19.3.2023
Kategorie: Ze světa

Letadla …

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Naplno se ukazuje, že letadla jsou výhodou v konfliktech, kde druhá strana nemá radarovou a protileteckou ochranu.


Poláci a Slováci se rozhodli poslat na Ukrajinu svoje letadla MIG-29. Což Ukrajinci moc s nadšením neuvítali. Vlastně jsou jim k ničemu. Tato letadla jsou zastaralá. Mají stejný význam jako kdybyste chtěli zabít mouchu citováním veršů Karla Hynka Máchy. Jiné by to bylo, kdyby byly použity například proti Etiopii. Tam jo, tam by se uplatnily.

Podezřívám Polsko a Slovensko, že poslat tyto letadla na Ukrajinu je výhodnější a levnější než jejich likvidace doma. Ukrajina se tak stává tak trochu zbrojní popelnicí Evropy. A také zkušebním polygonem.

Nejsem expert na války, takže vycházím jen z toho, co vidím, co čtu. A nevěřím expertům typu Lukáš Visingr který měl tolik předpovědí a analýz, až z toho přecházel zrak. Vadou na kráse je to, že ani jednou se netrefil. Vlastně v něčem přeci. Trefně poznamenal, že Rusko napadlo Ukrajinu. Nebýt tohoto jeho postřehu, tak bych si toho ani nevšimnul.

Nevím, jak se bude konflikt na Ukrajině vyvíjet. Vím jedno, že vysmívat se Rusům, že Bachmut ani po několika měsících nejsou schopni dobýt je mimo mísu.

Němců bylo u Stalingradu několikanásobně více než Rusů, a přesto Stalingrad nikdy nedobyli. Měli převahu v letadlech, tancích, vojácích. Kvalitnější výzbroj. Dalším příkladem může být město Caen ve Francii, které měli Spojenci v plánu obsadit za tři dny. Nakonec to trvalo dva měsíce, a to díky masivnímu bombardování města. Když do něj Spojenci konečně vstoupili, tak se divili, že je nikdo nevítá, naopak mnozí Francouzi hrozili spojeneckým vojákům pěstí. Nemusím být expertem, abych pochopil, nejde jen o tyto dvě města, že obsadit město je pro útočníka stejný problém, jako byl ve středověku, kdy města měla kolem sebe hradby. Jen v moderní době při tom umírá mnohem více lidí.

Evropa není připravena na konflikt, jaký se odehrává na Ukrajině. Zákopová válka, tankové bitvy, mohutné dělostřelectvo mělo být už dávno minulostí. Srbsko, Irák, Libye ukázaly Evropě, že technologická převaha je důležitější. V Afghánistánu to už tolik neplatilo. Za prvé terén a za druhé lstivý Afghánci, na které doplatil už Alexandr Makedonský, který měl ovšem tolik rozumu, že se tuhle divnou zem ani nesnažil dobýt. Pak mnoho dalších a nakonec Britové, pak Rusové a nakonec Američané. Všichni odešli se sklopenýma ušima. Jak chcete vyhrát v zemi, která je v permanentní válce sama se sebou a kde se strany mění ne podle společných zájmů, ale podle toho, kdo má jakou manželku a co manželka uvařila k večeři? Jestli připálí pšeničné placky, tak je snad jasné, že kmen, z kterého pochází nebude kmenem, s kterým kamarádíte, to je jasné přeci.

Co se týče Ukrajiny, tak Rusům se podařilo vnutit Ukrajině svůj styl boje. Na rozdíl od mnohých si nemyslím, že by Ukrajina dosáhla nějakých vojenských úspěchů. Od Kyjeva se ruská armáda stáhla nikoli díky své schopnosti, ale díky dohodě Kyjeva s Moskvou. Z Chersonu se stáhla ruská armáda a nikdo neví proč. Město nedobývali, pouze ostřelovali a náhle stažení bylo i pro Ukrajince překvapením. Dokonce tak velkým, že po stažení ruské armády byli ve městě dřív novináři ze CNN než ukrajinská armáda. I to je důvod, proč ty zprávy o masakrech civilistů v Buče, mučírnách v Chersonu beru s rezervou. Moc už se o tom ani nemluví. Možná i to je důvod, proč byl na ruského prezidenta Vladimíra Putina vydán zatykač za údajný únos dětí z Ukrajiny, ale nikoliv za „genocidu“ v Buče o které mluví Ukrajina.

V téhle válce je vše divné, pravidelná ruská armáda se v podstatě do bojů nezapojila. Většina ruských vojáků byla složena z jednotek Donbasu, Luhanska. Později soukromé armády Wagner. Až v poslední době se do bojů zapojuje ruská armáda, ale dle informací se jedná o jednotky nedávno vycvičené. Tedy z branců. Nechci se s nikým hádat, ale ukrajinské tvrzení, že obrana Bachmutu vyčerpává ruskou armádu je spíše přáním. Zatím to vypadá, že se vyčerpává ukrajinská armáda. Rusové sice obsadili letiště u Kyjeva, ale v takovém množství, že to spíše vypadlo jako cvičení. Rozumím tomu, že Rusové předpokládali, že Ukrajinci budou na jejich straně, protože v době invaze byla Zelenského popularita na 19%. Nestalo se, vlastně my nevíme, co se stalo a proč se to stalo.

Čemu však nerozumím, proč ono slavné letadlo Mrija zůstalo v Kyjevě. Den před invazí mělo odletět do Německa, kde je druhý domovský hangár, ale z nejvyšších ukrajinských míst byl tento let zakázán. Den před invazí. Nerozumím, proč obyvatelstvo východní Ukrajiny nebylo evakuováno, když Zelenský věděl o invazi. Možná nejen od amerických zpravodajských služeb, ale také přímo z Moskvy. Ukrajinské noviny píšou, že věděl, ale nevěřil tomu a nechtěl vyvolat paniku. Opravdu nevím, o čem přemýšlelo ukrajinské vedení, jaké mělo plány. Jisté je však, že invaze pro ně nebyla překvapením. Možná dokonce úlevou, protože by se tím vyřešila otázka východních regionů. Čemuž nasvědčuje i to, že Ukrajina chtěla s Ruskem jednat o východní Ukrajině a statusu regionů na východní Ukrajině. Návrhy byly od nezávislosti na Ukrajině a Rusku anebo plná autonomie a případně také začlenění do Ruské federace. Tato jednání však skončila s příletem Borise Johnsona do Kyjeva devátého dubna 2022 a jeho prohlášením, že Západ stojí za Ukrajinou a Ukrajina získá veškerou pomoc, kterou potřebuje. Je tam však ještě podstatná jiná věc. Johnson požádal Zelenského, aby Ukrajina okamžitě ukončila všechna jednání s Ruskem. Je to také okamžik, kdy si vláda Ukrajiny začala klást požadavky a ultimáta a nedlouho poté Zelenský podepsal zákon, který Ukrajině zakazuje jednat s Ruskem o míru. (Vše co píši si můžete dohledat v ukrajinském tisku)

Jak ta válka skončí nevím, neví to nikdo. Už po staletí platí, že nic není nepředvídatelnější než ruský generál. Což byl i důvod, že celá generalita Wehrmachtu šla do mdlob, když se Hitler rozhodl jít na Rusko. Na druhou stranu, Ukrajinci si stěžují, že Rusové nechtějí vyjednávat, přestože si do zákona dali, že se Ruskem vyjednávat nebudou. S jednou výjimkou, pokud Rusko přistoupí na podmínky Ukrajiny. I na Západě byly tyto ukrajinské podmínky kritizovány. Na čemž se zároveň ukazuje, že Západ stojí na logice, kdežto Orient na intrikách a nátlaku. A Ukrajina, přes všechno, co deklaruje, patří spíše do Byzance než do západního světa. Což dokazuje i Kuleba, ministr zahraničí Ukrajiny, když vyhrožuje, že Ukrajina si bude pamatovat, kdo jí nepomohl a ty země pak ponesou následky. Sám však zapomíná, že Ukrajina by zůstala bezvýznamná země, nebýt ruské invaze, jenže i ta, mimo Evropu a zemí NATO, nikoho nezajímá. Není to jejich problém.

V roce 1918, po První světové válce, se zhroutil svět, který se zdál dokonalý. Padly císařské dynastie, na východě vznikl první komunistický stát, Evropa se rozdrobila. Začala éra dominance Spojených států, která se upevnila pod Druhé světové válce a pak pádem Sovětského impéria. A dnes? I představitelé bezvýznamné země jako je Maďarsko, Srbsko pošle amerického ministra zahraničí, velvyslance k čertu. Země Afriky se smějí Francii, Anglii, USA, když jim radí, na které straně stát. Jižní Amerika je kapitola sama pro sebe a země EU a ani Spojené státy už tam nemají spojence. Asie jede sama na sebe a hájí především svoje zájmy, včetně Jižní Koreji, s jedinou výjimkou a tou je Japonsko, kde není vyřešen spor o Kurilské ostrovy. Saudská Arábie podepíše smlouvu s Iránem, Čína poskytne Saudské Arábii největší půjčku v dějinách KSA a to v čínské měně. Dolar ztrácí dominanci, Evropa se pro zbytek světa stává bezvýznamných kontinentem. Nejen ekonomicky, ale i politicky. Jen v Bruselu si myslí, že jsou lídři světa. Asi jako Fiala.

Mám pocit, že Evropa je ve stádiu českého hokeje, jo, kdysi jsme byli mistři světa, ale vyhráli jsme v Naganu. A český hokej z toho dodnes žije, přestože svět už je dávno někde jinde. A takhle to je i s Evropou. Ta žije z toho, že vládla světu, ale ten svět už je někde jinde a Evropa se diví, že ostatní nesdílí její postoje a názory. Evropa se může těšit, že v OSN většina zemí hlasovala proti ruské invazi. To nic nestojí a pak velký fakáč od těchto zemí. Nejlépe to je vidět na tom, které země odsoudili ruskou invazi a které s Ruskem spolupracují. Všechny, mimo Evropy, USA a Kanady. A ani to není úplné. Většina amerických a evropských firem je pořád v Rusku a podniká.

A tak, abych se vrátil na začátek, nejsem expert na válku. Ale jedno vím jistě, mimo Evropu tato válka na Ukrajině nikoho nezajímá. Situace od První světové války se změnila. Evropu už nebere nikdo vážně a Spojené státy si jedou svoje, bez ohledu na Evropu. Chrání svoje zájmy a investice. Nevěřím, že Rusové prohrají, a nejsem sám, podobně se k tomu vyjadřují i politické a vojenské špičky USA. Jen Ukrajinci tvrdí, jak jsou lepší a ofenzíva. Dejte lepší tanky, dejte lepší všechno. Potřebujeme. Dejte. Bez ohledu na to, co to bude stát vaše lidi. A když ty lidi proti tomu protestují, tak jsou pomalu agenti Moskvy. Opravdu?

Není to třeba tím, že je nějaká Ukrajina nezajímá? Že je nezajímá Rusko? A vědí, že tenhle konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou je jen konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, zvlášť když několik let, i v českém tisku četli, co je prapor Azov, co dělají Ukrajinci na východní Ukrajině a najednou takový obrat?
Ale ono to je vlastně jedno, aktivisté EU řeší, že ta válka zvyšuje emise CO2, zatímco propagují že manželství černocha a bělošky je to nejlepší, co mohlo bělošku potkat a mezitím stihnout obvinit Itálii, že je vinna za smrt plaváčků. A mnozí politici jim naslouchají, mají vliv a chtějí to vnutit celému světu. Evropu nezlikviduje Putin, ale evropští politici a Ukrajinci? Ti nebudou nikoho zajímat, nikdo je nechce, ale jako bič na Putina, dobrý, ne?

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (45 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
107 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)