18.9.2023
Kategorie: Společnost

Kdo potřebuje Českou televizi?

Sdílejte článek:

MARTIN KAVKA

Ty debaty a argumenty ministra Baxy z ODS mi připadají nesmyslné. Nechci se vracet k tomu, že ODS slibovala, že se poplatky nebudou zvyšovat. Že ODS nedopustí daňovou zátěž obyvatel a další krásné řeči. I kdyby se poplatek nezvyšoval, tak kdo potřebuje Českou televizi? Proč platit poplatek za něco, co 70 procent obyvatel nesleduje?

Je to stejné, jako by všichni museli povinně platit dálniční známku, protože i když po nich většina nejezdí, tak přeci z dálnice mají prospěch všichni, ne? I stařenka co si koupí v Kauflandu rajče z Maroka.

Už jednou naše vláda rozhodla , za pomoci organizace OSA (Ochranný svaz autorský), která si prosadila, že když si koupíte tiskárnu, papír do tiskárny, kopírku, flashku, tak z toho platíte i poplatek OSE. Co kdybyste si náhodou vytiskli na papír knihu nějakého ještě žijícího autora, knihy, kde jsou ještě platná autorská práva. Flashku, protože co kdybyste náhodou na ní nahráli třeba český poklad Helenu Vondráčkovou. Poplatek OSE platí i studenti, kteří si nechají vytisknout a svázat svojí diplomovou práci. Že je to absurdní?

Je, stejně jako je absurdní, že všichni kdo mají doma televizi musí platit výpalné České televizi a Českému rozhlasu. Co na tom, že Českou televizi nesleduješ, ale mohl bys a navíc Česká televize vytváří “hodnotné programy” pro všechny skupiny diváků.Možná to platilo před dvaceti lety, ale v době internetu, kdy existuje nespočet televizí, streamovacích služeb, tenhle argument nejenže kulhá, ale je přímo chromý. V době, kdy si každý najde na internetu co ho zajímá, v době nejen internetových, ale i satelitních TV, kdy si mohu předplatit tv kanály o vaření, historii, geografii, zpravodajské televize, televize určené pro postižené, gaye, mi nedává smysl si platit televizi, kterou nesleduji a ani nechci sledovat. Nemám jediní důvod si zapnout jakýkoliv kanál tohoto mediálního molocha, který jen bobtná programy, ale také urážkami těch, co platí jeho provoz, protože dotyční mají jiný názor než “objektivní a nezaujatí” redaktoři ČT.

Ministr Baxa se ovšem nerozhodl jen zvýšit koncesinonářské poplatky. On chce, aby poplatky platili i ti co je doposud neplatili. Stačí vlastnictví počítače či mobilu. A navíc by nově měli platit i firmy podle počtu zaměstnanců, protože lidé mají i firemní mobily a Mařenka u pásu ve Škodovce určitě tráví půlku času své pracovní doby sledování Nory Fridrichové a diskuzemi Václava Moravce. I když to je nemožné, tak teoreticky by mohla. Takže ať firma platí.

Trochu odbočím: Kdysi jsem četl jednu ekonomickou úvahu od amerického ekonoma, jehož jméno jsem již zapomněl. V této úvaze byla jedna kacířská myšlenka a totiž, že vznik patentového úřadu zbrzdil pokrok. Je to svým způsobem monopolizace duševního vlastnictví. Uváděl to na příkladech, že kdyby

Patentový úřad existoval od Starověku, tak dodnes je civilizace ve Starověku. Rozvoj probíhal na kopírování a zlepšování kopírovaného.

Z mého pohledu je to s výpalným České televizi stejné. Co nutí Českou televizi být objektivní, akceschopnou, akční, podávat lidem to, co lidé chtějí? Nic, vůbec nic. Svoje má jisté na rozdíl od komerčních televizí, které musí bojovat o diváka nejen pořady, ale i zpravodajstvím a každý přešlap jim dá divák najevo za pomocí přepínače na jiný kanál.

Jak dlouho by vydržel pekař, který by pekl podle svého, ale lidé by to zboží nekupovali, protože sice má dobré housky, ale koblížky stojí za houby. No, pekař by pekl hlavně ty koblížky, které by pak každý večer házel do koše. Pokud by neměl bohatou milenku, kterou každý večer uspokojí a ta ho dotuje, tak dlouho asi ne. Takový pekař pak klidně řekne, že občas někdo ten koblížek potřebuje. Jak to řekl feldkurát Katz ve Švejkovi? To se nám to hoduje, když nám lidi půjčují! Jenomže ČT lidé nepůjčují, ale jsou nuceni platit.

Když je ČT pro všechny…..Proč se vysmívá Babišovým voličům? Proč zesměšňuje katolíky a křesťany všeobecně, pokud to nejsou marginální skupiny s láskou pro všechny? Proč zesměšňuje Orbána, Hnutí pro Rodinu? Trumpa? Zveličuje marginálie a dehonestuje ty co ukazují na problémy současné vlády?

Ne, nesledoval jsem ČT, jen jsem četl blogy a příspěvky a několikrát záznam na youtube, kdy k nějakému problému bylo přizváno několik osob, které byly zajedno, ale ani jeden oponent. Proč chce ČT televize poplatky i od lidí, kteří jsou ČT odporní a které Česká televize uráží a nedá jím slovo v diskuzi?

Škoda, že už u nás není trest smrti. Ne, že bych toho litoval, ale bylo by zajímavé platit každý měsíc pět korun na gilotinu. Sice se tě to netýká, ale co kdyby.

Nechceš být přeci popraven tupým nožem, že?

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)