25.2.2024
Kategorie: Ze světa

Klíčové body třetího roku války

Sdílejte článek:

HSP

V odborných kruzích převládá názor, že před prezidentskými volbami v USA nelze očekávat dramatické změny ve válečné situaci a ve vztazích v trojúhelníku Ukrajina – Západ – Rusko. Říká se, že pokud Trump vyhraje volby, pak se může něco změnit.

Je však zřejmé, že ke změnám může dojít ještě dříve. V první řadě je třeba si uvědomit, že každá válka je nepředvídatelná. A na každou z bojujících stran může přiletět „černá labuť“, která situaci dramaticky zhorší pro ni (a dramaticky zlepší pro nepřítele). Kromě toho, pokud se situace na frontě dramaticky změní, může to vést k drastickým důsledkům i bez ohledu na výsledek voleb v USA.

Kromě toho lze identifikovat dva klíčové body, kdy jsou možné (ale samozřejmě ne zaručené) zásadní změny situace.

Prvním bodem jsou nadcházející týdny před ruskými prezidentskými volbami.

Bude to období velkých turbulencí. Je zřejmé, že všichni Putinovi oponenti se budou snažit, aby měl ruský prezident v předvečer voleb co nejvíce problémů a překazili mu plány přeměnit volby na „vítězný triumf“.

Určitý potenciál k tomu existuje. Například v souvislosti se smrtí Navalného. Pokud bude pohřeb otevřen, může se změnit na velkou protestní akci a demonstraci protiválečných a protiputinovských nálad ve společnosti. Pokud bude tajný nebo opozičníka pohřbí v kolonii, protesty jsou také možné, i když těžko říci, zda budou větší než ty, které se již od začátku invaze na Ukrajinu pravidelně objevují.

Je také zřejmé, že Kyjev se bude snažit zintenzívnit údery proti Rusku blíže k volbám – může dojít k úderům na Krymský most, ostřelování Belgorodu a dalších pohraničních měst, útokům na lodě a letadla a útokům na Moskvu a Petrohrad. Kromě toho není vyloučeno, že Ukrajina zintenzivní své údery ve více případech, aby vyvolala co největší ohlas. Zejména proto, že jak ukázalo včerejší sestřelení letadla A-50, mezi Z-kanálů je dost lidí, kteří se pokoušejí vyvolat „zradu“ kolem každého selhání Ruska.

Teoreticky by však mohla existovat i jiná možnost. Ještě koncem loňského roku západní média psala, že Putin je připraven ukončit válku na frontové linii ještě před volbami, dostane-li takovou nabídku od Západu a Ukrajiny. Vzhledem k poměrně silné nálady uvnitř Ruska za ukončení války a rizika, která pro Rusko představuje prodloužení konfliktu, by Putin možná opravdu mohl učinit takový krok a prezentovat ho voličům v předvečer voleb jako obrovské vítězství (upevnění kontroly nad již dobytými regiony Ukrajiny). Skutečnost, že by v době, která zůstává do voleb, přišel návrh na příměří ze strany Ukrajiny a Západu, však vypadá téměř neuvěřitelně.

Druhým bodem je konec května – začátek června. Tehdy už bude jasné, zda americký Kongres vyčlení peníze a zda AFU vyřeší své problémy s municí a mobilizací nebo ne. Kromě toho po 20. květnu vyvstane otázka legitimity Zeleného prezidentství. Podle všeho jak Rusové, tak Zelenského odpůrci na Ukrajině, a není vyloučeno, že i některé síly na Západě, mají v úmyslu tuto otázku tvrdě prosazovat a usilovat o odstoupení prezidenta z funkce a předání moci osobě, která bude v té době předsedou Rady (podle ústavy se stává úřadujícím prezidentem, pokud úřadující hlava státu opustí svůj úřad). Sama o sobě otázka „nelegitimnosti“ pravděpodobně nevyjde, ale pokud se na ni navrství další problémy (na frontě a na domácí frontě), může to mít představitelné důsledky. I RF se do té doby pravděpodobně rozhodne, zda bude mobilizovat nebo ne.

Obecně bude do konce května/začátku června jasné celkové rozložení na frontě, na Ukrajině a v Rusku. Od toho se bude odvíjet buď jednací pozice stran, nebo jejich připravenost pokračovat v bojích.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,15 out of 5)
Loading...
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)