5.10.2022
Kategorie: Politika

Kde je prezidentský kandidát?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Tak kavárna už vydula do prostoru několik kandidátů na hlavu státu. Nově se o post přihlásil i senátor Pavel Fischer, který to projel minulé volby a očekává, že pro zvýšení svého bodového ohodnocení to demonstrativně projede i v nadcházejících. Hrozí, že se o hradní krmelec v druhém kole seperou generál Pavel a pirátská Čaputová, kterou v Brně znají pod jménem Nerudová. Jenže je tu i hospoda. Ta sice nenabídla žádná nosná jména, ale zato má potenciál volebního buldozeru. Viz dvě hradní období Miloše Zemana.

Jenže Miloš končí, mává trenýrkami a odchází na Vysočinu vyhánět z knihovny jezevce. Sláva mu, úřadoval hezky po zemanovsku, trochu vytuneloval spravedlnost udělením milosti svému nadlesnímu, dopustil se několika pobouření, pronesl několik výborných proslovů, zurážel několik jedinců, kteří si o to říkali a dopustil se toho, že vědma Džamila Stehlíková začala rozhazovat diagnózy po zahlédnutí pacienta v televizi. Prostě Miloš Zeman.

Jenže budou se voliči Zemana rozhodovat mezi generálem a českou Čaputovou? To si nedokážu představit. A tak budou volit Okamurova Šemíka Jaroslava Baštu? Je to bývalý disident. Jenže, no, asi ne. Není disident jako disident. A Bašta prostě Havel říznutý Okamurou není. Budou volit soudy ztrhanou Alenu Vitáskovou? Není o ní slyšet, nemá ani dostatečnou průraznost, není podbízivá, nemá prachy a za sebou sponzory. A není dost prezidentská, abych tak řekl. Nemá to v sobě.

A tak nakonec zbude Josef Středula. Ten se v diskusích a při rozhovorech snaží držet nestrannost. Nekope ani do hospody, ani do kavárny a ani za jednu z nich. Diplomat. Zároveň se jako hlava odborářů vymezuje proti současné vládě, chystá na 8. října první odborářskou demonstraci proti vládní nečinnosti (kde, jsem si jist, nebude ke slyšení, že jediným řešením krize je omluva Rusku), má za sebou léta práce na očích jako dlouholetá hlava odborářů a tím pádem hluboké politické zkušenosti. Jeho rétorika je vypracovaná.

A co je nejspíš pro naši dobu plnou nenávisti a pohrdání důležité. Neštěpí tolik. Hospoda by jej s výhradami vzala za svého. S výhradami by jej vzala za svého i kavárna. Je to prostě Středula, někde uprostřed. Předběžně, a pokud najdu občanku, která se mi někam zakutálela (cože, vy nemáte kulatou občanku? Co jste to za lidi?!), nejspíš to hodím Středulovi. Výhrady mám, co bych neměl. Ale to mám prakticky ke všemu, co se hýbe. Jenže než se dočkat toho, že na Hradě usedne bezmyšlenkovitý generál nebo česká varianta Čaputové, to ty výhrady zcela v klidu akceptuji a vyřádím se, až Středula usedne na trůn.

Ovšem to pouze v případě, pokud nekandiduje Babiš. Pokud Babiš kandiduje, odstřelí Středulu a utká se s někým z dua generál/Čaputová a hrozí, že prohraje, protože jeho schopnost štěpit společnost je obrovská. To se pak oba tábory semknou a půjdou k urnám řvát na ty druhé. Což by se Středulou, předpokládám, nebylo. Prostě by oba tábory pokrčily rameny a našly si jiné téma vhodné k plivání na druhou stranu barikády.

Ale možná přijde i kouzelník. Esoterický kandidát Karel Janeček to má totiž spočítané. Po počátečním odmítnutí musí zákonitě přijít přijetí. Po zářijových 2,5 % v předvolebním výzkumu nejspíš očekává probuzení lidu a říjnových nejméně 30 % zájmu o jeho bytí v hradní nirváně. Janeček se ochomýtal i kolem demonstrace 3. září na Václaváku. Tam je jeho elektorát? Aby se, holoubek, nepřepočítal. Senátní volby přejely přes píseček nejen Babišovi, ale i Janečkovi. Mimo jiné snad Janeček počítá s mediálními hnojomety, které jej už při náznaku vyšších procent zájmu voličů provedou ukázkou očerňující kampaně, kde to bude hýřit pojmy jako antivaxer, patron kouzelníka Žita, demonstrant z Václaváku… Janeček má jistě ledničky oblepené hesly – Janeček je prezident – hezky podle návodu new age fušeřiny přání, kdy si stačí svůj sen napsat na papírek a magnetkem chytit na ledničku, a vesmír už se postará, aby se přání vyplnilo. Ale troufám si mu navrhnout, aby si pro čtení v Akáše vzal silnější brýle. Jméno Janeček ve spojení s hlavou České republiky tam na sichr není.

Koho byste volili v presidentských volbách 2023?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)