16.6.2023
Kategorie: Ekonomika

K čemu je práce dobrá?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KLUHAVÝ

Plně zaměstnaný člověk jdoucí brzy ráno do zaměstnání, z něhož odchází náležitě vyčerpaný po celodenní dřině, má večer náladu tak na to se najíst a jít si lehnout. V podstatě jde pro vládu o ideálního občana nemajícího čas přemýšlet o tom, proč se tolik dře. On totiž nestačí pořádně sledovat dění kolem sebe a v podstatě mu uniká, že je stále více okrádán ve prospěch těch, kteří řídí stát. A to ať už přímo či nepřímo.

K tomuto poznání lze dojít snadno. Pokud jste dosud měli čas sledovat lumpárny poslední vlády a už jste z toho v depresi, znamená to, že příliš intenzívně nepracujete. Dokážete li to změnit a vrhnete se s větším úsilím do budování … asi liberálního a tím i zkaženého kapitalismu, budete po návratu domů tak vyčerpaní, že Vám televizní obrazovka bude ukradená a nebudete mít ani snahu si tu prolhanou mašinku na nesmysly pustit. Sice tím přijdete o mnoho informací poskytovaných profesionálními manipulátory a dezinformátory, ale zase nebude mít možnost si stěžovat a polemizovat o vládních či eurounijních rozhodnutích. Ta připomínají buď špatný vtip, případně dokonalou parodii. To i bez ohledu na to, že jejich tvůrci je myslí vážně. Dá se tedy konstatovat následující. Jste li kritikem současného režimu, pracujete málo, na práci se nesoustředíte a vaše produktivita je mizerná.

Důsledkem kvalitně prováděného zaměstnání tak je mimo náležitého fyzického a duševního vyčerpání nejen vzácná nevědomost o levárnách vlády, ale také pozdější překvapení. To když zjistíte, že se dřete jako momentálně neoblíbené domácí zvíře přidané na seznam objektů vypouštějících zákeřné plyny ohrožující klima na planetě, ale přesto máte stále méně peněz. Drtí Vás vyšší různé daně, platby u zubaře, ceny energií, vlastně všeobecná drahota bez efektu v podobě našeho kvetoucího státu. O bohatém hnojení ukrajinských statků ani mluvit nebudeme, mohli bychom být dehonestováni pro nedostatek solidarity s ukronacisty. Když už jsme u Ukrajinců, zdá se, že ty bývalé pracanty nahrazují všude přítomní kuřáci, uživatelé různě barevných parkovacích zón s UA na SPZ, opékači buřtů v parcích či hluční návštěvníci náleven a restaurací. A protože ti zase tolik své dosud u nás pracující krajany v pracovní horlivosti nenapodobují, jsou ,,nuceni“ pobírat mnoho přídavku od státu včetně nově na bydlení. A to vše je hrazeno právě z toho, co Vy usilovným zdržováním se v zaměstnání vyděláte a odvedete na daních všeho možného druhu.

Nepouštíte li si TV, nedostávají se k Vašim uším ani události spojené s Green Dealem. Zatím jezdíte autem, na pohonné hmoty ještě máte, cvrčky v potravinách jste ještě nezaregistrovali a uniká Vám plno dalších věcí. Takže šok z následujícího dění bude oproštěn od dlouhodobého projevu obav z budoucnosti a ve chvíli uvědomění si toho, že je vše jinak, přijde skutečná rána. Policie Vás vysadí z Vašeho auta, hotovost v peněžence se stane minulostí, na hranici Vaší čtvrti Vás zastaví zákaz jejího opuštění, na dovolenou budete moci odletět po kontrole digitálního očkovacího průkazu a faktura za elektřinu bude to poslední, co před sebevraždou uděláte. V jídle objevíte krovky z čehokoliv a při snaze vrátit se po práci do svého bydlení zjistíte, že už je sdílené a pro Vás v něm není místo. A ve finále můžete od státu dostat i zelený oblek a jakousi hračku, s níž Vás vyženou proti Rusům.

Zdá se, že Češi jsou velmi pracovitý národ. Ač se tu dějí neskutečné lumpárny namířené proti nám, je velmi reálné, že to většině nevadí. Takže asi také hodně pracují a nemají čas přemýšlet či sledovat dění kolem nich a nad nimi. Je to s podivem, protože jde o jejich život a budoucnost. Co se tedy trochu zastavit, změnit tempo a koloběh života, urovnat myšlenky a začít vnímat a přemýšlet? Moc času už nám nezbývá. Ostatně vláda si uvědomuje, že lidé mající moc volna by mohli dělat problémy. Třeba takoví senioři by se mohli dle Pětikolky a jejích rádců vrátit do práce a tam asi i skonat. Je to ekonomicky zdůvodnitelné a lidsky nelidské. Co tedy bouchnout pěstí do stolu a na chvíli přestat makat a jít si to s tou vládou vyříkat na férovku? Nevěřte, že to udělá někdo za nás. Rajchl, Okamura, Babiš, odbory? Nikoliv, ti všichni jsou součástí systému. A dokud jim ten systém necháme a nerozbijeme, budeme pro všechny jen levnou námezdní sílou marně se dožadující plnění slibů, honící se za platy na úrovni sousedního Rakouska a pouze doufající v lepší zítřky. Ty však rozhodně nepřijdou.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)