3.1.2025
Kategorie: Ekonomika

Jsme nejlepší v tom, že jsme nejzregulovanější

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Evropská unie s velkou slávou oznámila, že v platnost vstupuje jednotná USB pro nabíječky. Oslavila to patřičně. Perlila obzvláště česká twitterová odnož Evropské komise. A to s takovou mírou hloupé nadutosti, až to zaráželo.

„Jedna nabíječka vládne všem! Ode dneška (28. 12. 2024) musí být všechny nové mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v EU vybaveny nabíjecím portem USB-C. Na jaře 2026 se evropská pravidla rozšíří i na notebooky,“ informovala stránka Evropské komise v ČR (EK ČR).

📣 Jedna nabíječka vládne všem!

Ode dneška (28.12.2024) musí být všechny nové mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v 🇪🇺 vybaveny nabíjecím portem USB-C 🙏🏼

Na jaře 2026 se evropská pravidla rozšíří i na notebooky. pic.twitter.com/Hs91eWJdZT

— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) December 28, 2024

A přišly námitky.

„Takže konkurence, základ kapitalistické volné soutěže, zase zaplakala,“ zaznělo.

„My slyšíme radost všech spotřebitelů, že už nebudou muset řešit, jakou nabíječku používat na jaké zařízení,“ dostalo se na námitku odpovědi z EK ČR.

Obzvláště velkou porci nechtěného humoru předvedla EK ČR u další námitky. „Tak to je skvělé – musíme jen doufat, že v té svobodnější části světa mezitím nevymyslí nějaké modernější technologie, a náš socialistický skanzen tak neklesne ještě hlouběji,“ občůral jeden z komentujících slavné provolání EK ČR o povinném konektoru.

A odpověď? „Kterou svobodnější část světa máte konkrétně na mysli – Rusko, nebo Čínu?“ zaznělo od zvěstovatelů jednotné nabíječky. Až hmatatelné pohrdání, které dotazujícího okamžitě olepí nálepkami – made in China či made i Russia – na made in USA či made in Japan není čas, ač i tam, kupodivu, mohou na svět vycházet převratné technologické objevy, které svět nabíječek a jednotných konektorů pošle do pověstné pr… do prioru. A USA a Japonsko, to jsou šíbři v technologických patentech. Na rozdíl od přeregulované Evropské unie, která už si zakázala i vývoj konektorů. Prostě seznala, že vrcholu evoluce bylo dosaženo, tak se v něm zakonzervujeme. A ano, i ta Čína je v technologických inovacích oproti nám až ostudně vepředu. Ale my máme svůj fanatismus… „kterou svobodnější část světa máte konkrétně na mysli – Rusko, nebo Čínu?“ A rudé knížky tu rozdávají kde přesně?

Ale nehoňme se jen nad slepou nabubřelostí té naší bruselské macechy. Koukněme na technikálie.

Zabrousil jsem do výhod a nevýhod konektoru USB-C. Ten vynašli v Intelu pro stolní připojení. Tedy pro nepohyblivé připojení. Vibrační zařízení, zařízení používaná v pohybu, tam je USB-C špatná. Bude vypadávat. Obzvláště kuriózní pak USB-C může být u virtuální reality.

Nakonec mě překvapil i počet variant konektoru USB-C. Tak si je pojďme vyjmenovat. USB 2.0, USB 3.2 5GB/s, USB 3.2 10GB/s, USB 3.2 20GB/s, USB3/DP, USB4 20, USB4 40. Jeden slouží k přenosu dat, další k přenosu energie, jeden zvládne napájet notebook, ale usmažíte si s ním mobil, další napájí mobil, ale dost jeho zapojením překvapíte notebook. Některé přeposílají analogový signál. A pozor, je rozdíl mezi použitím proudového a datového konektoru. Oba vám nabijí mobil, ale pokud si někde na veřejném místě píchnete svého smartphona do sítě přes datový konektor, můžete si vedle šťávy do mobilu natahat i viry. Pro každý druh konektoru pak existuje přesně určený piktogram. Do dvaceti let očekávám, že se systém těchto piktogramů začne vyučovat na českých školách. Hned vedle předmětu o výchově správného soudruha euroobčana.

Berou mě mory při představě, že podobně angažovanou Evropskou unii bychom měli i před dvaceti lety, kdy ještě frčely VHS kazety. I v tu dobu si tamní soudruzi mohli říct, že vývoj už dál nepůjde, a zakonzervovat evropský prostor u VHS.

Rozhodnutí zavést USB-C do zákonů jako jediný možný konektor je ukázka slepoty. Povede to k jedinému. K omezení inovací. Pokud by v Evropské unii byla natolik naivní společnost, firma, nebo i jedinec, vývoj konektoru jiného než USB-C by byl okamžitě zametený pod koberec. Protože jeho prosazení by potřebovalo další dva roky legislativního pekla. Stejného legislativního pekla, které se ukázalo při zavádění jednotného konektoru USB-C. Celé dva roky trvalo, než se věc zavedla do toho našeho jednotného trhu.

Jednotný konektor USB-C je přesně ta hloupost, kterou Mario Draghi kritizoval ve své zprávě o Evropské unii. Přeregulovanost až do zmrtvění. Přechod na USB-C, to je věc trhu a jedině trhu. Ne politického rozhodnutí. Pokud se to stane politickým rozhodnutím, je to jen tupá nadutost.

A jen pro upřesnění, proč se zavedl jednotný konektor – abychom byli víc ekologičtí. Potentáti ze soudruhova si od toho slibují, že vyhodíme méně nabíječek, když budou jednotné. Další politika stylu – zakázali brčka.

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)