
Komedii kolem generálního ředitele ČT nějak přestávám rozumět
JOSEF NOŽIČKA

Křeslo generálního ředitele České televize, ve kterém sedí od října roku 2023 Jan Souček, se otřásá stále víc. Před měsícem a půl obdržel výtku od Rady České televize za nestandardní přiznávání odstupného a špatnou komunikaci s veřejností, v tomto týdnu zaslaly některé známé osobnosti Radě ČT výzvu, aby Součka na příštím zasedání odvolala z funkce. Navíc je Česká televize kritizována částí veřejnosti kvůli navýšení poplatků za veřejnoprávní média, které by mělo vstoupit v platnost již od příštího měsíce.
Když Jan Souček v roce 2023 při volbě generálního ředitele trochu překvapivě porazil předchozího šéfa ČT Petra Dvořáka, část politiků a aktivistů to nesla nelibě a varovala před tím, že jeho zvolením bude ohrožena (údajná) nezávislost naší veřejnoprávní instituce. Což naznačovalo, že to nový generální ředitel nebude mít lehké a částečně se to projevilo již v srpnu loňského roku, kdy spolek Milion chvilek pro demokracii svolal na Kavčí hory protestní akci kvůli zrušení známého publicistického pořadu 168 hodin. Protestní akce však tehdy skončila de facto fiaskem, neboť na ni dorazilo jen pár desítek osob (viz odkaz zde).
Letos v březnu, shodou okolností ve stejný den, kdy se Součkovi dostalo výše zmíněné výtky od Rady ČT, oznámil šéf veřejnoprávní televize dočasné zrušení některých známých pořadů (například Týden v politice nebo Fokus Václava Moravce) z důvodu finančních úspor. Zdůvodnil ho přitom posunutím takzvané poplatkové novely, tedy navýšení poplatků za veřejnoprávní média (v případě České televize půjde o navýšení koncesionářského poplatku ze stávajících 135 Kč na 150 Kč). Zejména za zrušení Moravcova Fokusu to Jan Souček v některých kruzích schytal, a dokonce vznikla petice za zachování tohoto pořadu. Podle autorů petice je totiž v médiích v době rozmáhajících se dezinformací a polarizování společnosti potřeba pořadů, podporujících kritické myšlení (viz odkaz zde).
Když jsem si pak v tomto týdnu zde na iDnes přečetl, které že to významné osobnosti vyzývají Radu ČT, aby pana Součka odvolala z funkce, vyvolalo to u mě určité sympatie ke stávajícímu generálnímu řediteli. Když totiž o jeho odvolání usilují lidé jako například politický komentátor a aktivista Zdeněk Šarapatka (který v minulosti například vyzýval vládu, aby přitvrdila v boji proti „kolaborantům a dezolátům“), šéf spolku Čeští elfové Bohumil Kartous nebo písničkář Jaroslav Hutka, tak si člověk řekne, že stávající šéf ČT asi nebude tak špatný, jak je někdy v médiích líčeno. Co mě pak v této souvislosti vysloveně pobavilo, bylo tvrzení autorů výzvy ohledně toho, že důsledkem Součkem prováděných změn dochází ke ztrátě důvěry veřejnosti v Českou televizi, což může mít dopad na výsledek podzimních voleb do Poslanecké sněmovny.
Čemu však příliš nerozumím, jsou některé reakce šéfa ČT na výzvy k jeho odchodu. Tvrdí totiž, že vzdoruje pokusům o vydírání, aby propustil moderátora Václava Moravce a nevymáhal soudně prokázanou škodu ve výši čtyř milionů korun po členech rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali dozorčí komisi. Přitom právě s Moravcem se Souček dostal v minulosti do sporu, když kritizoval některé jeho výroky na adresu exprezidenta Václava Klause a obrátil se kvůli nim na Etický panel České televize. A mimochodem, dnes oznámil generální ředitel ČT, že všechny v březnu pozastavené pořady včetně Fokusu Václava Moravce se na obrazovky veřejnoprávní televize zase vrátí (viz odkaz zde)…
- Komedii kolem generálního ředitele ČT nějak přestávám rozumět - 26.4.2025
- Varování kontrarozvědky před stěhováním ukrajinských mužů za svými rodinami v ČR po ukončení konfliktu: Ozbrojení a válkou vycvičení Ukrajinci budou představovat nesmírné nebezpečí pro ČR - 26.4.2025
- Jak se baví internet: Bobošíková bude kandidovat na papeže - 26.4.2025