsou tam ale i mladé stromy. Tento druh dubu se dožívá až 300 let. I z fotografii této aleje vyplývá, že duby jsou rovně rostlé a v dobré kondici. Radnice ovšem operuje s historickým arboristickým posudkem. Posudek je prý deset let starý, a přitom predikuje životnost některých stromů právě deset let…? Tento posudek prý není veřejně přístupný.

  

Návrh řešení zastupitelů Trikolory a SPD v HK je prověřit tento záměr města a vypracovat nezávislý posudek zdraví stromů. V případě, že stávající posudek nebo jeho interpretace byla zkreslena, vyvodit z toho důsledky. Nelze souhlasit s opakující se likvidací zdravých vzrostlých stromů ve městě. Proto je třeba provést koncepční změny, aby „radní dřevorubci“ nebyli motivování k ničení přírody kvůli svým zájmům. Transparentní zadávání výběrových řízení na vytěžení a prodej dřeva. Stejně tak transparentní výběrové řízení na dodávku a výsadbu nových dřevin zmenší korupční potenciál „Zelených dřevorubců“.

Ve vedení Hradecké radnice jsou Zelení a mnozí až fanatičtí vyznavači zeleného údělu. Jak je tedy možné, že kácení majestátních stromů, které jsou pro městské klima nepostradatelné podporují? Opravdová ekologie není jen fanatické blokování jaderných elektráren, blokování dopravy a omezování parkování nebo pokrývání polí Čínskými panely. Poctivá ekologie je také pokora a úcta k přírodě reprezentované stromy, které sázeli naši dědové. Vyzýváme každého Hradečáka nebo návštěvníka Hradce, aby se na ty duby před Aldis šel sám podívat a posoudil jejich stav. Třeba je uvidíte už naposledy v životě.

Team Trikolora a SPD Hradec Králové

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)