28.4.2023
Kategorie: Ekonomika

Lidem na vsi přišlo vyúčtování. Doplaťte 107 tisíc

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Když jsem četla tenhle titulek, regulérně mi zatrnulo. Představuji si sama sebe v té situaci. Nikdy se vám to předtím nestalo, a teď najednou zažijete šok, který může být pro mnohé likvidační. Možná je to i vaše chyba, možná máte špatného dodavatele, možná jste se málo zajímali, možná jste uvěřili vládě, že nikoho nenechají padnout a vám se to nemůže stát.


Jenže exekutor na žádné možná hrát nebude. Není správné, aby tento stát nedokázal zabezpečit dostatek dostupné energie pro lidi, kteří celý život pracovali, když tu možnost má. Tedy měl by ji, kdyby ji mít chtěl. Není správné, aby tito lidé teď měli strach, že budou živořit na hranici bídy nebo v zimě.

Máme tu majoritně státem vlastněný ČEZ, který za loňský rok vykazuje rekordní zisky. Cca 81 miliard čistého. Také tu ale máme půjčku, kdy Český stát prý musel půjčit energetické společnosti ČEZ prostřednictvím Ministerstva financí až tři miliardy eur (v přepočtu více než 74 miliard korun) ke zvýšení likvidity na burze. Na Lipské burze. A také tu vyrábíme nejlevnější elektřinu v celé Evropě. Jen si ji musíme nejdráž koupit.

Proč? No protože někdo rozhodl, že naše elektřina není naše a pro naše lidi. Že ji budeme prodávat na Lipské burze Němcům, kteří si své vlastní elektrárny aktivisticky v rámci Green dealu odstavili a teď jim ta energie logicky chybí. A ještě nám na to ve finále napaří pokutu ve formě emisních povolenek, kterou samozřejmě zaplatí opět i český spotřebitel.

Přijde vám to šílené? Mně taky. Ale není lepší důkaz toho, na kom tu komu ve skutečnosti záleží. Kdyby tu někdo skutečně hájil obyčejné Čechy, tak by řekl, že jim na celý Green deal kašle. A že pokud tu 70% ČEZu vlastní Česká republika, tak si taky rozhoduje o tom, co a jak potřebuje Česká republika. A že si v Německu do těch větrníků mohou při bezvětří uvědomělí občané Německa klidně hromadně foukat.

 

Jana Marková

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (42 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)