14.5.2022
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Máme málo dluhů?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Pokud si myslíte, že máme (jako Česká republika) stále ještě málo dluhů a závazků, pak nezoufejte. Přichází Evropská komise a nese vám dobrou zprávu. Odvážně do toho řízneme a zadlužíme se ještě víc! Všichni a společně. V Bruselu se už finalizuje návrh nové půjčky EU pro Ukrajinu. Za zhruba 10 miliard Euro…

Mělo by se jednat o novou, společnou půjčku, určenou na běžné, mandatorní výdaje Ukrajiny jako státu. Tedy na důchody, dávky v nezaměstnanosti a podobné spotřební záležitosti. Určitou, menší částkou by měli k projektu přispět i Američané, takže celková, Ukrajincům poskytnutá suma, by se měla pohybovat ve výši zhruba 15 miliard Euro. Přesná čísla uvidíme až okolo 18. května, kdy by měl být tento návrh Evropské komise zveřejněn. Ale už teď se hovoří o extrémně výhodné půjčce. Tedy pro Ukrajinu. A také o jedné malé, nenápadné podmínečce pro členské státy EU. Že totiž: „…vlády EU budou muset poskytnout záruky, že společná půjčka bude splacena.”

Je vám tedy jasné, co nastane v okamžiku, kdy Zelenský, nebo jiný aktuální president Ukrajiny, pokrčí rameny a řekne „sorry, sami máme málo”. Z návrhu se dá mezi řádky vyčíst i to, že se v Bruselu s takovým vývojem víceméně počítá. No nic, u Kyjeva se bojuje za Prahu…

Ale nebojte se. EU není opravdu malicherná a rozhodně nezůstane jen u té jedné, provozní půjčky. Bruselu podřízená Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) právě zahajuje akci „balíček odolnosti pro Ukrajinu” a uvolňuje peníze pro 5 klíčových oblastí ukrajinské ekonomiky: obchod, energetickou bezpečnost, životně důležitou infrastrukturu, potravinovou bezpečnost (zahrnující poskytování likvidity zemědělcům, jakož i zemědělským společnostem a maloobchodníkům s potravinami) a úvěry farmaceutickým společnostem. Naše potenciální, budoucí „cálování” nedobytných dluhů z téhle euro-akce je pak zahrnuto v nenápadném bodě: „Všechny investice EBRD na Ukrajině v rámci balíčku odolnosti pro Ukrajinu a sousední země postižené válkou budou zahrnovat sdílení rizik s partnery.”

V této souvislosti je velice zajímavé porovnat, jak přistupují k financování Ukrajiny Američané. Mají ostatně historicky z čeho vycházet. V neděli podepsal stávající americký prezident Joe Biden nový zákon, nazvaný Ukrajinský zákon o půjčce a pronájmu na obranu demokracie. Jde o obdobu programu Lend and lease z dob II. světové války, kterým Spojené státy pomáhaly bojující Evropě. Tato Bidenova „půjčka a pronájem” má poskytnout Ukrajině zbraně, finanční prostředky a nástroje potřebné k boji proti ruské invazi.

Ale právě tady se ukazuje, že není půjčka jako půjčka. Podívejme se pro příklad na “Lend-Lease” program ze 40. let minulého století. Tak třeba taková pomoc bojující Francii – vojenské dodávky byly zdarma, ale výměnou za civilní dodávky (a to je cokoli, kromě zbraní) požadovali Američané platbu ve zlatě nebo tvrdé měně.  Po válce pak USA tlačily (v rámci splátek) na otevření francouzského hospodářského prostoru americkým investorům. Co to pro stát znamená tuší každý, kdo se rozhlédne po vlastnické struktuře třeba v takové ČR…

Perspektivu Ukrajiny, uvízlé v americkém „Lend-Lease” pragmaticky shrnul čínský Global times. “Bude to pro Ukrajinu vážný problém. Ukrajina bude muset zaplatit jak jistinu, tak úroky za různé zbraně a vybavení, které má v budoucnu obdržet od USA. Spojené státy jsou podnikatel. Nepůjdou do obchodu, který by jim přinesl ztráty.” A k úloze USA v ukrajinském konfliktu dodal: “USA jsou největším příjemcem z vleklé války na Ukrajině. Vojensko-průmyslový komplex země vydělal na konfliktech značnou sumu peněz. Největším poraženým bude Ukrajina a její lid. Krev Ukrajinců bude vysávána USA nejen nyní, ale i po skončení války.”

Takže tu vidíme dva přístupy. Na jedné straně USA, které si svůj obchod století předvídavě zajistí ukrajinskou půdou, továrnami a surovinami, a na druhé straně Leyenovsky naivní, rozdavačnou EU. Však když bude nejhůř, členské státy to zatáhnou. Jako vždycky… Ostatně, čert vem peníze, hlavně že jsme ideologicky na té správné straně.

Ale schválně, co myslíte, zeptá se vás v následujících dnech vláda, nebo nějaký jiný oficiální orgán vašeho státu, zda se chcete ještě více zadlužit a přijmout další závazky ve prospěch Ukrajiny?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 4,65 out of 5)
Loading...
49 komentářů