8.1.2023
Kategorie: Ze světa

Kdo je Kevin McCarthy, který se stal novým předsedou americké Sněmovny reprezentantů? A proč jeho volba trvala tak dlouho?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

Tento týden rezonovala všemi americkými médii volba šéfa americké Sněmovny reprezentantů. Mainstreamová média zcela vypustila důvod, proč se dlouho nedařilo nikoho zvolit.

Můj názor je ten, že důvodem je problém „dvou stran.“ Tím se velmi omezuje názorová škála, která může být i v rámci jedné strany velice rozmanitá.

Antisystémově smýšlející Američané, jichž je poměrně hodně – podle mého názoru možná víc, než v Evropě – dnes většinou volí republikány, i když mnozí kandidáti mají názorově blíž ke zcela prosystémovým a jinak spíš názorově jednotným demokratům.

Jenže koho jinak volit, když není na výběr?

Během oné zdlouhavé volby předsedy Sněmovny reprezentantů jsem tedy nahlížela na články i diskuze na různých nemainstreamových webech, abych zjistila, co za zdlouhavou volbou skutečně stojí.

Odpůrci McCarthyho, kteří dlouho odmítali zvolit loutku.

Podle všeho jde o to, že velká část republikánských kandidátů je jednoduše prosystémová a jsou dokonce ochotni dělat i jisté ústupky demokratům. Tito kandidáti také plně podporují další vyzbrojování Ukrajiny a posílání peněz do této černé díry, zatímco v USA jde životní úroveň razantně dolů.

Každopádně i kandidát republikánů McCarthy patří k těmto systémovým republikánům. Jenže část republikánských kandidátů, kteří hlasovali proti McCarthymu, měla svého kandidáta, názorově velmi podobného floridskému guvernérovi DeSantisovi.

Tedy jednalo se o skutečně antisystémového kandidáta, který ovšem nevyhovoval té části republikánů, kteří podporovali McCarthyho. A protože těchto prosystémových kandidátů bylo víc, tak došlo k patové situaci.

McCarthy byl nakonec zvolen i jeho odpůrci jen proto, že nakonec slíbil i nějaké ty ústupky těm, kdo ho odmítali volit. Jeden z podporovatelů McCarthyho se dokonce vrhl na svého spolustraníka, který naopak McCarthyho odmítal volit. V té době chyběl McCarthymu ke zvolení pouhý jeden hlas:

Republikán Mike Rogers z Alabamy se vrhl na  Matta Gaetze (R-FL), kongresmana, který chtěl zabránit Kevinu McCarthymu, aby převzal vedení Sněmovny a musel být zadržen republikánem Richardem Hudsonem, než mohl na půdě Sněmovny reprezentantů vypuknout totální pěstní souboj.

Republikánský zákonodárce z Alabamy, člen řídícího výboru Sněmovny reprezentantů zodpovědný za vydávání doporučení předsedům výborů, nedávno pohrozil neústupným republikánům, kteří nebudou hlasovat pro McCarthyho, že budou zbaveni funkcí ve výborech.

Po tvrdém vnitřním boji o moc se nakonec republikán Kevin McCarthy stal novým předsedou americké Sněmovny reprezentantů.

57letý politik byl zvolen do mocného postu v 15. kole  poté, co ho různí straničtí kolegové odmítli podpořit v předchozích kolech, a proto mu opakovaně chyběla potřebná většina.

McCarthy, Trumpův důvěrník, je po americkém prezidentovi a jeho viceprezidentovi novou trojkou ve státním žebříčku a jde tak ve šlépějích demokratky Nancy Pelosiové v tomto mocném úřadu.

Po listopadových parlamentních volbách se Kongres v úterý poprvé sešel v nové konstelaci. Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů – v Senátu mají demokraté prezidenta Joea Bidena stále těsnou většinu.

„Republikánskou stranu opět povede kalifornský libtard,“ tvrdí blogger Chris Menahan. „Můžeme očekávat, že jako řečník bude McCarthy upřednostňovat Izrael a Ukrajinu a bude pokračovat v práci na očištění Republikánské strany od vlastenců a nacionalistů.“

„McCarthyho republikáni minulý měsíc spolupracovali s demokraty, aby zajistili, že homosexuální manželství bude zakotveno v zákoně, aby potěšili megadárce GOP, jako jsou transgender miliardáři ‚Jennifer‘ Pritzker a Paul Singer, a bezpochyby se v nadcházejících měsících přikloní k rozšíření privilegií LGBT,“ dodal Menahan.

Tolik krátké zhodnocení z USA.

Pro ty, kteří McCarthyho odmítali zvolit, je problémem právě jeho snaha o „vyčištění“ strany od lidí, kteří mají poněkud antisystémové smýšlení. Například od těch, kdo nesouhlasí s extrémně liberální potratovou politikou demokratů (k níž se začíná přiklánět i většina republikánů, včetně Trumpa), LGBTQI propagandou, nekončící podporou Ukrajiny, covidovými nařízeními apod.

V diskuzích na americké alternativě psalo mnoho Američanů, že svým kandidátům posílali e-maily se žádostí, ať vymění McCarthyho za jiného kandidáta. Marně. Podle všeho museli takových e-mailů od svých voličů dostat tisíce.

Otázka tedy je, kolik republikánských kandidátů skutečně zastupuje svoje voliče. Je to jen ta hrstka, která odmítala volit McCarthyho?

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)