15.5.2023
Kategorie: Ekonomika

Je to jen alibi, pane premiére!

Sdílejte článek:

MAREK ZEMAN

Vláda předložila “konzolidační balíček”, který ma za cíl stabilizovat náš státní rozpočet. Ovšem nikoliv ten letošní, ale až na rok 2024. A co letos? Pan premiér to ještě nevzdává, i když jen málokdo věří, že se jej podaří splnit.

V posledních týdnech jsme svědky horečného hledání úspor rozpočtu ČR. Jednou je to snížení valorizace důchodů, jindy (tento čtvrtek) všehochuť tzv. úsporného balíčku, kdy se něco ušetří a ještě více ztratí. Stále zřetelněji se potvrzuje, jak nesmírně obtížné je hledání shody ve vládní pětikoalici na čemkoliv, kromě nenávisti k bývalému premiérovi Babišovi. Nejsem jeho příznivec, ale s tím se již nevystačí. Fialova vláda vládne jeden a půl roku a výsledek je projevem tak úporné snahy o přesvědčení voličů, že je na správné cestě k lepším zítřkům, že to hraničí se zoufalstvím.

Člověk by zaplakal. Ve stylu kočička s pejskem pečou dort (a dávají do něj, co jim přijde pod ruku), jme svědky návrhu, který je vším jiným než promyšlenou a vyváženou cestou k snížení rozpočtového deficitu. A vysvětlení pane exministra Kalouska, že cítí povinnost tento „balíček“ podpořit, protože jde o těžce vyjednaný kompromis, kdy každý z něčeho slevil, mě vůbec neuspokojuje. Já bych rád viděl vládu, která řádně vládne ve prospěch svých občanů (koho jiného?)‚ a premiéra, který je rozhodný, aktivní, nikoliv aktivistický, pečuje o veřejné blaho a nestará se jen o to, aby se pětikoalice ještě chvilku udržela u moci. Ne, nechci se zabývat jednotlivostmi ve čtvrtek prezentovaného návrhu, protože jakkoliv je možné některá dílčí opatření podpořit, celek je naprosto neuspokojivý, ba tristní. A vrcholem jsou různá prohlášení našich předních politiků, že všichni se v zájmu naší budoucnosti a budoucnosti našich děti musíme uskrovnit.

Jak pokrytecké je to od lidí, kteří žijí a hlavně konají zcela jinak. Copak tři ministerstva navíc nejsou důkazem plýtvání? Copak, když chci šetření po jiných, nemám začít u sebe? Copak lze sobě přidávat na platu a jiným (zvláště seniorům) jejich příjmy krátit? Je velkou chybou kázat vodu a pít víno! Ptejme se, proč tak najednou vláda hledá peníze…? No protože stávající situaci vývoje veřejných financí naprosto nezvládá. Je-li schodek státního rozpočtu za leden až duben 200 miliard korun, pak stěží lze věřit, že to dobře dopadne. Těch „jen“ minus 270 miliard korun v plánu pro letošní rok je přeci jen těžko představitelných. A uvědomují si to politici, ekonomové i komentátoři. Ale už i občané. Těm je však koncem roku třeba říci: udělali jsme vše proto, abychom schodek rozpočtu měli pod kontrolou. Že se tak nestalo, za to mohou Putin a jeho válka na Ukrajině a Babiš a jeho populistická politika vůči seniorům. My, vláda, děláme vše, co můžeme. A v roce 2024 bude vše jiné a lepší… Jde o vymyšlené alibi pro příští rok. A že za tento rok může především stávající vláda svou nekoncepční a aktivistickou politikou, to již nikdo nepřizná. Ale z čísel vyplývá něco jiného než to, že na vině jsou důchodci. Hlavní objem ztráty (nad stávající plán) připadá na dotační politiku na ceny energií. Tedy na něco, co se dalo vyřešit jinak, třeba zastropováním výkupních cen elektrické energie u výrobců. Nikoliv nesmyslnou dotační politikou, která směřuje peníze k překupníkům energií a stojí stát i jednotlivce stovky miliard korun. A nic na tom nemění skutečnost, že před létem (nyní) ceny klesají pod vládní strop.

Myslím, že všichni musí pochopit, že nynější snahy vlády jsou jen pokusem o alibi, až se začne ukazovat, že celý vládní rozpočet na letošní rok je jen velká blamáž.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)