12.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Na čínský Bělehrad

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Ještě jednou se vrátím k Číně. Republikánští senátoři v USA vyzvali rezolucí evropské politiky, aby potvrdili jednotný postoj k Tchaj-wanu, který zastávají Spojené státy. Spojené státy se snaží svou zahraniční politikou udržet hegemonii nad světem, na kterou šlape právě Čína. USA jsou s Čínou uprostřed obchodní války a přetahování se o vliv nad Asií i Afrikou. Kdyby USA zůstaly v této přetahované samy, končí jako světové numero uno. Francouzský prezident Emmanuel Macron před pár týdny zpochybnil jednotnou politiku Evropy s USA. Protože americká diplomatická i obchodní válka s Čínou není v zájmu Evropy. Na to konto si vyslechl velkou kritiku napříč EU. Včetně naší senátorky Miroslavy Němcové, což ho jistě zabolelo.

Před dvěma roky se médii prosmýkla nesmělá zpráva – Čína se stala největším obchodním partnerem zemí EU. Předstihla USA. Trend nadále roste. U Číny jsme doslova závislí na dovozu komponent pro naši zelenou sebevraždu, jako jsou baterie do elektroaut nebo solární panely, bez obchodních závislostí zvládáme jen vrtule do větrníků. V solárech a bateriích se, stejně jako u plynu, můžeme obrátit na pomoc Spojených států, ale, právě jako u plynu, za násobně větší cenu. Nemluvě pak o tisíci a jednom dalším zboží, které z Číny do Evropy převážíme. A také vyvážíme. Obchody nám kvetou, vzájemně si tím podporujeme naši prosperitu. No není to fajn?

Není, protože tu máme geopolitickou přetlačovanou USA s Čínou. A USA očekávají, že sami sebe velmi, ale velmi citelně poškodíme jen proto, abychom pomohli načechrat ego našeho zaoceánského vypočítavého kamaráda. Emmanuel Macron zcela správně zkonstatoval, že bychom měli mít vlastní zahraniční politiku, protože jedině tak se jako EU můžeme stát skutečně silným hráčem na světovém kolbišti. Spor Číny a USA, jak řekl Macron, není spor Evropy. A má pravdu. Není. Spojeným státům skutečně nejde o to, aby pomohly Tchajwancům (včetně Tchajwance Vystrčila, tomu už vůbec), jim jde jen o tu dominanci. Mít oblast rozdrobenou lokálními válkami a konflikty. A to dle politiky – když se dva perou, třetí se směje. Ten třetí mají být samozřejmě USA. Stejně jako při konfliktu na Ukrajině. Největším záchvatům smíchu propadají USA. Evropa je na tom bita, Ukrajinci krvácí, Američané se smějí. Trochu cynická politika.

Dovolím si k tomu přičinit poznámku, že USA nepatří do sekce kamarád do deště. Ale spíš do sekce kamarád s deštníkem, který se upřímně diví, proč mokneme na dešti. O čemž svědčí nynější protiinflační politika USA, která z Evropy vycucává díky mohutným investičním pobídkám a daňovým úlevám evropský průmysl. Však i německý téměř národní Volkswagen střílí Německo do nohy, protože uvažuje o tom, že výrobu baterek, onu megafactory, která měla stát v Líních u Plzně, přesune právě do USA.

Na to konto je dobré zaostřit pohled na ty naše titěrné tajtrdlíky ze Strakovy akademie. Nechtějí silnou Evropu, nechtějí samostatnou evropskou politiku, ale jdou na ruku výhradně Washingtonu a Pentagonu. A to naprosto ve všech ohledech své nesamostatné a lokajské politiky. Můžeme mít o poznání levnější švédské obranné Gripeny, nechceme, nakoupíme americké útočné F-35, podepíšeme pro nás nevýhodnou „obrannou“ smlouvu s USA, budeme jezdit na Tchaj-wan a ústy našich nejvyšších politických trubců ruinovat diplomatické vztahy.

A zpráva z Německa ze včerejška: Německá vláda ve středu oznámila, že bude pokračovat v plánu prodat části hamburského přístavního terminálu čínské státní společnosti Cosco.

Otázkou je a zůstává – proč místo silné Evropy volíme silné Spojené státy a slabou Evropu. A proč, když se dva perou, my se nesmějeme.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)