Jsme nejlepší v tom, že jsme nejzregulovanější
ŠTĚPÁN CHÁB
Evropská unie s velkou slávou oznámila, že v platnost vstupuje jednotná USB pro nabíječky. Oslavila to patřičně. Perlila obzvláště česká twitterová odnož Evropské komise. A to s takovou mírou hloupé nadutosti, až to zaráželo.
„Jedna nabíječka vládne všem! Ode dneška (28. 12. 2024) musí být všechny nové mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v EU vybaveny nabíjecím portem USB-C. Na jaře 2026 se evropská pravidla rozšíří i na notebooky,“ informovala stránka Evropské komise v ČR (EK ČR).
📣 Jedna nabíječka vládne všem!
Ode dneška (28.12.2024) musí být všechny nové mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v 🇪🇺 vybaveny nabíjecím portem USB-C 🙏🏼
Na jaře 2026 se evropská pravidla rozšíří i na notebooky. pic.twitter.com/Hs91eWJdZT
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) December 28, 2024
A přišly námitky.
„My slyšíme radost všech spotřebitelů, že už nebudou muset řešit, jakou nabíječku používat na jaké zařízení,“ dostalo se na námitku odpovědi z EK ČR.
Obzvláště velkou porci nechtěného humoru předvedla EK ČR u další námitky. „Tak to je skvělé – musíme jen doufat, že v té svobodnější části světa mezitím nevymyslí nějaké modernější technologie, a náš socialistický skanzen tak neklesne ještě hlouběji,“ občůral jeden z komentujících slavné provolání EK ČR o povinném konektoru.
A odpověď? „Kterou svobodnější část světa máte konkrétně na mysli – Rusko, nebo Čínu?“ zaznělo od zvěstovatelů jednotné nabíječky. Až hmatatelné pohrdání, které dotazujícího okamžitě olepí nálepkami – made in China či made i Russia – na made in USA či made in Japan není čas, ač i tam, kupodivu, mohou na svět vycházet převratné technologické objevy, které svět nabíječek a jednotných konektorů pošle do pověstné pr… do prioru. A USA a Japonsko, to jsou šíbři v technologických patentech. Na rozdíl od přeregulované Evropské unie, která už si zakázala i vývoj konektorů. Prostě seznala, že vrcholu evoluce bylo dosaženo, tak se v něm zakonzervujeme. A ano, i ta Čína je v technologických inovacích oproti nám až ostudně vepředu. Ale my máme svůj fanatismus… „kterou svobodnější část světa máte konkrétně na mysli – Rusko, nebo Čínu?“ A rudé knížky tu rozdávají kde přesně?
Ale nehoňme se jen nad slepou nabubřelostí té naší bruselské macechy. Koukněme na technikálie.
Zabrousil jsem do výhod a nevýhod konektoru USB-C. Ten vynašli v Intelu pro stolní připojení. Tedy pro nepohyblivé připojení. Vibrační zařízení, zařízení používaná v pohybu, tam je USB-C špatná. Bude vypadávat. Obzvláště kuriózní pak USB-C může být u virtuální reality.
Nakonec mě překvapil i počet variant konektoru USB-C. Tak si je pojďme vyjmenovat. USB 2.0, USB 3.2 5GB/s, USB 3.2 10GB/s, USB 3.2 20GB/s, USB3/DP, USB4 20, USB4 40. Jeden slouží k přenosu dat, další k přenosu energie, jeden zvládne napájet notebook, ale usmažíte si s ním mobil, další napájí mobil, ale dost jeho zapojením překvapíte notebook. Některé přeposílají analogový signál. A pozor, je rozdíl mezi použitím proudového a datového konektoru. Oba vám nabijí mobil, ale pokud si někde na veřejném místě píchnete svého smartphona do sítě přes datový konektor, můžete si vedle šťávy do mobilu natahat i viry. Pro každý druh konektoru pak existuje přesně určený piktogram. Do dvaceti let očekávám, že se systém těchto piktogramů začne vyučovat na českých školách. Hned vedle předmětu o výchově správného soudruha euroobčana.
Berou mě mory při představě, že podobně angažovanou Evropskou unii bychom měli i před dvaceti lety, kdy ještě frčely VHS kazety. I v tu dobu si tamní soudruzi mohli říct, že vývoj už dál nepůjde, a zakonzervovat evropský prostor u VHS.
Rozhodnutí zavést USB-C do zákonů jako jediný možný konektor je ukázka slepoty. Povede to k jedinému. K omezení inovací. Pokud by v Evropské unii byla natolik naivní společnost, firma, nebo i jedinec, vývoj konektoru jiného než USB-C by byl okamžitě zametený pod koberec. Protože jeho prosazení by potřebovalo další dva roky legislativního pekla. Stejného legislativního pekla, které se ukázalo při zavádění jednotného konektoru USB-C. Celé dva roky trvalo, než se věc zavedla do toho našeho jednotného trhu.
Jednotný konektor USB-C je přesně ta hloupost, kterou Mario Draghi kritizoval ve své zprávě o Evropské unii. Přeregulovanost až do zmrtvění. Přechod na USB-C, to je věc trhu a jedině trhu. Ne politického rozhodnutí. Pokud se to stane politickým rozhodnutím, je to jen tupá nadutost.
A jen pro upřesnění, proč se zavedl jednotný konektor – abychom byli víc ekologičtí. Potentáti ze soudruhova si od toho slibují, že vyhodíme méně nabíječek, když budou jednotné. Další politika stylu – zakázali brčka.
- Když tupci tleskají - 3.1.2025
- Pohádky paní Pekarové - 3.1.2025
- Jak islamisté inspirují EU - 3.1.2025
Vyhodili bychom mnohem méně napájecích zdrojů tedy i nabíječek, resp. jakékoli drobné spotřební elektroniky, kdyby byli výrobci o něco méně chamtiví a leckdy jen méně blbí. Především kvalita „moderních“ elektrolytických kondenzátorů je na otřesné úrovni, impulsní zdroje jsou navíc mnohdy osazovány kondenzátory které jsou „Low ESR“ jen na papíře a výsledek podle toho vypadá (problém vznikne už při návrhu dané krabičky, vše je tak špatně vymyšleno, že se tam potom kvalitní kondenzátory s nízkým ESR nevejdou, ty nekvalitní jsou pak příčinou většiny závad). Tohle ovšem novodobé regulovčíky – zelené Khmery nesere; použij – zahoď; filozofie digitálního dementa…
P.S. A kdo by to také opravoval, debil z gymnázia těžko, ten nezvládne ani úkony pro cvičené opičky, ten roste pro „vyšší cíle“…
No jo IDE, ale dovedete si představit, že by někdo vyrobil dokonalou nabíječku, která by vám vydržela po celý život
a dědila by se z generace na generaci. To by to ten výrobce mohl po první výrobní sérii zavřít a jít na pracák.
A toho bohdá nebude, zisk nesmí stagnovat, natož umřít.
A tak furt se musí všechno kazit.
Mno, pravdou je, že kdo se chce dnes pokochat krásnou elektronikou nebo jemnou mechanikou, musí otevřít staré krásne stroje.
Žena mi frut nadává, že můj 35 let starý stereo zesilovač stále používám s odmontovaným plechovým krytem.
Neumí ocenit tu krásu toroidního trafa, dvou kondíků velikosti plechovek od piva, a hlavně symetrické a důsledně dvojité konstrukce pro každý kanál.
Jo, jo…stará mechanika panečku. Takový náhon ukazatele ladění v rádiu, to byla někdy přímo lanová dráha. Zvláště u velkých, nábytkových radií. Třeba v takovém luxusním monstru, jako bylo rádio Tábor. To když se opravovalo , tak se pod tím leželo , jako pod autem.
Vždycky je tady možnost, že výrobce vybaví svůj výrobek povinným USB-C a vedle přidá i nějaký svúj vlastní a zakoš si sám vybere, co chce používat. Je to jen bouře ve sklenici vody, zásuvky 230 V jsou taky normalizované a nikdo neřve, že to brání pokroku
Jo, jo…zásuvky 230 V jsou normalizované. Ale všude jinak.
Já to naopak vítám a zcela podporuji. Zapomenu doma nabíječku: Půjčím si od kolegy.
Ten Tábor si moc dobře pamatuji, mí rodiče ho měli doma. Nahoře odklápěcí deska a pod ní gramofon na malé i dlouhohrající desky. Mělo tu krásnou zelenou ladicí elektronku, magické oko.
Na chalupě mám staré rádio, ale ta ladicí elektronka prdla a přestalo fungovat. Mám tam ještě kotoučový magnetofon Philips, který má v koncovém zesilovači taky elektronky a musí se nechat 5 minut zahřát.
Jó, kdo má možnost a má starý funkční videorekordér.
Odšroubovat krycí plechy, a ideálně taky prachuodolné pouzdro slotu pro videokazetu.
A pak se jen kochat koncertem jemné mechaniky, která si něžně bere pásek videokazety a obtáčí ho kolem rotačních hlav.
Mno, ale možná jsem na to úchylný jen já. Už jako dítě jsem byl fascinován strejdovým kotoučákem Tesla B113 a tlemil na něj dlouhé hodiny.
Jo B113 ještě mám ….Ale tem problém s kondenzátory (viz výše) je naprostá klasika. Kurvítko, které se naprosto spolehlivě podělá mezi 24 a 25 měsícem ad nákupu. A když je napáječ zalitý tak, ře se dá otevřít jedině sekerou, tak nic nepomůže.