10.12.2022
Kategorie: Ekonomika

Krátce k ekonomice ČR

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Neustále jsme zásobováni zprávami o špatné ekonomické situaci, vnímáme inflaci a mnozí mají do kapsy hlouběji než do propasti Macochy. Často se nás ptáte, jaký je náš výhled do blízké budoucnosti, jak máte uložit své peníze, zda li věřit bankám či jaký je náš pohled na zlato a další možné cennosti či komodity, do kterých lze uložit tenčící se a nejisté úspory. No a pak se dozvíte, že jeden kraj poslal na Ukrajinu 10 elektrocentrál za 100 000,- CZK, přidal dvě sanitky a několik tun léků, kterých je mimochodem právě nyní nedostatek. A divíte se.

O hospodaření s našimi penězi si neděláme iluze. Vláda promrhá i to, co nemá, půjčuje si a neinvestuje. Přestože jsme skutečně blízko dna, nadále podporuje politické neziskovky kopající za evropský liberalismus, platí Big Pharmě za vakcíny, které nikdo nechce ani přes Čtvrtníčkovo Ono to funguje, dotuje ČEZ, který extrémně vydělává a likviduje české rodiny, samozřejmě je úkolem kabinetu Petra Fialy uživit státní aparát a plno dalších prodělečných aktivit spojených se státní správou. Na druhou stranu jsou vybírány daně, které jsou inflací navýšené o stejná procenta, jako samotná inflace. Přesto Fiala se Stanjurou jaksi nevychází. Tlačíme totiž ve velkém peníze do černých děr, tedy do EU a na Ukrajinu. A to v mnohem větším, než je nám tvrzeno.

Ukrajina je obrovským vředem na našem státním rozpočtu. Malinko odbočíme. Neděláme si iluze o Rusku. Je to stejně direktivně vedený stát, jako jsou USA, Německo či Francie. Svoboda slova a demokracie jsou celosvětově prázdné pojmy, smrad šířící se z podvodů při volbách je komplexní pro celou planetu. Rusové chrání především sami sebe, mají ale potřebu být uznáváni, což je vzhledem k jejich rozloze, počtu a bohatství logické. Rozebírat tamní vnitřní situaci je zbytečné, stejně jako v USA jsou tam lidé mocní, bohatí, ale i bezdomovci, chudí a bezbranní. Rozdíl je v rozpínavosti státu, potřebě silou něco ovládat a plundrovat. Obrovská americká ekonomika stojí na hliněných nohách a vykrádáním jiných států se často pouze zachraňuje. Rusové mají obrovské množství zdrojů, se kterými však hůře hospodaří, nicméně je jich tolik, že je to moc netrápí. Ukrajina je pak místem střetu dvou rozdílných kultur, ovšem v mnohém žijících pod stejně smýšlejícím vedením, které může být až nadnárodní. Jak víme, Židé jsou ve vedení mnoha států, případně v nejbližším pozadí. A ovlivňují život jak v Rusku, tak i v USA. Ukrajina je prostě pouze bojištěm, na němž umírá plno lidí ve jménu zájmu těch, kterým jsou tito umírající víceméně lhostejní. Všechny naše peníze jdoucí do tamní války jsou tak pouze zneužity těmi, kdo s nimi manipulují, případně jsou znehodnoceny rychlostí světla. Bohužel, my je musíme vydělat, nebo si je stát půjčí a my je budeme vracet. Tolik vsuvka.

Vláda se rozhoduje, kde vzít další peníze a jde už na dřeň. Mluví se o zásahu do důchodů, což je prostě zločin na dlouhá léta pracujících seniorech, kteří v podstatě vybudovali to, co vlády po roku 1989 rozprodaly a náš stát z toho žil, tedy i většina současné mladé generace. Ta vystudovala, naučili jí naprosté nesmysly, zdeformovali ji a zneužili, navíc nasměrovali u části nenávist právě k těm, kteří na ně celý život makali. Senioři si mají svůj život dožít s vědomím, že byli přínosem a zaslouží si za to odpovídající péči. Stát na vybraném sociálním i zdravotním odvodu zákonitě vybírá více než kolik jim poté vrací, což je způsobeno především úmrtími záhy po odchodu do důchodu. Výjimkou jsou nepracující a méně přizpůsobiví spoluobčané. Nově chce vláda změnit i podmínky pro ukončení služebního poměru u policistů. Sáhnout jak na výši výsluh, také na lhůtu potřebnou k odchodu ,,do civilu“. Na což reaguje mnoho lidí jsoucích ve službě k okamžitému podávání výpovědí. Důvodem je skutečnost, kterou je u mnohých setrvávání u práce policisty i přes jiné než oficiálně povinné názory a nízké platy s vidinou příjemnějšího života po odchodu. Možná to nevíte, ale řada policistů si k ,,nafasované“ výbavě dokupuje svou, protože v té první by třeba při službě zmrznuli. Až tam to stát dopracoval. Teď chtějí i tyto věrné ,,sluhy“ okrást. Dobré na tom může být to, že bude mít vláda v případu konfliktu menší podporu ze strany policistů.

Práce s financemi státu vyžaduje pečlivost, znalosti, poctivost, zodpovědnost a jistou schopnost předvídat. Jste li ochotni věřit tomu, že těmi vlastnostmi naši moderní politici oplývají, jste naivní. S touto vládou si opravdu k lepšímu životu nikdo mimo jí samotné nepomůže.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (33 votes, average: 4,79 out of 5)
Loading...
62 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)