23.2.2023
Kategorie: Společnost

Kde udělala ministryně Černochová chybu?

Sdílejte článek:

KAREL SOCHOR

Naše akademické instituce jdou poslední dobou od maléru k maléru. V Brně vyšetřuje policie vydírání studentek na tamní Pedagogické fakultě, k podobným nepřístojnostem se sexuálním podtextem mělo docházet i na Palackého univerzitě v Olomouci. Ministr školství věci označil za nepřijatelnou trestnou činnost pedagogů a právě proto by se jimi měla zabývat policie.

A kauzy se sypou i jinde. V Plzni se vyšetřují úplatky za udílení stipendií. A po nějakých dvaceti letech dosti široce známých nepřístojností na Fakultě humanitních studií v Praze probíhá i tam šetření celouniverzitní ombudsmanky. Jde o dvojici dvou pedagogů, nyní postavených mimo výuku. Ti nadto působili i jako papaláši v Akademii věd, jmenovitě na ÚSD neboli Ústavu pro soudobé dějiny, nyní známém jako Ústav pro smyslné dějepisce. Jeden z té dvojky, Miroslav Vaněk, tam od roku 2017 dělal ředitele, a nedávno ho předsedkyně Akademie jmenovala ředitelem na dalších pět let:

https://www.usd.cas.cz/aktuality/ustav-pro-soudobe-dejiny-opet-povede-miroslav-vanek/

Ten nakonec vzhledem k rozsahu nepravostí teď v únoru musel rezignovat. Podobně musela rezignovat na post zástupce ředitele ÚSD i druhá postava skandálu, Pavel Mücke. Na věci nejvíc zaráží, že o svérázných papalášských praktikách těch dvou se ví na fakultě i v Akademii nějakých 15 let. Obětí byla dlouhá řada studentek, po kterých oba smilníci požadovali sexuální přízeň. A nechtěli ji zadarmo, naznačovali, že na oplátku budou studijní výhody. Některé znechucené oběti raději přešly studovat něco jiného, aby se těm nestydatým návrhům vyhnuly. Jiné z obav před znemožněním dokončit studium raději neprotestovaly a mlčely. Tohle všechno se nějakých 15 let vědělo jak na fakultě, tak na Akademii, ale vždycky se to nějak ututlalo. Roli v tom měl hrát i ‘přítel po boku’ obou sexuálních vydíračů – předchozí ředitel ústavu Tůma. Ten tam panoval neskutečných, rekordních 19 let, 1998 až 2017.

V minulém roce začala věc nebezpečně prosakovat, a vědělo se, že jakmile se ujme úřadu univerzitní ombudsmanka, oběti se na ni chystají obrátit. A tak se spustila akce pro zmatení veřejnosti. Oba pachatelé začali být oslavováni jako české národní vědecké stříbro. Náhle se objevilo, že Vaněk má tak závratné výsledky (nic takového neměl, byl to původně učitel dějepisu), že mu předsedkyně Akademie udělila Medaili Palackého:

https://fhs.cuni.cz/FHS-1002.html?news=16427&locale=cz

Podobně bylo třeba i nějak okrášlit toho Mückeho. Aby se umlčely protestní hlasy, že páchá nepřístojnosti na studentkách, tak se mu zase přihrál titul ‘jednoho z nejlepších univerzitních vědců pod 40 let’:

https://www.facebook.com/USDAVCR/posts/2049778295047128/

Ale tohle vstřícné oslavování se asi ještě nezdálo dostatečné, a tak se přes Akademii zainteresovala i ministryně obrany Černochová, a ta vloni v listopadu (když už si o tom brzkém skandálu cvrlikali i vrabci na střechách) tu frašku opravdu korunovala. Korunovala ji totiž tak, že dekorovala Vaňka vyznamenáním Zlatá lípa:

https://fhs.cuni.cz/FHS-1002.html?news=16905&locale=cz

Zlaté lípy se udělují těm, co se: “významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod”. Dokonalá absurdita – vyznamenána byla profláknutá figura, která roky porušovala základní práva studentek, zneužívala své postavení, snažila se získat korupční plnění v podobě sexuální přízně. Zjevně šlo o součást zinscenované bubliny, která měla znejasnit, zamlžit nabíhající vyšetřování.

Kam proboha Černochová se Zažímalovou daly svoji soudnost? Už jen zbývá, aby byl nějak odekorován i ten D. Feri.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
76 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)