2.6.2024
Kategorie: Ze světa

M. Le Pen: Macron chce, aby Francie šla do války s Ruskem

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

Postoj francouzského prezidenta k Ukrajině vytváří „děsivé nebezpečí“, řekla členka francouzského Národního shromáždění.

Francouzská politička Marine Le Penová obvinila prezidenta Emmanuela Macrona v rozhovoru pro France Info, který byl odvysílán ve čtvrtek, že chce „vstoupit do války s Ruskem“. Trojnásobná prezidentská kandidátka uvedla, že Macronovy nedávné poznámky o vyslání instruktorů NATO na Ukrajinu a umožnění Kyjevu použít zbraně dodané Západem k úderu na určité cíle v Rusku riskují, že se současný konflikt změní v příští „světovou válku“.

Komentáře Le Penové přicházejí uprostřed intenzivních diskusí na Západě o tom, jak daleko do Ruska by měl mít Kyjev dovoleno udeřit pomocí západních zbraní dlouhého doletu. Několik vlád NATO uvedlo, že jsou pro údery na ruské území a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg naléhal na členské státy, aby „zrušily některá“ svá omezení na používání západních zbraní.

Macron se do diskuse také zapojil a vyjádřil názor, že NATO by mělo Ukrajině umožnit „neutralizovat vojenská centra“ v Rusku, „ze kterých je Ukrajina napadána“, i když jsou daleko za frontovou linií. Le Penová tuto myšlenku kritizovala a tvrdila, že „vytváří riziko globálního konfliktu“.

Le Penová uvedla, že názory francouzského prezidenta ji vedou k „závěru, že Emmanuel Macron chce, aby se Francie vrhla po hlavě do války s Ruskem.

Pravicová politička uvedla, že se „naprosto staví proti“ jeho postojům, protože by pro Francii mohly „vytvořit naprosto ohromující nebezpečí“.
Mimochodem – Itálie vylučuje použití svých zbraní pro ukrajinské útoky na Rusko raketami dlouhého doletu, postoj Orbána je dobře znám.

Le Penová dříve obvinila Macrona, že si „zahrává s válkou“ a „využívá“ ukrajinský konflikt pro svůj volební program. Ona se naproti tomu důsledně se staví proti plánům na přijetí Ukrajiny do NATO a EU, uvalení ekonomických sankcí na Rusko a dodávání těžkých zbraní do Kyjeva.

V pátek Stoltenberg oznámil, že „několik“ zemí EU nikdy neuložilo žádná omezení na používání západních zbraní Kyjevem. Objevily se také zprávy, že USA, které předtím nedovolily Ukrajině rozmístit americké zbraně mimo území, které Washington uznává jako ukrajinské území, udělily povolení používat své systémy k zásahům do určitých částí Ruska.

Německý kancléř se zachoval jako obvykle – po dnech a týdnech jakoby zdrženlivého postoje údery do nitra ruského území schválil, jak se na předsedu protektorátní vlády země okupované armádou USA také sluší.

Zprávy o povolení zásahů do území Ruska potvrdil úřad ukrajinského vůdce Vladimira Zelenského, který uvedl, že nyní jsou už povoleny omezené údery proti zařízením, která představují přímé hrozby Charkovské oblasti, kde ruské jednotky nedávno dosáhly významných zisků.

Moskva opakovaně trvá na tom, že západní dodávky zbraní do Kyjeva jen prodlouží válku, a obvinila Ukrajinu z použití zbraní k útokům na civilní infrastrukturu v Rusku. Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v pátek odsoudila západní diskuse o „umožnění“ Ukrajiny zasáhnout hluboko v Rusku jako „klasickou manipulaci ve stylu NATO“.

Abychom si rozuměli, Ukrajina má samozřejmě právo se bránit. Ale povolení zásahů uvnitř Ruska jen vyeskaluje napětí. Mnohé evropské země se nadšeně připojí, aniž by měly jedinou záruku, že po případné odvetě Ruska budou USA, které používají NATO jako nástroj svého vlivu v Evropě, riskovat skutečnou jadernou válku a účinně je chránit.

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (22 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)