21.6.2023
Kategorie: Společnost

Migrace jako energetika … doplácíme na Německo

Sdílejte článek:

ZDENĚK KOUDELKA

Národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. V demokracii odpovědnost voliče je v tom, že když si někoho zvolí, doplatí na hloupost těch, které si zvolil. Máme však smůlu, že doplácíme i na hloupost těch, jež volit nemůžeme. Mocnosti zasahují do životů sousedů, přitom jejich vlády jsou voleny jen vlastními občany a ne těmi, kteří také doplátí v jiných státech na jejich chybná rozhodnutí.

 

Energetika

Ať si německý volič volí, koho chce, ale je neštěstím, že volba hloupých politických rozhodnutí v Německu se přenáší na nás. My jsme nezavřeli jaderné elektrárny, vyrábíme elektřinu velmi levně, ale díky vazbě na lipskou burzu nám to je houby platné.

Migrace

Pro nás nevýhodná změna migrační politiky Evropské unie je důsledkem špatného německého rozhodnutí. Německá kancléřka Angela Merkelová furiantsky řekla: „Jste vítáni.“ a „Zvládneme to.“. Porušila platná migrační pravidla, kdy má o azylové žádosti rozhodovat první stát EU, kam migrant vstoupí, a zároveň byly státy povinny hlídat vnější hranici. Kdyby každý stát hlídal své vnější hranice jako od počátku Maďarsko či dnes Polsko a zároveň Německo důsledně vracelo migranty, kteří nepožádali o azyl v první bezpečné zemi, migrační krize by nevedla k současným důsledkům.

Německo však svou vítačskou politikou a sponzorováním organizací podporující masovou migraci, vytvořilo obrovskou poptávku migrantů po cestě do Německa. A když Němci zjistili, že to nezvládají, místo toho, aby volali po odpovědnosti Merkelové a dalších politiků, prosadili povinné přerozdělování v rámci Evropské unie. Ale proč máme být solidární s německou chybnou politikou my nebo Maďarsko? Proč máme doplácet na hloupost německých politiků?

Bohužel vláda Petra Fialy na německou snahu výsledky své politiky přenést na jiné kývla. Buď přijmeme migranty, nebo se budeme muset vykoupit půl milionem korun za každého nepřijatého. Ale proč přistupovat na tuto filozofii? Pokud Německo neuzná, že vítačství je chyba a nestopne peníze na podporu organizace nelegální migrace, tedy na politiku zločinu, nic se nezmění. Migrantů bude přibývat a my budeme platit jak mourovatí. Dočasné neplacení z důvodu ukrajinské migrace bude opravdu jen dočasné.

Odšvejkovat kvóty

Bohužel důsledky rozhodnutí vlády Petra Fialy ponesou i následující vlády. Pak bude legitimní úvaha mezi volbou, zda se vyplácet a tak vlastně přispívat na mezinárodní politiku organizované migrace a německou hloupost, nebo kvóty odšvejkovat. Zkušenost chudších zemí, které již přijaly migranty je, že tito migranti chtějí do Německa či bohatých skandinávských zemí. Takže z chudších zemí odchází. Mezi tyto chudší a tedy necílové státy řadí migranti i nás. Přitom azylová střediska nejsou žádné věznice a migranti nejsou vězni. Pokud bude Německo mocné, ale přitom nemoudré ve své politice, je z hlediska malé země přípustné bránit se Goliášovi i pro nás typickým švejkováním. Možná bude levnější zřídit migrační středisko u Aše, co nejblíže německým hranicím, tam převést nám přidělené migranty a nechat jim volnost pohybu.

Poučení

Německo porušilo původní migrační pravidla Evropské unie a Evropská komise ani necekla. Kdyby něco takového udělalo Polsko, Maďarsko či my, už máme na krku žalobu komise u Soudního dvora Evropské unie. Evropská komise má dvojí metr, jiný na malé státy ve střední a východní Evropě a jiný na Německo. Je to pokrytectví. Je také správné říci, kolik nás německá chybná energetická i migrační politika stála. Jako Brusel chce, aby jakákoli evropská dotace byla propagována cedulemi u staveb, že tu a onu rozhlednu či cyklostezku zaplatila Evropská unie, přičemž však už neuvádí, že tyto peníze získala z členských států, je také dobré u faktur za elektřinu uvádět, že toto obrovské zdražení je důsledkem rozhodnutí evropských orgánů, za kterým jsou německé zájmy. Ať si občané porovnají přínosy a náklady.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)