19.5.2023
Kategorie: Společnost

Kde je novinářské dno?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Anna Dohnalová a Jiří Kropáček ze serveru Aktuálně.cz opsali od neziskovky Evropské hodnoty seznam dezinformátorů. Už jen spojení „seznam dezinformátorů“ by měl u novináře vyvolat nucení na dávení, protože v tom musí nutně spatřovat minulé časy a jejich pořádky. U zmíněných dvou nevyvolal. Dobrá, třeba jsou v seznamu skutečně Ruskem prokazatelně placené a zbídačené existence, které chtějí naši zemi zatáhnout do pekla područí cizí velmoci. Jako třeba Václav Klaus nebo Andrej Babiš? I ti na seznamu z Aktuálně.cz a Evropských hodnot figurují.

V okamžiku, kdy se na seznamu dezinformátorů objeví opoziční a bývalí politici, kteří se kriticky vyjadřují k současným poměrům, mělo by i ve velmi pomalém novináři hrknout a vnitřní záklopka by ho měla zastavit v páchání dobra tohoto druhu. Anna Dohnalová a Jiří Kropáček záklopku nemají. Asi ji dali do frcu, když nastupovali do Bakalova ideologického centra. Po školení mají výhradní zájem na tom, aby v politice převládala výhradně jen jimi preferovaná strana.

Dát vedle sebe Tomáše Čermáka, jehož výstup do kamery, výstup plný primitivní nenávisti, vulgarit a ohavnosti byl ukázkou toho nejnižšího, a Václava Klause, který zcela pragmaticky, kultivovaně a civilizovaně oponuje, to chce žaludek skutečně kachní. Dát do soupisu hysterickou Janu Peterkovou, která plácala páté přes deváté, vedle profesora Miroslava Ševčíka, významného ekonoma a profesora, který jen nesouhlasí se současným vývojem a kultivovaně a na základě argumentů i vlastního politického přesvědčení oponuje současné době, to chce hodně omluvenek na hodiny občanské nauky, kdy se učily principy demokracie a svobody. Dobrá, ani Klaus, ani Ševčík nejsou aktivní v politice. Komentují.

Co ale dělá v seznamu dezinformátorů Andrej Babiš? Hlava opozice v Poslanecké sněmovně. Tedy ona záruka demokratičnosti naší společnosti, protože demokracie jako taková je postavená na soutěži politických stran a bez opozice není demokracie. Co dělá na seznamu dezinformátorů Andrej Babiš? Dohnalová a Kropáčkem křísí smrádeček vlády jedné (pěti)strany? Co tam dělá Jindřich Rajchl, který buduje pod vlastní značkou zatím neparlamentní, ale regulérní opozici? Nesouhlas začíná být označovaný za dezinformační? Co tam dělá Zuzana Majerová, další mimoparlamentní opoziční politička? Co tam dělá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová?

A to vše na podkladech podivné neziskovky Evropské hodnoty, která je placená z USA, z českého i evropského rozpočtu. A to jen proto, že jejich lidé jsou rozlezlí na těch správných místech, odkud jde do jejich mateřské líhně jménem Evropské hodnoty pumpovat peníze z veřejných rozpočtů. A jejich politické přesvědčení z nich teče horem dolem.

Dejme příklad práce neziskovky Evropské hodnoty. U Andreje Babiše, tedy hlavy opozice, stačí pro jeho odsouzení na seznam dezinformátorů to, že dal rozhovor XTV a Parlamentním listům a že během své dlouholeté politické kariéry řekl několik nesmyslů. Podívejme se na Ivana Bartoše, hlavu Pirátů, tedy hlavu jedné z koaličních stran vlády. Ivan Bartoš dal rozhovor XTV. Dal rozhovor i Parlamentním listům. A jeho vzpomínky na to, jak ve dvaceti letech položil na lopatky tehdy desetiletého judistu Lukáše Krpálka vešly do análů jako ty skutečně vymazlené. Proč není na seznamu dezinformátorů? I tak vágní důvody by jej tam měly dostat. Proč tam není? No protože je to chucpe. Stejně jako je chucpe, když na seznamu, jakémkoliv seznamu „nepřátel státu“, figuruje kdokoliv jiný. Jenže Bartoš není na seznamu, protože plní agendu, kterou v Evropských hodnotách i na Aktuálně.cz vzývají.

Jak lze označit novináře, kteří zcela nekriticky přeberou „informace“ politicky vyhraněné neziskovky, která si už ani nehraje na to, že by zastávala demokratické hodnoty, ale zastává už jen ty evropské? Jaké je pro takové novináře slovo? A je dobré, že tady tak nějak na obojek dojdeme k závěru, že ono popření svobody z rukou dvou zmíněných je nějaká norma, na kterou si máme zvykat? A že normu budou stanovovat takoví svazáci bez svědomí a moudrosti nutné k vykonávání funkce novináře?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)