10.12.2018
Kategorie: Kultura a tipy

Je lepší zrekonstruovat starý dům, nebo postavit nový na zelené louce?

Sdílejte článek:

Ožehavá otázka stavby versus rekonstrukce staršího domu trápí mnoho lidí, kteří se rozhodnou jít do vlastního. Pravdou zůstává, že každá varianta má svá pro a proti. Záleží na financích, osobních preferencích a situaci. Na tuto otázku proto neexistuje univerzální odpověď.

Rozhodnutí záleží na mnoha faktorech

Nové domy splňují všechny nároky jejich majitelů. Splní touhu po komfortním bydlení ve vlastním, postaveny jsou dnes rychle a dispozice si volíme podle přání. Kdo má k dispozici finance na stavbu, většinou se pro ni také rozhodně.

Další situací je touha bydlet ve vlastním, s tím, že peníze chceme do domu „vrážet“ postupně a přitom už bydlet. Této variantě vyhoví spíše rekonstrukce domu v ne úplně dezolátním stavu, který se upraví podle přání nových majitelů. Zdědili jste dům, máte k němu vztah a líbí se vám i jeho lokalita? Pravděpodobně si jej necháte a zrekonstruujete. Co vás čeká při rekonstrukci, se dozvíte zde. 

Lokalita je důležitá

U mnoha lidí hraje lokalita, ve které chtějí bydlet, obrovskou roli. Pak je jim mnohdy jedno, zda jde o starší dům, nebo o pozemek pro stavbu nového, pokud se do místa zamilují. Stále více lidí dnes upouští od varianty „lepení“ domu svépomocí jako vlaštovčího hnízda a raději si nechají vše zhotovit firmou. Dům splní nároky na hygienu, dispozice a praktické uspořádání. Existují typové projekty v různých cenových hladinách, někdy vyjde stavba domu, pokud už máme pozemek, levněji než byt v Praze.

Jaké jsou přednosti a zápory rekonstrukce?

Dům můžete opravovat a po prvotních zásazích v něm i začít bydlet. Budete pravděpodobně blíže civilizaci, zatímco novostavby se často realizují na periferiích, kde ještě není zcela hotová infrastruktura. Pořizovací cena bývá nižší, starší dům má svou atmosféru a i jeho zahrada už bývá zaběhnutá se vzrostlejšími stromy. Mívá ale nižší ekonomickou úspornost, horší izolaci, rozvody a vytápění. Nikdy nevíte, co na vás „vyskočí“ za další problém, a náklady se mohou vyšplhat opravdu vysoko. S hotovými dispozicemi se špatně hýbe, člověk se musí domu přizpůsobit, místo aby tomu bylo naopak. Stavební úpravy zabírají majiteli čas a energii.

Přemýšlíte nad novostavbou?

Novostavby, hlavně ty pasivní, mohou ušetřit spoustu budoucích nákladů na energie. Alespoň zezačátku je dům samoúdržbový a není okolo něj tolik práce. Vše je nové a podle individuálních představ. Zahradu je nutno zakládat od „píky“, nicméně vše bude na tom místě, jak si to vymyslíte. Počáteční investice je poměrně vysoká, ale na rozdíl od starého domu i více konečná. Po dobu stavby samozřejmě musíme mít kde bydlet. Moderní alternativu novostavby představuje pasivní dům, který je postaven rychle a šetří do budoucna spoustu nákladů. O stavbě pasivního domu se dozvíte více v tomto článku. 

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...