8.11.2022
Kategorie: Politika

Kdo jsou voliči Fialovy vládní koalice?

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

Tohle nevymyslíš. Není to problém politický, daleko spíše sociologický. Kdo jsou voliči Fialovy vládní koalice? Převážně střední vrstva zdejší společnosti. Proč tihle lidé volí, jak volí? Inu, volí tak proto, že se svojí volbou utvrzují v příslušnosti k jisté společenské, z jejich pohledu vyšší, vrstvě. Potvrzují si svůj společenský status. Vůbec jim u toho ale nedochází, že ve skutečnosti volí proti svým vlastním existenčním zájmům, zájmům ekonomickým i politickým. Žádný svéprávný člověk přece nepreferuje cizí zájmy na úkor svých vlastních.

Prozření z tohoto omylu vůbec není jednoduché, zvláště pak, když média hlavního proudu svojí propagandou tuhle masu v jejím omylu dennodenně utvrzují. Jak? Tím, že zbytek společnosti neustále nálepkují. Většinou zcela nesmyslně. Tu jako xenofoby, tu jako extremisty, tu jako ruskou pátou kolonu, tu jako nácky, tu jako dezoláty.

Nejparadoxnější na celé věci je, že tihle, „xenofobové“, „extremisté“, „ruští švábové“, „náckové“ a „dezoláti“, kteří si na nic nehrají, pročež se řídí pouze svým zdravým selským rozumem, se z dlouhodobého hlediska vykazují lepšími politickými instinkty než celá ta namistrovaná, leč popletená „vyšší“ střední vrstva.

Až zase budete nevěřícně kroutit hlavou, jak je možné, že někdo volil takový materiál, jaký tu momentálně vládne, třeba když z obrazovky promlouvá bejby-ministr zahraničí nebo když svoje moudra rozdává topácká předsedkyně sněmovny, buďte ke svým spoluobčanům shovívaví. Mnozí z nich netuší, nevědí, nedomýšlejí, co činí. Někteří z nich třeba časem prozřou. Naděje umírá poslední.

 

Petr Štěpánek

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)