12.8.2022
Kategorie: Ekonomika

Lidé platí, energetici vydělávají

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Britská energetická společnost BP hlásí mezi dubnem a červnem letošního roku rekordní zisk 6,95 miliardy liber, v přepočtu 202 miliard korun. To samé náš ČEZ. Ten tento týden ohlásil, že za první pololetí dosáhl čistého zisku 33 miliard korun a že má hudrání obyvatel ČR na háku. Zatímco loni to byl čistý výdělek jen bídně přes jednu miliardu. Jsem jen obyčejný člověk z vesnice bez akcií ČEZu, ale přesto za tím vidím jakousi zákonitost. Když lidem rostou platby za elektřinu, rostou pak zisky energetickým společnostem. Ale jak říkám, jsem jen obyčejný, bez akcií, z vesnice. Určitě za zdražováním cen a růstem výdělků energetiků budou nějaké sluneční erupce. Nějaká vyšší moc.

K tomu ČEZ oznámil, že do konce roku očekává, že mu čistý zisk vzroste na 60 až 65 miliard. Zároveň u toho slyšíme ze všech stran, že máme šetřit, šetřit, šetřit (nic proti, rozežranost by neměla být cílem našich existencí). Ale nedá mi to. ČEZ hlásí, že mu parádně stoupne čistý zisk, rekordně, nad očekávání. ČEZ hlásí doslova krizi odporně vysokých zisků, s kterými se musí, chuděra, vyrovnat. Zároveň u toho se lidé, ti obyčejní, z paneláku, z malého rodinného domku, začínají bát, že nezaplatí složenky tomu samému ČEZu. Vláda, aby podpořila hysterii a strach, vyhlašuje záchranné balíčky, kdy lidem… potažmo energetikům z ČEZu … zaplatí malou část z rostoucích složenek. Čímž oslabí státní kasu a vrhne nás do nejisté budoucnosti.

Přičemž by asi stačila jen obyčejná a jednoduchá otázka – proč rostou ceny, když pro to není reálný důvod? Kde je? Bohemia Energy zkrachovala dávno před nástupem války na Ukrajině. O bezprostřední krizi v energetice se mluví minimálně od té doby. Před tím to byly jen ojedinělé výkřiky do tmy, které ukazovaly na bezhlavé zavádění zelené energetiky, které může zapříčinit to, co prožíváme dnes a co, myslím si, že velmi účelově, skrýváme za ukazováním na ruskou válku na Ukrajině. Ale reálně v ní problém není. Plyn teče, ropa teče, vytváří se zásoby, bojíme se toho, že plyn téct přestane. Ale on stále nepřestal. Stačí jen nejistota na trhu, aby se zisky energetických společnosti dlouhodobě zmnohonásobily? Energie přece není a nesmí být luxusní zboží. K tomu rozhodně Green Deal vést neměl. Ten měl vést k co nejméně emisní energetické stabilitě. Že by si to trhy nemyslely?

Nedává to logiku. Vezměme to na příkladu českých lesů a kůrovce. Teď je dřevo k prodeji relativně levné, dřeva je dostatek. Relativně levné nikoliv k minulosti, ale k budoucnosti, kdy dojdeme ke zjištění, že nám kůrovec sežral lesy, my jsme dřevo stihli prodat do zahraničí a koupit si valník dřeva na zimu se stane výsadou vrchních deseti tisíc. Za pár let to tady bude. Trh zpanikaří. Ale to bude vlastně logický následek toho, že jsme si nechali sežrat lesy a nesnažili se kůrovce jakkoliv zastavit (viz provopočáteční bezzásahovost na Šumavě, která kůrovce v ČR rozjela). U dřeva bude logické zdražování vycházet z toho, že dřeva bude daleko méně.

Jenže kde je obdobný problém v energetice? Uhelné elektrárny nám sežral kůrovec? Nebo jaderné elektrárny? Zkorodovaly nám dráty? Nebo za to opravdu může to, že Putin na Ukrajině válčí? Já nevím, plyn i ropa neustále proudí. Přes mnohá silácká slova z obou táborů proudí. Tam hraje roli politická nejistota, rozhodně ne reálný nedostatek surovin. Jako bude za pár let nedostatek dřeva příčinou jeho rapidního zdražování, není při nynější krizi energetiky reálný nedostatek zdrojů elektrické energie. Snad kromě sebevražedné politiky Německa, která povypínala všechny uhelné elektrárny, část jaderných elektráren a teď se hádá o to, jestli na konci roku vypne i tři zbývající jaderky. Nebo že by za to mohly emisní povolenky? Za mnohonásobné zisky energetiků? Skutečně? Tam jsou zatím jediné reálné důvody pro nedostatek, který může stát za zdražováním elektřiny. Jiný nejde vidět. Není tu. A radikálně se zdražuje nejen u nás a našich sousedů, ale i ve Velké Británii, která pro naše poučení i pobavení vystoupila z EU, takže ji nemusí škrtit to, čím nás přiškrcují byrokrati z EU. Přesto žije v nerozeznání podobné situaci.

Ve Velké Británii vznikla občanská iniciativa, která sdružuje lidi odmítající od října platit složenky za energie. Od prvního října chce totiž Velká Británie zvýšit zastropování cen energií. Nyní se do iniciativy připojilo 80 tisíc lidí. Málo, ale do října je času dost. Pak už ta panika bude všeobklopující a s jejím růstem poroste i panika na trzích. Hoďme se do klidu, asi to jediné pomůže.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)