22.6.2023
Kategorie: Společnost

Názorný příklad

Sdílejte článek:
VIDLÁK

Nedá se nic dělat, já chtěl už psát o něčem jiném – mám na skladě jeden velmi zásadní text, ale každý den se nestane, že můžete svá slova doložit skutečně názorným příkladem. A když už se tak stane, co robiť, válka na Ukrajině ještě den počká a budeme se dál věnovat našim objektivním, vyváženým a pravdomluvným médiím. Po včerejším Respektu si dneska dáme Reflex.

Minulý týden mi volá Petra Rédová s Davidem Moosem, že pojedou do Prahy, podívat se na projednávání petice proti hentomu pozvání amerických vojsk, prý jestli nechci jet s nimi. Jihomoravská organizace PRO mě totiž tak nějak adoptovala. Povinnosti žádné, příležitosti velké. Původně se mi moc nechtělo, v posledních týdnech toho opravdu bylo hodně, ale zase, když nemusím řídit… nakonec jsem si dal říct.

O vlastním projednávání petice si ještě popovídáme jindy, teď jen krátce podotknu, že pokud tady nechceme americká vojska, tak tu nesmíme mít ani tuto vládu a ani současné složení poslanecké sněmovny. Na petičním výboru jsme si to poslechli, já si udělal spoustu poznámek a pak jsme pokračovali do Benešova, kde měl Jindra Rajchl setkání s občany.

Přijedeme tam a ejhle… v sále je přítomno pravdomluvné médium Reflex. Že prý budou celý program živě glosovat. Ujímá se toho kdo jiný, než můj oblíbený nominant na jelito roku – Martin Bartkovský. U nich v redakci se bál za mnou sejít dolů, ale tady jsem si osobní kontakt nenechal ujít. Prohodili jsme spolu pár slov z očí do očí a pak už se začalo.

Jindra mluvil asi hodinu, já si mezitím vytáhl telefon a začal jsem sledovat Bartkovského glosy. A když jsem přišel na řadu já se svojí klasickou filipikou proti lžím majnstrýmových médií, měl jsem k dispozici nádherný příklad. Prostě jsem lidem přečetl, co o nich pravdomluvný novinář píše. Bartkovský tvrdil, že je v sále šedesát lidí, pak mu to někdo vyčetl, tak glosoval, že je spočítal a je jich asi osmdesát. Ne, bylo jich sto dvacet a nepočítal je. Hemžilo se to celé výrazy o prokremelských narativech, na sto honů z toho smrdělo pohrdání…. prostě klasika. Nic co bychom nečekali. Nemohl si odpustit, že je mu z lidí, co Rajchlovi tleskají, špatně. I to jsem přečetl.

A bylo to. Nic víc jsem nemusel. Snad jen se publika zeptat, jestli si myslí, že se jich takový novinář někdy zastane? Jestli si myslí, že takhle vypadá hlídací pes demokracie? Jestli si myslí, že takhle má vypadat novinářská práce? Bartkovský seděl vedle nás, ale podle jeho glos byl nejspíš někde úplně jinde na úplně jiném setkání. Ne, on to nepsal pro veřejnost. Nepsal to pro tento národ. Nepsal to ani ve prospěch tohoto národa. Stačí si jeho glosy přečíst a hned víte, že Reflex neslouží veřejnosti, ale někomu úplně jinému.

Mluvil jsem o největší lži od roku 1989. Že celá ta občanská společnost, která se tu budovala, že je pro nás. Ale ona není. Všechna ta média, neziskovky i školství, to tu není aby to sloužilo našemu národu, ale aby to co nejdéle zakrylo, že jsme krmelcem Evropy. Veřejnoprávní, vyvážená a objektivní média tu nejsou, aby se zastala obyčejného člověka. Nejsou tu od toho, aby do veřejného prostoru vnášela hlas veřejnosti. Nejsou tu od toho, aby mluvila hlasem těch, kteří to všechno nesou na hrbu a platí to. Reflex je tu od toho, aby sloužil mocenským zájmovým skupinám, které tento národ vysávají.

Bartkovského glosy byly dokonalý příklad. Pevně doufám, že podobné akce budou dělat častěji. Nemusíte nic vymýšlet, oni udělají všechno sami. Bartkovský předvedl sto dvaceti lidem v přímém přenosu, co si představuji pod pojmem lžimédium. Nikdy bych to tak dobře nevysvětlil, jako to udělal on sám.

Chvíli poté, co jsem skončil s proslovem, intervjuci se zvedli a odkráčeli. Pak ještě žlučovitě dopsali, že jim dav vyhrožoval a Rajchl s Vidlákem je vůbec nekočírovali. Nemuseli jsme. Nikdo se jich ani nedotkl, ani to neplánoval. Stalo se jediné – vyslechli si nevoli lidí, pro které o pět minut dřív neměli dost pohrdání. Bartkovský nejprve napíše, že je mu z těch lidí špatně a pak se diví, že mu říkají „hanba.“ Pro jistotu pak volí taktický ústup… Představuju si, že přijdu ve Vidlákově do hospody a řeknu tam chlapům, že je mi z nich špatně a nechápu jak můžou pít tak hnusné pivo… Myslím, že víc už bych říct nestihl, protože by po mě dávno šlapali.

Pravdomluvná média se samozřejmě ani nepodívala na záznam z akce, který Petra Rédová živě vysílala a celý včerejšek dělala Rajchlovi reklamu, jak podněcuje k agresi…

Ostatně, zde je odkaz na moje vystoupení… sami se přesvědčte, že dnešní reflexivní novináři jsou už jen sněhové vločky, které nic nevydrží a plynule zaměňují projev nesouhlasu za projev agrese. Takhle by to totiž chtěli. My máme pravdu, vy držte hubu a pokud se ozvete, tak je to agrese a vyhrožování.

Reflex, to je taková Peterková naruby… nositelé pravdy s právem nenávidět jakýkoliv jiný názor. Žádní hlídací psi demokracie, žádní hledači pravdy a garanti objektivity. Lhaní v přímém přenosu od začátku do konce. Neskrývané pohrdání plebsem, okatá nadřazenost. Ne, tihle nikdy neudělají nic, co by obyčejným lidem pomohlo. Oni nás prostě jen chtějí co nejvíc obrat a pohrdat námi. Ale zároveň dokonale ilustrují moje přesvědčení, že jsou na konci s dechem. Opravdu, takový Bartkovský jim režim nezachrání. Zajímalo by mě, jestli to napadlo hentoho intervjuka nebo jeho šéfredaktora. Jen se ptám, abych věděl, komu mám to jelito pak předat. Začínám se obávat, že tolik prasat prostě nemám.

Situace se mění přímo před očima. Ivanka Svobodová sama řekla, že třetina lidí „podlehla dezinformacím.“ Ve skutečnosti je jich mnohem víc a ani miliardy z koncesionářských poplatků a dotace ze státního rozpočtu už to nedokáží zakrývat. Oni ještě nepochopili podstatu, pořád si ještě myslí, že přijede Rajchl a ze spokojených šťastných lidí udělá vystrašené. Oni si myslí, že lidi nemají žádné problémy, ale prostě podlehnou Rajchlovi. Že je to Rajchl, kdo vyrábí ty naštvané radikály. Nechápou, že je vyrábí tahle vláda. Nechápou, že přibývá těch, které hodili přes palubu a ti obětovaní prostě vytvářejí poptávku, aby někdo mluvil jejich hlasem, aby se jich zastal a aby za ně bojoval.

A kde je poptávka, tam je i nabídka. Jsou tu nová média i nové způsoby, jak proniknout do veřejného prostoru. Mnohem efektivnější a násobně levnější. Obejdou se bez přenosových vozů, vysílačů, drahých kamer i korporátní organizační struktury. Obejdou se bez redakčních rad, Erik Tabery tam nehraje žádnou roli. Stačí mobilní telefon, trocha literárního talentu, vtip a pohotovost. Média, která jsou o dva řády lacinější.

A lidé to pochopili. Stačí internet, sociální sítě, e-mail a každý rozhoduje o tom, co se bude šířit a v jaké síle. Ano, i zde budou působit různé skupiny a zájmy. Ale pokud se někdo zaprodá, takřka okamžitě ztrácí sledovanost. Žádná zrada pak není velká a je bezprostředně nahrazena někým jiným. To je budoucnost.

Svůj proslov jsem zakončil tím, že Bartkovský bude brzy bez práce, protože odpadání lidí od velkých médií směrem k alternativě je naprosto jednosměrný proces.

Děkuji Petře Rédové za nahrávání a Davidu Mossovi za zpracování videa. Mimochodem… oba měli velmi pěkné projevy. Je neuvěřitelné, jak moc se za krátký čas vypracovali. I to je budoucnost. Politická strana postavená na těsném kontaktu s lidmi. Nepřesvědčuj předsedu, přesvědčuj lidi.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,66 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)