25.10.2023
Kategorie: Ze světa

Kamenné tváře aneb Čaputová jmenovala Ficovu vládu

Sdílejte článek:

COM

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu jmenovala novou slovenskou vládu v čele s Robertem Ficem (Směr-sociální demokracie). Vládní koalici vytvořily strany Směr, Hlas-sociální demokracie a Slovenská národní strana (SNS).


Fico počtvrté zasedl do křesla předsedy slovenské vlády. Naprostá většina nových ministrů je ve svých funkcích nováčkem. Do vlády se však vrací například bývalý ministr vnitra Robert Kaliňák, který nyní stojí v čele resortu obrany.

Do křesla ministra financí se vrací Ladislav Kamenický. Nový ministr školství Tomáš Drucker byl v minulosti ministrem vnitra a zdravotnictví. Členkami vlády jsou také tři ženy.

Ceremoniál se odehrál téměř bez úsměvů. Čaputová řekla, že občané ve volbách demokratickým způsobem vyjádřili svou vůli. „Mým úkolem je respektovat výsledky voleb a jmenovat vládu, která splní podmínky pro řádné fungování,“ uvedla.

Hlava státu upozornila, že novou vládu čeká řešení vysokých cen energií a ozdravení veřejných financí při zachování sociálních standardů. „Je potřeba zvýšit dostupnost zdravotní péče, úroveň školství a zabezpečit financování samospráv,“ dodala.

Prezidentka přivítala ujištění nové vládní koalice, že za kontinuitu považuje členství Slovenska v Evropské unii a Severoatlantické alianci. „Věřím, že budete pokračovat v dobré sousedské politice vůči našemu jižnímu, severnímu, západnímu, ale i těžko zkoušenému východnímu sousedovi,“ zdůraznila Čaputová.

Fico připomněl, že ve středu složil svůj desátý slib poslance a čtvrtý slib předsedy vlády. Konstatoval, že ještě nikdy v moderní historii Slovenska nepřevzala vláda natolik rozvrácenou společnost. „Nikdy vláda nečelila natolik špatným sociálně-ekonomickým ukazatelům, chudobě a rozvráceným financím. Za posledních tři a půl roku se obrovské množství věcí úmyslně ignorovalo nebo tolerovalo,“ uvedl předseda vlády.

Fico slíbil, že nová vláda se nebude vyhýbat žádným výzvám. „Vůči všem se postavíme tak, jak se na hrdou slovenskou vládu patří. Budete slyšet ze slovenské vlády a slovenských ministerstev suverénní slovenský hlas. Budete vidět vykonávání suverénní slovenské zahraniční politiky. Budete vidět profesionální výkon. Přeji si, abychom po skončení mandátu této vlády mohli všichni společně konstatovat nikoliv čísla, ale to, že na Slovensku se bude žít lépe a Slovensko bude také klidnější. Tento slib dávám před celou slovenskou veřejností,“ dodal předseda vlády.

Složení slovenského vládního kabinetu

Předseda vlády Robert Fico (Směr)

Ministr zahraničí Juraj Blanár (Směr)

Ministr dopravy Jozef Ráž mladší (Směr)

Ministr obrany Robert Kaliňák (Směr)

Ministr financí Ladislav Kamenický (Směr)

Ministr zemědělství Richard Takáč (Směr)

Ministr spravedlnosti Boris Susko (Směr)

Vicepremiér pro plán obnovy Peter Kmec (Hlas)

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas)

Ministr práce, sociálních věcí a rodiny Erik Tomáš (Hlas)

Ministr školství Tomáš Drucker (Hlas)

Ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková (Hlas)

Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas)

Ministr informatizace a regionálního rozvoje Richard Raši (Hlas)

Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (SNS)

Ministryně kultury Martina Šimkovičová (SNS)

Ministr cestovního ruchu a sportu vznikne až 1. 1. 2024 a povede ho nominant SNS

Předseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas)

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
27 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)