13.3.2023
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Koho to trefili Kinžálem?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

V noci na čtvrtek minulého týdne provedlo Rusko mohutný raketový útok na cíle v hloubce ukrajinského území. Podle našich médií vypálilo 81 střel, z toho asi 6 hypersonických Kinžálů. Zbytek sdělení se pak nese v obvyklém, již klasickém duchu. Ukrajina většinu raket zneškodnila, přesto vznikly nějaké místní škody. Některé obce jsou bez proudu, nicméně na nápravě se pracuje a už to bude brzy v cajku. Bylo to od Rusa barbarství, ale stále vyhráváme…

Po pár dnech se ovšem (v zahraničí) objevily spekulace nejrůznějších odborných šťouralů, proč vlastně Moskva použila ty Kinžály. Nejšpičkovější rachejtle z celého portfolia, které má k dispozici. Je jich málo, jsou drahé, tak proč? A na odpověď se nemuselo dlouho čekat. Několik menších, západních webů a blogů, zabývajících se ukrajinskou válkou, přineslo informaci o útoku na podzemní velitelské centrum nedaleko Lvova. Vybudované snad v hloubce až 80 metrů. Mělo prý jít o strategické velitelské stanoviště NATO, používané k řízení protiletadlových systémů. Údajně je zasáhly a zcela zničily 2 Kinžály.  Zdroj uvádí, že se tu mělo nacházet na 300 lidí, z toho asi 40 vysokých funkcionářů a specialistů NATO.

Tady by dávalo použití nejšpičkovější střely, z vojenského hlediska, smysl. Při úderu na takový cíl se peníze fakt nepočítají. Navíc Kinžál, to je jistota. Jedná se o původně pozemní, balistickou raketu, která byla vybavena novým motorem, novým naváděcím a řídícím systémem a u níž byla původně jaderná hlavice vyměněna za konvenční. Jejím hlavním, inovativním vylepšením, je však způsob odpálení. Kinžály jsou vynášeny do výšky více než 10 km v podvěsu na MiGu 31. Čímž se ušetří energeticky nejnáročnější část letu – stoupání a tím prodlouží dolet. Po vypuštění nastoupá Ch-47M2 Kinžal do cca 20 km a pak se vrhá k cíli. Dosahuje přitom rychlosti 10M (desetinásobku rychlosti zvuku) a po celou trasu letu, která může dosáhnout až 2 000 km, je schopná kličkování, klamavých a úhybných manévrů. Proto je považována za nesestřelitelnou.

Ruské zprávy, citované západními zdroji, hovoří o vyproštění 40 mrtvých s tím, že naprostá většina obětí nikdy vykopána nebude, protože se nachází v zavalených troskách hluboko pod zemí. Mělo by prý jít převážně o zabité Poláky a Brity. Ovšem podle stejného zdroje se tu vyskytovali také Američané, specialisté na komunikaci a přenosy dat.

Zprávy lze jen obtížně ověřit, ale objevila se dvě nepřímá potvrzení. Jakési indicie. Podle první, z ukrajinských zdrojů, bylo celé vedení ukrajinského generálního štábu svoláno, ráno 9. března, na americké velvyslanectví, kde mělo dojít k nějakému nepříjemnému rozhovoru. Druhou indicií, naznačující, že na zprávách o zabitých specialistech NATO může být něco pravdy, jsou záznamy o následném demonstrativním (výhružném) letu amerického strategického bombardéru B 52H k ruské hranici, který (prý v rámci výcviku) simuloval 11. března jaderný útok na Petrohrad za použití jaderných střel s plochou dráhou letu. K městu se přiblížil na 200 km. Radarový záznam jeho letu je možné si prohlédnout zde.

Jaký to může mít dopad na ukrajinskou válku? Žádný. Z hlediska války mezi bloky a velmocemi jde o pouhou, byť tragickou epizodu. Takové se ve válce občas stávají. Na výsledek střetu, dobu jeho trvání, nebo na přiblížení se k vítězství jedné či druhé strany však nemají prakticky žádný dopad. Proč se tím tedy zabývat?

Třeba proto, že „naše” zdroje o podobných epizodách zarytě mlčí. Nezmiňují ani (již prokázané) zapojení specialistů z armád NATO do bojových akcí přímo na Ukrajině. Jenže, když už se neobtěžují nás informovat ani o téhle, v zásadě všeobecně známé marginálii, ve válce, která je ve zprávách pečená a vařená každý den, tak co ještě dalšího si nechávají pro sebe? Nejen o oné válce. Co nám skrývají o naší vlastní zemi? O různých závazcích, do nichž se třeba uvrtala naše vláda? O energetice, Green dealu a dalších pokrokových rozhodnutích a plánech z Brusele?

To je hlavní poučení z podobných epizod ukrajinské války. Kdo vám (zarytým mlčením, manipulací, mlžením a vytáčením) lže o této válce, patrně vám bude úplně stejným způsobem lhát i o věcech jiných. Pro váš život důležitějších.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (54 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)