
Jasný vzkaz Zelenskému, Putinovi … a Evropě
PAVEL ŠIK
Trump prohlásil, že pokud se Moskva a Kyjev nezapojí do jednání, Washington by mohl upustit od snah o mírové řešení konfliktu na Ukrajině. V pátečním rozhovoru s novináři byl Trump požádán, aby se vyjádřil k výrokům amerického ministra zahraničí Marca Rubia, který naznačil, že by Bílý dům mohl odstoupit od snah o zprostředkování urovnání.
V Paříži se setkal Rubio s Macronem, britskou, německou a ukrajinskou delegací. Exklusivně o setkání psal Bloomberg, který citovaly i ruské zdroje. Na letišti Rubio řekl: „Válka na Ukrajině je hrozná věc, ale není to naše válka… Musíme tedy nyní velmi rychle zjistit, a mluvím o několika dnech, zda je mír proveditelný … Pokud ano, tak do toho jdeme. Pokud ne, pak máme jiné priority, na které se musíme zaměřit.“
Základem je prý status quo ohledně území, „zmírnění“ sankcí a Ukrajina mimo Nato s tím, že bilaterální obranné smlouvy může uzavřít s jakoukoli zemí. Je to jakési příměří a zmrazení konfliktu. Je zajímavé, že Ukrajinci s příměřím prý souhlasí, ale třeba Český rozhlas to vůbec nezmiňuje a místo toho dá na titulní stranu Irozhlasu po několikáté experta Břízu s titulkem: Evropa by se měla v podpoře Ukrajiny pochlapit.
Můj odhad? Američtí Demokrati a někteří evropští politici se přetrhnou, aby se Trumpovi nepodařilo nyní zastavit válku jako to dělali doposud (stejně jako se přetrhnou, aby jednání Meloni s Trumpem nebyla úspěšná). Je tedy velká otázka, jestli to Trump myslí vážně, nebo blafuje stejně jako u jiných témat, aby dotlačil strany k dohodě.
Stejně tak si nejsem jistý, jak Putin doma prodá, že Rusko se zastaví, i když ještě nemá celé anektované území, které nyní považuje za jeho teritoria. I přes souhlas ukrajinské delegace je i od Zelenského slyšet také něco o nemožnosti na takový deal přistoupit.
Pokud se tedy stane, že Státy se z problematiky odpojí a přestanou se angažovat, lze předpokládat, že to udělají i vojensky a finančně. V tom případě vypukne v Evropě ještě větší hysterie než nyní. I přes případné zapojení jiných států nakonec podle mého odhadu Ukrajina padne.
Pokud by se přece jen příměří podařilo tak doufám, že bude následovat širší jednání o nějakém poválečném uspořádání a bezpečnostní architektuře Evropy, protože v současném postoji evropských politiků, kteří nechtějí uznat jakékoli ruské požadavky – i v postoji současného vedení Ukrajiny – je skryté obrovské riziko, že se konflikt znovu rozhoří a možná v mnohem větší míře. Poslouchejme jen některé evropské fanatiky o tom, že Ukrajina musí vyhrát a pozorujme evropské plány na zbrojení, čehož si je podle mě Putin dobře vědom.
FB
Ta poslední věta je důležitá. Když EU něco plánuje, tak je jistota, téměř stoprocentní, že to krachne. Nemyslím si, že by Evropa nemohla zbrojit. Mohla, ale musel by se odpískat Grýndýl. A to nikdo neudělá. A Putin to ví…..