Následující článek popisuje, kdo zaplní bílá místa na ruském trhu po odchodu západních obchodních a výrobních gigantech v sektoru spotřebního zboží. Od bižuterie po automobily. Tak říkajíc. A zdá se, že ty mezery se zaplňují sakra rychle. Ale pojďme si přečíst, jak to vidí agentura RIA Novosti.
asi bych to se zbytky své ruštiny nějak také dal, ale překladač je daleko rychlejší a hlavně – pohodlnější
Kdo nahradí IKEA, Volkswagen a další západní giganty
Ruská ekonomika se přeorientovává na asijský trh: do podzimu se v zemi otevřou indické obchody s oblečením, přibude čínských aut a místo evropských stavebnin se objeví íránská. Jak noví mezinárodní partneři pomohou vyrovnat se se západními sankcemi – na to přišla RIA Novosti.
Koření a kadidlo
Počet protiruských zákazů už přesáhl osm tisíc. Trh opustilo 58 procent západních společností. Především – Britové, Švédové a Američané, podle Yale School of Management. Tyto firmy se zabývaly IT a komunikací, přinášely zboží selektivní poptávky a masové spotřeby, zajišťovaly potřeby průmyslu a energetiky.
Aby vláda zmírnila negativní dopady, začala přeorientovávat ekonomiku. „Kontakty mezi ruskými podnikatelskými kruhy a podnikatelskou komunitou zemí BRICS se zintenzivňují. Probíhají například jednání o otevření indických obchodních řetězců v Rusku,“ uvedl prezident Vladimir Putin.
V loňském roce dosáhl obchodní obrat mezi Moskvou a Dillí rekord – více než 12 miliard dolarů. „Rusko tradičně dováží z Indie farmaceutické produkty, textilie, melasu z cukrové třtiny a její deriváty,“ říká Vitalij Mankevič, prezident Rusko-asijské unie průmyslníků a podnikatelů (RASPP). „Pokud jde o oblečení, takové značky mohou být první, vstoupit na ruský trh jako dodavatel bytového zařízení Maspar a módní značka Killer Jeans.“
Indičtí podnikatelé, dodává, hodlají v blízké budoucnosti nahradit západní výrobce oblečení a spotřebního zboží.
Například v prvních červencových dnech místo italského Benettonu otevře ve Volgogradu indický diskont Nagesh. Síť již funguje v devíti velkých ruských městech a je mezi kupujícími žádaná. „Zatím jsou nejoblíbenější henna, indický čaj, koření,“ vyjmenovává zaměstnanec obchodu. „Máme ale velký sortiment, od sladkostí po suvenýry, parfémy, kosmetiku a oblečení.“
Indická elektronika, ale i zlaté šperky a bižuterie se mohou objevit v Rusku, naznačuje Alexander Borisov, předseda výboru Obchodní a průmyslové komory pro rozvoj spotřebitelského trhu.
Ruský trh je podle jeho názoru jedním z nejotevřenějších, takže se vstupem na něj nebudou žádné problémy. „Musíte mít touhu, investiční příležitosti a produkt,“ vysvětluje Borisov. „Stačí prostudovat potřeby trhu a pokusit se najít neobsazená místa.“
Vyrobeno v Číně
Po uvalení protiruských sankcí vypadá sblížení s Čínou pro mnoho podnikatelů jako logický krok. Za první čtyři měsíce roku 2022 vzrostl obchod mezi zeměmi meziročně téměř o 26 procent a přesáhl 51 miliard dolarů. Rusko vyváží ropu, zemní plyn a uhlí. Čína prodává průmyslové a specializované vybavení, chytré telefony, boty a vozidla.
„Čína dostává z Ruska mnoho žádostí o dovoz řezných nástrojů, těžebních zařízení, komponentů. Soukromí obchodníci z Číny aktivně hledají přístup na ruský trh v různých oblastech — od automobilových dílů až po potraviny a čisticí prostředky pro domácnost.“ “ říká Mankiewicz.
Čínské státní podniky se kvůli hrozbě sankcí stále bojí vstoupit na ruský trh. V zemi jsou ale firmy, které samy jsou pod omezením – budou nejaktivnější. „Takže ZTE, Xiaomi, BBK Electronics mohou nahradit Apple,“ domnívá se analytik.
Sankce tvrdě zasáhly automobilový průmysl. V dubnu společnost AvtoVAZ na několik měsíců pozastavila práci. Čínské společnosti jsou opět schopny kompenzovat nedostatek aut a dovážených dílů.
Od loňska přitom roste zájem Rusů o značky z Číny. V červenci 2021 se tedy aut prodalo o 84 procent více než v červenci 2020. Poptávka je vysvětlena dobrým poměrem ceny a kvality a také lepší výbavou ve srovnání s japonskými nebo německými výrobci.
Nyní má ČLR další výhodu: legální servis evropských vozů je kvůli nedostatku náhradních dílů stále obtížnější. Číňané omezení nezavedli, jejich auta budou opravovat v oficiálních střediscích. Chery v červnu oznámila svůj záměr dodat do Ruska tři modely značky Omoda.
Podle Mankiewicze Moskva oplácí – RAUIE pomáhá ruským firmám najít partnery a organizovat dodávky z Číny.
Druh v sankcích
Zintenzivnila se také spolupráce s Íránem. Od začátku roku Putin několikrát telefonoval s prezidentem Seyyedem Ebrahimem Raisim. „Loni vzrostl náš obchodní obrat o 81 procent a v prvních měsících letošního roku o dalších 31 procent. Naše vztahy jsou opravdu hluboké, strategické,“ řekl ruský lídr.
Moskva a Teherán se dohodly na zavedení barteru, aby usnadnily obchod: Írán bude dovážet ocel a vyvážet automobilové díly a plynové turbíny. Některé íránské společnosti již podepsaly příslušné smlouvy, řekl ministr obchodu a průmyslu Seyyed Reza Fatemi Amin.
„Mají silný vlastní průmysl. Vyrábějí automobilové součástky, petrochemii, existují stavební a dokončovací materiály, i když ne ve velkém sortimentu. Íránské léky míří do Ruska přes Pfizer a Sanofi – tržby dosahují asi 82 milionů dolarů,“ vysvětluje Generální ředitel „RusIranExpo“ Alexander Sharov.
Kromě přímých dohod s Moskvou se Teherán může stát dopravním uzlem pro dovoz zboží do Ruska ze třetích zemí. „Írán má přístup k Indickému oceánu, takže taková příležitost je,“ poznamenává expert. „To okamžitě otevře cestu do Indie, Pákistánu, Saúdské Arábie, Kataru a Bahrajnu v Afghánistánu.“
Je jasné, že Írán nebude schopen zaplnit všechny mezery. Pokud mluvíme o řadě plynových turbín, Sharov objasňuje, pak mají produkty pro 120-180 megawattů, autodíly, porcelánové kameniny a keramické dlaždice.
Globální přeorientování
„Přeorientování ekonomiky je v plném proudu. Budují se řetězce důvěry s euroasijskými vůdci, obchodní toky se přesměrovávají – to platí jak pro energetické zdroje, tak pro high-tech produkty. Tyto procesy již vedly ke zhoršení obchodu rovnováha v samotné EU,“ říká ekonom Vasilij Koltašov.
Další, například africké a latinskoamerické státy, se podle něj mohou připojit k zemím BRICS: „Nemění se pouze ruská ekonomika, ale struktura celého světového obchodu.“
Obnova ekonomického modelu však není jednoduchá. Situace, ve které se Rusko nachází, je bezprecedentní. „53 procent dovozu pocházelo z Evropské unie a nyní je třeba je úplně uzavřít. To se nikdy nikde nestalo,“ zdůrazňuje politolog Sergej Markov.
Dovozní toky jsou podle něj stále omezené. „Vzhledem k tomu, že dolar stojí kolem 50 rublů, a ne 60 nebo 70, znamená to, že neexistují žádné velké kontrakty,“ pokračuje expert. „Vláda potřebuje čas, aby se rozhodla, co koupit v Číně, Indii nebo Íránu a co vyrobit. sám o sobě.”
„Další komplikací jsou sekundární sankce. Nejprve se musí vlády dohodnout na spolupráci, pak ruská společnost najde potřebný produkt na asijském trhu a pak místní společnost dostane záruky ochrany před západními omezeními. Tato byrokracie bude trvat měsíce,“ upozorňuje Markov. ven.
Podle jeho názoru by se neměl očekávat návrat západního zboží do Ruska: mělo by se spoléhat na Asii, Východ a vlastní síly.
Rozesmál vás ten článek? Odešla IKEA, nahradí ji kdo ví kdo z Indie nebo Číny? Odešel DIor nebo Calvin Klein a nahradí ho nějaké indické módes róbes? Odešel Mercedes a nahradí ho čínská značka Cherry? Atd. Atd.
Chechtáte se, až se za břicho popadáte? Neměli byste!
Odbočím, zajímalo by mne, vy co se můžete umlátit smíchy, jaký jste ročník.
Já už bohužel zapadaný prachem. Ale proto si pamatuji Japonce a jejich výrobky začátkem 60tých let. Když se objevily na evropském trhu. Jak jsme se jim smáli. A jejich autům ještě víc. Kdybyste tu dobu nezažili, vřele doporučuji Haileyho knihu Kola. Skvěle napsaný příběh. Popisující dobu, kdy si v Detroitu dělali z japonských aut velkou srandu. Bude se vám to moc líbit a leccos ozřejmí. Ale třeba už jste dost staří, abyste si pamatovali nástup korejských aut a elektroniky.
Jak jsme se všichni pochechtávali Daewoo Raceru, což byl licenčně vyráběný Opel Kadet…. A prvním modelům Hyundai – třeba Ponny.Elantra a pod.. A dneska to u nás i 30 nebo Tucson spolehlivě nandávají tady Škodovce a jsou to v každém ohledu prvotřídní fára.
A ten Dior a Klein? Zeptám se – kolik zboží od nich máte ve svém šatníku???? Nebo tam spíše visí modely ze salónu Rákos? Tedy od našich vietnamských spoluobčanů? Kolik je u nás těch, co vymetají Diora apod? Jsou, nepochybně. 5% ? Možná 3%. Rusko na tom bude podobně. nyní se otevřelo jistě i padělkům. Z Turecka, Vietnamu a pod. Ale i originálům přes tyhle kanály. Takže kdo na to bude mít, toho Diora nebo zmíněný Benetton – dostane. Až už orígo nebo dobrou kopii. To nemluvím o Turcích a jejich kopírovací schopnosti u oblečení a koženého zboží!!! Jejich triko Adidas je rozhodně z kvalitnějšího materiálu než originál. Vím o čem mluvím. S koženou galantérií je to stejné.
Řešení pro ty, co momentálně a za každou cenu ty nášivky a emblémy musí mít. A padělky připraví originální výrobce o miliardy dolarů. Hodně miliard. A stěžovat si dojdou tak maximálně na nejbližší lampárnu nebo prodejnu popcornu. Podle toho, co najdou blíž.
Ikeu nikdo postrádat nebude. Ikea jsou prkýnka. To klidně, pouhým okopírováním zvládne kdokoliv, kdo má přístup ke dřevu a pořádnému strojnímu parku a nátěrovému materiálu. A také ke katalogům původní firmy. Za mne skvělá šance pro ruský dřevoprůmysl.
Elektronika a spotřebiče? Obrovská pobídka pro Čínu. Která ji bezpečně využije! Už dnes tomuto sektoru často celosvětově dominuje. Ale tohle je totiž jediný trh, kdy svým spotřebním průmyslem a jeho produkty platí za ropu a plyn!A navíc její výrobky jsou vysloveně vítány. Nikdo tam neřeší pirátské kopie a kradení patentů.
A nejen to. Kde se bude pro Evropu určitě zcela bolestivě lámat chleba je automobilová branže. Čína už takhle držela většinu výroby ne/originálních náhradních dílů pro všechny možné značky a typy aut. Teď získá ruský trh ze 100% .A zopakuji to, co píše RIA a co psala opakovaně i Kosa – čínské automobilky zcela přeberou ruský trh. Dodejme, že třetí nejdůležitější v Evropě! A vyzkouší si zde evropského zákazníka. Než se rozhodnou vtrhnout do Evropy. Západní. Vsadím se, že se nyní snaží ulovit co nejvíce manažerů pracujících původně v zastoupení západních automobilek. Aby vedli jejich ruskou expanzi a nastavili ji podle standardů svých původních zaměstnavatelů. A vycvičili na ně personálů jak prodejců, tak především v servisu a logistice. Aby, až se otrkají v Rusku vyrazily jejich auťáky do Evropy. A převálcovaly ji. Stejně jako kdysi Japonci a po nich Korejci…
Jistě – Mercedes, BMW a Audi, plus Ferrari, Rolls a podobní se určitě do Ruska vrátí. Dost možná i VW. Ale na všelijaké Škodovky, Renaulty, Fiaty, Opely, Peugeoty, Korejce a Japonce to moc, či skoro vůbec -nevidím. Až Číňan odchytá mouchy a vyléčí dětské nemoci, mají se tyhle značky na co těšit. A z první ruky si to zažijí právě v Rusku. A následně všude jinde.
Už teď by EU měla přemýšlet, jak se tomu jednou bránit. A rovnou jí sděluji, že přes cla to nepůjde. Protože v Číně se vyrábí příliš mnoho komponent, bez kterých prostě auto sešroubovat nejde…Žádné. Ani německé, francouzské, české, italské, španělské. Prostě žádné. Jen čínské.
Ale to už jsem se dostal někam jinam.
Ano, ruský spotřebitel je ochuzen. Čeká ho život s náhražkami. Možná někdy krušný. Ale řada z nich se ukáže být zajímavější než odešlé originály. V mnoha ohledech.
Opět jsme těmi sankcemi poškodili zejména sami sebe. Není to zatím tak zřejmé jako u ropy a plynu. Ale ono to vyhřezne. V budoucnu. Až se usadí prach.
Nepochybně jsou obory, kde sankce Rusko bolí, někdy až vražedně – náhradní díly pro letecký park, těžební průmysl, celý velký IT sektor, elektronické součástky. Ale i to se určitě poddá. Něco nahradí zejména Čína, něco šedé dovozy. Něco zvládnou Rusové v historicky krátké době sami. Ale i tak zůstane určitě ještě mnoho toho, co prostě Moskvě bude chybět. Zejména v mikroelektronice. Jenže tohle je i Achillova pata Číny. A ta si sakra dá záležet, aby se co nejrychleji odstřihla od závislosti na západní součástkové základně! A tady si jistě lízne i Rusko. Kolik času na to bude potřeba? Osobně tipuji rok 2030. A co potom dear Watson?
Vcelku s rozborem v textu souhlas. Rusko to na čas bude bolet, ale co Evropa? Pokud Rusko odpojí pro Evropu a nakonec i celý Západ tj. vč. Ameriky zdroje energií a surovin a u některých má dominantní pozici, čeká zejména Evropu hospodářská katastrofa! Evropa tyto zdroje nemá a tak si je bude muset obtížné shánět jinde, ale to bude sakra drahé a obtížné! Takže přijde rázný, velký sešup v ekonomice a následný propad životní úrovně obyvatelstva. A jen tak po „politicku“, to okecat nejde! Nyní jde o to, jak bude Rusko ve vztahu k Evropě důsledné. A má vůči ní hodně velké trumfy!
Ta životní úroveň? Ne je to o zániku, bez příkras.
Ta životní úroveň, ne je to o zániku. Bez příkras.
Proč asi západní evropa dováží už deset let „migranty“ z třetích zemí? Aby nás přece naučili žít v nuzných podmínkách.
Ta životní úroveň, ne je to o zániku. Bez příkras.
Další příznak umírající západní civilizace: ta rostoucí dobývá nové trhy. Viz celé pronikání Británie do Indie v XIX. století: na počátku nebyla státní moc, obsazující vojenskou silou území, ale Východoindická společnost, dovážející čaj a vyvážející britskou produkci. Až později, kvůli útokům na britský majetek, zasáhla „politika dělových lodí“. A co britskou vládu v Indii fakticky ukončilo: přehnaná daň z dovážené soli, proti níž Gándhí uspořádal protestní pochod (hrubě zjednodušeno, já vím). Stejně jako konec britské vlády v Americe začal protestem proti dani z čaje. Získat trh je vždy v zájmu dynamické velmoci – a ruský trh je zatraceně velký, to není nějaké albánské tržiště! A tady ho bezdůvodně vyklízejí. Konec dominance Západu! Klesá k tomu, čím byl po tisíciletí, k bezvýznamné enklávě. Je to tři sta let, co je, nebo si myslí, že je, mozkem a srdcem světa. Předtím – i potom – se svět obešel bez něho. A my máme poměrně šikovnou polohu – nemusíme se potopit s ním.
ve strategických oblastech hospodářství budou v rusku přecházet na státní plánování…
Pokud bude putinova vláda dostatečně silná, tak je to příležitost postavit zdravější ekonomiku s menším vlivem oligarchických vztahů tak, jak nám je přes Ukrajinu reklamováno a pětikolkou s jejich aférami realizováno.
nó, aniž bych fandil tomu či onomu, tak z toho „rozboru“ čouhá něco ne úplně jako zlatý úsvit Ruska, jakoby doteď rusové jen chlastali vodku, jedli pelmeně a pumpovali ropu, jestli ono to nebude tou cudně zmíněnou byrokracií ( úplatky) tovaryšstva putinova, ono jaksi kdo podnikal v Rusku nebo s ruskými firmami tak moc dobře ví svý
Plácání a nesmysly! Ano vzniká zde paralelní svět a i ten náš bude paralelní vůči tomu Ruskému Čínskému. A ten Brics se rozpadne už je proto že Indie přišla o území které ji ukradla Čína a Čína ho nehodlá Indii vrátit. Pak je tu Rusko, které v 18/19 století ukradlo území Číně. Sachalin byl čínský a v blízkém budoucnu opět Číny bude a stejně tak většina Sibiře. Od několika občanů ČLR už jsem dávno slyšel jednoznačný postoj „Rusko ukrást Sibrije…Sibrije naše…Sibrije..Čchina!!!! Takže ten Ruský Svět bude asi jen Rusko-Iran-Indie a ten Čínský bude asi jen Čína a nějaké klientské země v Asii a Africe ale asi ne zrovna JAR. Pokud jde o JAR tak ta žádný Brics nepotřebuje a stejně tak Brazílie. Naopak pro Evropu je logické spojení s celým velkým Americkým kontinentem přes Atlantik. Podobně je to se spojením zemi Východní Asie a Asean a Austrálie a Oceánie dohromady s Americkým kontinentem, který je napojený na Evropu. To je ten náš Asijsko-Australoceanský a Amerikontinentalní-Evropský Svět bez Ruska-Iranu-Indie a bez Číny. Většina Afriky se bude integrovat a bude samostatná jako podobně bude samostatné Turecko- Arabské- Pákistánsko-Afghanské-Středoasijské společenství. Takže zde bude minimálně 5 paralelních trhů nebo jinak Světů.
Pán je asi veliký znalec, že?
ferko a čo keby si i ty napsal zo salaša ako to vidíš než kritizovat.to dělají jenom blbečci.jsi schopen napsat jek to vidíš ty? rádi si jistě všichni počtou tvé moudra
No, to vypadá, že to snad psal někdo přímo se zamini s inteligencí,kvalifikací a brilatním análytickým mozkem přímo jako ten mladý, ale tlustý pirátský svazák bídného vzdělání, co tam šéfuje.
Že je Rusko jedním z největších kolonizátorů na světě jsem věděl:
https://www.the-american-interest.com/2017/06/29/russia-last-colonial-empire/
Ale to s těmi územími původně patřícími Číně mi nějak uniklo. Můžete to, prosím, upřesnit? Děkuji…