17.12.2022
Kategorie: Společnost

Jsme nemocní nenávistí

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Nynější týden zase začal. Sprcha nenávisti nejdřív z jedné strany, poté z druhé. Jednomu se u toho roztočí hlava a pak neví, kde ji má. Kdybych si psal deníček, zápis by vypadal nějak takhle:

Pondělí

Milý deníčku, dnes mě zásobuje jedna strana konfliktu, že prý jsem proruský troll, který se zastává lidí, jež dezinformují, lžou, poškozují Českou republiku svou protizápadní politikou. Mám si to prý hodit. A to jsem přitom jen trval na principech svobodné společnosti, kde má právo mluvit každý a jedině soud mu může přidělit nálepku lháře a škodila. Argument, že si má společnost s různými variantami pravdy poradit, je marná. Slyším jen argument – 1+1 rovná se dvě a když někdo tvrdí, že 1+1 rovná je osm, je prostě lhář.

Ale taková logika, milý deníčku, je jako ze základní školy. Dnes jsem slyšel politicky lhát Andreje Babiše. No, dobře, lhát, ne zrovna lhát, ale přikrášlovat si pravdu svým směrem a ve svůj prospěch. Tak nějak jsme si zvykli a je obvyklé, že to politici dělají. Nafukují téma, dělají z něho strašáky. Dělají to ale úplně všichni. Premiér Fiala před volbami hřímal v televizní debatě, že on, on osobně se postará o to, aby se zatočilo s trhem emisních povolenek. No, ve vládě je rok, nezatočil. Ani se o to nepokusil. Před osmi lety ten kverulant hřímal od pultíku, že ekologická politika EU je šílenost, kterou je potřeba zastavit. Je to dezinformátor, když teď tvrdí naprostý opak a je nadšeným stoupencem Green Dealu? Je? Není? Ne, je to politik. Kasička, do které se sypou z vyšších míst témata a on je bez rozumu papouškuje. Upřímně, Fiala je na tohle papouškování a obracení názorů expert. Babiš ve funkci premiéra v ČR alespoň předstíral, že v EU bojuje, ač před pány z Berlína a Bruselu panáčkoval stejně jako Fiala.

1+1 je strašně dogmatické. To předpokládá, že nejsou další dimenze. Aplikovat princip 1+1 třeba na dva roky prázdnin s covidem, to si žádá neskutečnou míru vědomé slepoty. Stejné je uplatňovat princip 1+1 na válku na Ukrajině, na energetickou i ekonomickou krizi. To se pak ocitáme ve fázi bezvýhradné víry. Ta je blbá. Co se světských věcí týká, samozřejmě.

Pochybovat, nesouhlasit a čeřit dogmatismus věřících v jedinou pravdu. Vždyť to je to pravé ořechové, co nás posouvá dál. Nebo to je jinak a my musíme věřit v tu jedinou zjevenou pravdu? Něco takového vede do uvěznění celé společnosti. Ruce pryč od toho. Co nejrychleji. Jinak budeme litovat. Ale ano, milý deníčku, v pondělí mi přišlo pár nepěkných dopisů. Hrozný proruský troll prý jsem. Postavil se po bok senátorce Zwyrtek Hamplové a kázal bludy. Ale houbeles, nekázal, jen nechtěl, abychom se zase dobrovolně a z vlastní zaslepenosti uzavřeli do povinného mlčení. Ne, ve společenských a politických vědách 1+1 prostě neplatí. Neplatí. To bychom byli jako haranti ze školky.

Úterý

Milý deníčku, to jsem to schytal. Píší mi zase z druhé strany. Že prý jsem probruselský odpad a že by mě měli zbít někde v podchodu. Ach jo. A to jsem jen psal o tom, že otevřeně lhát a tvrdit, že je to ta jediná pravda, se nemá. A to ani s dobrým úmyslem. Prostě chucpe. Jenže jsem tím kopl do druhé strany barikády, do těch takzvaných dezinformátorů, do alternativní scény.

Onehdá jsem se povozil po organizátorovi demonstrací ČR na 1. místě Ladislavu Vrabelovi. Napsal jsem, že je to nedůvěryhodný zmatkář, který naprosto rozvrtal jinak oprávněný odpor proti vládním krokům. Takový nával prokletí jsem ještě nezažil. Prý mě platí Fiala, že prý jsem otočil o 180 stupňů, že je ze mě probruselský zmetek, že jsem zradil. To bylo v alejích nablito, darmo mluvit. Přitom Ladislav Vrabel dokonale zhuntoval tu poslední možnost ulice. Protestovat. Demonstrovat. Ale obě strany barikády mají své svaté, na které se nesahá. Podivný stav.

Po pondělní sprše si tak říkám – je tohle normální? Občas mi chodí zlolajné zprávy o tom, že píšu pro dezinformátory a že se nade mnou hladina brzy uzavře. Na dotaz pak obdržím odkaz na nějaký web s pochybnou pověstí, kde mé texty někdy bez ptaní přebírají a publikují. Ne, píšu jen pro KL, pokud jsem k nalezení i jinde, báječné, nechť se informace šíří, ale já o tom vím kulové. Mě se nikdo neptal. Pokud k textu přiloží odkaz na KL, neměl by v tom být výrazný problém. Doufám.

Středa

Teď je tu otázka vědomé a tedy manipulativní lži. Dá se nacpat do principu 1+1 rovná se osm? Platí na ni svoboda diskuse a jejího neomezování? Určitě. Vím, že to je problematické, protože pak tu máme manipulativní politiky, kteří témata přikrášlují vědomým ohýbáním pravdy. A jsou na celém spektru politiky. Od SPD, přes ODS, Piráty nebo KDU-ČSL. U někoho výrazněji, u někoho méně. Nebo lépe – u některých politiků je mediální poukazování na jejich manipulace vděčnější. SPD to prostě vždycky schytá víc než Piráti, protože mediální scéna je Pirátům nakloněná víc než SPD.

Manipulativních lží a překrucování faktů se ovšem dopouštějí obě strany. A je prostě na celkové diskusi a její kultuře, aby se podobné lži ocitly na pranýři posměchu a odmítnutí. Těžké, ale je to nutná daň za svobodu. Jinak to prostě nejde a nepůjde. K tomu musíme dorůst. A nedorosteme k tomu tím, že budeme nálepkovat a reagovat hystericky. To vede k jedinému, k odporu těch, kteří jsou umlčovaní a jejichž hlas je potlačovaný.

A hlavně se musí vést politika a hospodářství státu tak, aby se co nejvíc lidí mělo co nejlépe. Protože lidé, kteří se mají dobře, nemají potřebu podléhat lžím.

Pouliční soud, lynč a nálepkování není řešení nikdy a ničeho.

Čtvrtek

Dovolím si malé P. S. Na druhou stranu ale dostávám nepoměrně víc dopisů, které vyjadřují souhlas (a já se hluboce omlouvám, pokud jsem na nějaký někdy zapomněl odpovědět, jsem hrozný bordelář a jakmile něco posunu s tím, že se na to vrhnu za hodinu, reálně hrozí, že už se k tomu nedostanu vůbec, protože se mi to ztratí v chaosu). Jsem za ně hluboce vděčný a vždycky se jako malý Jarda zatetelím. S černým svědomím jsem si jist, že jsem na některé neodpověděl. Ne proto, že bych byl nafrněný, ale protože se prostě ztratily v jámě mého bordelářství.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...
38 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)